26 Eylül 2018, Çarşamba 18:52:09

Bakanlıktan İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki yolsuzluk iddialarına cevap

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun İstanbul Yeni Havalimanı'nda yolsuzluk yapıldığı iddialarına cevap verdi.
  • Yorumları okumak haberi okumaktan daha zevkli. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın br kısmı da inşaat halinde; işliyor mu? İşliyor. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış misali boş sözler. Tenkid edeceğine bir mum da sen yak. Bir taşı bir taşın üzerine koy bir bakalım kolay mıymış? Orada büyük bir emek var. Temeli atılmış da unutulmuş sanırsın bilmesen neler bitirildiğini. Hırsını alamaz isen, git direklerine tekme at; ki gülsünler size. Mızıkcı çocuk ruh hali. Ortada eser emek olmasa ben de oynardım sizinle. Ama siz kendiniz çalın kendiniz oynayın. Bizim yapacak çok işimiz var. Muasır medeniyetler üstüne çıkmak arzusundayız.
  • Proje basladiktan sonra kus hareketlerini incelemisler. Kime sorsaniz o bolgenin dunyadaki en yogun kus goc yolu oldugunu soylerdi. Neyse kendiniz yasayip gorursunuz bakalim o zaman da eyy CeHaPee diye tepinecekmisiniz.
  • Eyy Cehape aldın mı ağzını payını,siz artık umutsuz vakasınız,Paranoya yaşıyorsunuz, aklınız başınızdan uçmuş.O kadar naçarsınız ki açılış tarihi 3 ay ötelense başarısızlıkla itham etmek adına inanılmaz mutlu olacaksınız...Kademeli taşınma lafları da sizi çok mutlu ediyor çünkü takoz koymak ,sekteye uğratmak sizin genlerinizde muhkem....İş yapana yaptırmamak ana ilkenizdir. gol atmayı beceremeseniz dahi maçı berabere bitirmek,gol yememek sizin için kafidir...İntikam denizi içinde yüzdüğünüz için her işe kulp takım karalamak,itham etmek,küçümsemek,değersiz göstermek sizin ana şiarınızdır lakin bu millet size en fazla % 24 güvenmektedir....Ne zaman bilinçli,yapıcı,aklıselim olursanız millet teveccühünü kazanma şansınız olabilir...Siz yine makarnacı,kömürcü,koyun gibi sıfatları kullanmak için bir daha düşünün derim.
  • TAV'ı sahneye alalım artık, oyun bitti. Gerçek oyuncular göreve. Haydi TAV!
  • Asgari ücreti yetiyor.
  • Yine mi ? Evet yine ! 29 ekimde açılacak deniyor ama taşınma sözcüğü rafa kaldırıldı sanırım,onun yerine kademeli sözcüğü getirildi,Yani anlayacağınız taşınma iptal,kademeli sözcüğü kıvırma payı,önümüzdeki günlerde açıklama gelir ileri bir tarihe ertelendi diye !
  • Osmangazi ve 3 cü köprüde olduğu gibi,havalimanına giden yol paralı,içeri giriş paralı,içerde selam verme paralı olmasın sakın ? Olurmu olur Dükkan ve yer kiraları çok pahalı devlet gene cepten milyar dolar ödemesin bu yatırımcıya,gerçi havalimanın mülkü erdogana ait deniyor diğer bir söylenti,o yapan konsorsiyum göstermelik deniyor , mülk Erdoğan’ın deniyor
  • Yine aynı film oynanıp konu kapatılmış. Neden biliyor musunuz ? Ya bu CHP haklı olabilir bir şu işe el atalım diyemiyorlar. Çünkü ucu mutlaka birine dokunacak. Allah rızası için bir kerede haklı olabilirsiniz hadi beraber bakalım diyin. Bunlar okumuş kültürlü medeni ve çağdaş insanlar. Bir bildikleri vardır diyin. Biz geri kaldık Türkiyeyi arabistana benzetmek istiyoruz diyin. Çocuk evlendirme, tecavüz serbest kalsın diyin.
  • Devlet tav’a doğacak tazminat hakkını nasıl ödeyecek nekadar tl olacak ona da cvp verseydiniz keşke bileydik. Zor sorular cvp lanmamış.
  • Ataköyde oturuyorum ve stand by da beklerken 30 dk Atatürk havalimanına gelebiliyordum,şimdi ise en az 2 saat sürecek 3cü havalimanına ulaşmam,TK kaptanlara servis koyacakmı? Yoksa kapıdan özel araçlamı aldıracak ? Beylikdüzünde oturan kabin ve kokpitin gelme şansı çok daha az.Ekip tahsisin işi burada çok zorlaşacak,ama devlet büyüklerinin bildiği bizim bilmedigimiz birşeyler var demekki

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun İstanbul Yeni Havalimanı'nda yolsuzluk yapıldığı iddialarına cevap verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada Erdoğdu'nun 6 iddiasına da yanıt verildi. 

İşte Erdoğdu'nun iddialarına karşı yapılan açıklama;

CHP Milletvekili Sayın Aykut ERDOĞDU’nun İstanbul Yeni Havalimanı’nda yolsuzluk yapıldığı yönündeki mesnetsiz, tutarsız açıklamalarına ilişkin halkımızın doğru bilgilendirilmesi adına aşağıda yer alan açıklamaların yapılması gerekliliği doğmuştur.

İddia 1: İstanbul Yeni Havalimanı Projesinde Kot ve koordinatlar neye göre değişti?

Cevap 1: 3 Mayıs 2013 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı Projesinin İhale Şartnamesi ve eklerinde Projenin kod, koordinatlarının ve orjinal master planının İdare onayı ile değişiklik arz edebileceği hükme bağlanmıştır.

İhaleyi kazanan Ortak Girişimin kurduğu Şirket ile Sözleşme imzalanmasını müteakip, Havalimanının yapılacağı zeminde çok detaylı jeolojik etütler yapılmış ve üniversite raporları ile de desteklenen bu etütler neticesinde kod ve koordinatlarda, Şartname hükümleri doğrultusunda revizyonlara gidilmesi zorunlu görülmüş ve bu husus şartlara tabi olarak İdare’ce onaylanmıştır.

Söz konusu iş toplam yatırım tutarı 10.247.000.000 € olan 4 etaptan oluşan yaşayan bir projedir. Yapılan revizyonlar neticesinde yatırım maliyetinde yüklenici firma lehine oluşabilecek farklar için de İdare’ye belirlenecek yöntem dâhilinde ödeme yapılması idare tarafından hükme bağlanmıştır. Yani Kamunun bu durumda zarara uğraması ya da yüklenici firmanın kar elde etmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

İddia 2: Sözleşme imzalandıktan iki yıl sonra yer teslimi yapılarak işletmeci lehine bir durum ve kamu zararı yaratılmış mıdır?

Cevap 2: Sözleşmesinin yer teslimi başlıklı 11. Maddesinde; arazinin yer teslimine engel teşkil edecek resmi merci kararlarının bulunması halinde, yer tesliminin öteleneceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda İstanbul Yeni Havalimanı’nın 19.11.2013 tarihinde sözleşmesinin imzalanmasından sonra işe başlanılabilmesi için gerekli kesin orman izinlerinin alınması işlemi tamamlanamadığından yer teslimi yapılamamıştır.

Dünyanın en büyük yatırımlarından biri olan projenin hazırlanabilmesi için görevli şirket tarafından yer teslimine kadar sahada harita ölçüm, zemin etüd, sismik ve halihazır çalışmaları yapılmıştır.

İddia 3: Finansman garantisi şartları ihaleden sonra değiştirilmiş midir ve kredi borcu ödenmez ise kamuya mı aktarılacaktır.

Cevap 3: Bilindiği üzere; Yap-İşlet-Devret modeli bütçe dışı finansman modeli olup; yatırımın tamamı, devlet bütçesi dışında tamamen özel sektör tarafından finanse edilmektedir. Görevli Şirket, yatırım tutarının minimum % 20’sine özkaynak sağlamak, geri kalanını kredi yoluyla karşılamak zorundadır.

3996 sayılı Kanunun "Kredi Üstlenimi" başlıklı 11/A maddesinin ikinci paragrafında yer alan; " yatırım ve hizmetlerin süresinden önce  tesisin ilgili idareler tarafından devralınması halinde, yatırım ve hizmetin finansmanı amacıyla temin edilen dış finansmanı üstlenmeye söz konusu İdare yetkilidir." hükmü kapsamında, İstanbul Yeni Havalimanı Projesine ait  Uygulama Sözleşmesinin Feshi başlıklı 36. Maddesi düzenlenerek;  Sözleşmenin bitim süresinden önce feshi halinde; Tesisi bedelsiz olarak devralmak kaydıyla; "...yatırıma tahsis edilmiş ve krediden çekilerek yatırımda kullanılmış ancak sözleşmenin feshi tarihine kadar kredi kuruluşlarına geri ödenmemiş kredilerin, Yatırım ve İşletme dönemlerinde Şirket kusuru ile feshi halinde anapara ve faiz giderleri, Şirket kusuru dışında feshi halinde ise ana para ve tüm finansman giderleri, mevcut kredi sözleşmesindeki şartlar ve süreler dahilinde İdare tarafından Kredi Kuruluşlarına ödenecektir."  şeklinde hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede; Görevli Şirketin bankalarla yapacağı finansman anlaşmalarının DHMİ yönünden önem arz etmesi, borç üstlenim ve doğrudan sözleşmeye de taraf olmasını gerekli kılmış, Şartname ve Uygulama Sözleşmesinin ilgili maddeleri çerçevesinde Görevli Şirketin ilgili bankalarla yapacağı borç üstlenim ve doğrudan sözleşme görüşmelerine DHMİ Genel Müdürlüğü de katılmış ve söz konusu sözleşmelere taraf olmuştur.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırım projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı Projesinin finansmanı için Ziraat Bankası önderliğinde Vakıfbank, Halk Bankası gibi devlet bankalarının yanı sıra Garanti Bankası, Denizbank ve Finansbank gibi özel sektör bankalarının da katılımı ile oluşan bankalar grubu tarafından toplam 4 Milyar 480 Milyon € kredi sağlanmıştır.

Proje Yap-işlet-Devret kapsamında yapılmakta olup, projede hazine garantisi bulunmamaktadır.

İddia 4: Havalimanı yer seçimi yapılırken zemin, rüzgar değerleri ile bu havalimanının çevresel etkisi dikkate alınmış mıdır?

Cevap 4: Proje için planlanan alanın denize yakın oluşu, bu büyüklükte bir proje alanı için kamulaştırma maliyetinin oldukça düşük olması, şehir merkezine yakın olması ve Atatürk Havalimanı’nın güncel kapasiteyi karşılayamaması en önemli unsurlar arasındadır. Ayrıca havalimanın yapıldığı yer daha önce maden sahası olup, Orman vasfını yitirmiş çukurlarla dolu bir arazi idi. Böyle bir arazi rehabilite edilerek kullanılabilir bir alana dönüştürülmüştür ve son derece yeşil ve çevreye duyarlı bir alan haline getirilmektedir.

İhale öncesi yer tespiti çalışmaları detaylı bir şekilde yapılmış; proje alanı ile ilgili ÇED onayı alınmış, rüzgar ölçümleri, zemin etüt raporları (jeolojik etüt, batımetrik haritalar) hazırlanmış ve bunlar avan projeler, ihtiyaç programları, altyapı projeleri ile birlikte ihale ekinde isteklilere verilmiştir.

Proje başladıktan sonra da Çevre ile ilgili her türlü çalışma uzman ekiplerin işbirliği ile çevresel etkileşimler dikkate alınarak incelenmekte, bölgenin flora ve faunası  ile ilgili çalışmalar yapılmakta, kuş gözlem çalışmaları titizlikle yürütülmektedir. İstanbul Yeni Havalimanı projesi tamamlandığında; kendi enerjisini üreten, çevreci, doğa dostu, engelsiz, yeşil ve Leed Sertifikası almayı hedefleyen çevreyle barışık bir havalimanı ülkemize kazandırılmış olacaktır.

İddia 5: İGA tarafından THY için gerekli olan tesisler yapılamadığı için mi havalimanı açılışı gecikecektir?

Cevap 5: İstanbul Yeni Havalimanının açılışı planlandığı gibi 29 ekim 2018 tarihinde yapılacaktır, dünyada örneği olmayan bu çapta bir taşınma ve sonrasındaki süreçte yaşanabilecek problemlerin tüm taraflar ve havacılık sektörü için önemli sıkıntılar doğurabileceğinden hareketle havalimanında çalışacak personelin uyum çalışmaları ve sistem entegrasyon çalışmalarının yeterli ölçüde yapılarak geri dönülemez bir hataya imkan vermemek adına havalimanının tam kapasite ile işletmeye alınması kademeli olarak yapılacaktır.

İddia 6: Havalimanın yapımında başka yerlerden sökülmüş malzemeler mi kullanılmaktadır?

Cevap 6: Havalimanında kullanılan tüm sistem ve cihazlar son teknoloji ürünü olup başka bir yerden sökülmüş malzemelerin kullanımı söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bakanlıktan İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki yolsuzluk iddialarına cevap

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Gottik ~ 3 yıl önce
Yorumları okumak haberi okumaktan daha zevkli. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın br kısmı da inşaat halinde; işliyor mu? İşliyor. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış misali boş sözler. Tenkid edeceğine bir mum da sen yak. Bir taşı bir taşın üzerine koy bir bakalım kolay mıymış? Orada büyük bir emek var. Temeli atılmış da unutulmuş sanırsın bilmesen neler bitirildiğini. Hırsını alamaz isen, git direklerine tekme at; ki gülsünler size. Mızıkcı çocuk ruh hali. Ortada eser emek olmasa ben de oynardım sizinle. Ama siz kendiniz çalın kendiniz oynayın. Bizim yapacak çok işimiz var. Muasır medeniyetler üstüne çıkmak arzusundayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hay Allah ~ 3 yıl önce
Proje basladiktan sonra kus hareketlerini incelemisler. Kime sorsaniz o bolgenin dunyadaki en yogun kus goc yolu oldugunu soylerdi. Neyse kendiniz yasayip gorursunuz bakalim o zaman da eyy CeHaPee diye tepinecekmisiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bozguncu Tayfa ~ 3 yıl önce
Eyy Cehape aldın mı ağzını payını,siz artık umutsuz vakasınız,Paranoya yaşıyorsunuz, aklınız başınızdan uçmuş.O kadar naçarsınız ki açılış tarihi 3 ay ötelense başarısızlıkla itham etmek adına inanılmaz mutlu olacaksınız...Kademeli taşınma lafları da sizi çok mutlu ediyor çünkü takoz koymak ,sekteye uğratmak sizin genlerinizde muhkem....İş yapana yaptırmamak ana ilkenizdir. gol atmayı beceremeseniz dahi maçı berabere bitirmek,gol yememek sizin için kafidir...İntikam denizi içinde yüzdüğünüz için her işe kulp takım karalamak,itham etmek,küçümsemek,değersiz göstermek sizin ana şiarınızdır lakin bu millet size en fazla % 24 güvenmektedir....Ne zaman bilinçli,yapıcı,aklıselim olursanız millet teveccühünü kazanma şansınız olabilir...Siz yine makarnacı,kömürcü,koyun gibi sıfatları kullanmak için bir daha düşünün derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yarasi olmayan gocunmaz ~ 3 yıl önce
Sizede %42 cokda abartmayın kendinizi
KALİTE YERLERDE ~ 3 yıl önce
İnsanlar adam gibi yorum yapmış çekincelerini belirtmiş,senin yaptığın yorum tam bir A haber ağzı.Sorulara cevap olacak hiçbir fikrin yok. yazık, sana ve senin gibilere artık acımıyoruz.
KALİTECİ'YE ~ 3 yıl önce
Sorulara cevap haberin içeriğinde ve yorumun ilk cümlesinde.
TAVcı ~ 3 yıl önce
TAV'ı sahneye alalım artık, oyun bitti. Gerçek oyuncular göreve. Haydi TAV!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Allah razı olsun ~ 3 yıl önce
Asgari ücreti yetiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aldatıldık ve kandırıldık ! ~ 3 yıl önce
Yine mi ? Evet yine ! 29 ekimde açılacak deniyor ama taşınma sözcüğü rafa kaldırıldı sanırım,onun yerine kademeli sözcüğü getirildi,Yani anlayacağınız taşınma iptal,kademeli sözcüğü kıvırma payı,önümüzdeki günlerde açıklama gelir ileri bir tarihe ertelendi diye !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hep böyleydi ~ 3 yıl önce
Baştan beri tamamen açılacağı ile ilgili bir beyan olmadi... Sırf birilerine kızdığınız veya sevmediğiniz için kulp takmayalim... Yapılan yatırım güçlü bir yatırım yapılan güçlü ben ilerisi için mantıklı yatırımları destekleyelim.... Bu memleketin ortak malı ne olursa olsun...
Yap işlet devret ~ 3 yıl önce
Osmangazi ve 3 cü köprüde olduğu gibi,havalimanına giden yol paralı,içeri giriş paralı,içerde selam verme paralı olmasın sakın ? Olurmu olur Dükkan ve yer kiraları çok pahalı devlet gene cepten milyar dolar ödemesin bu yatırımcıya,gerçi havalimanın mülkü erdogana ait deniyor diğer bir söylenti,o yapan konsorsiyum göstermelik deniyor , mülk Erdoğan’ın deniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynı film ~ 3 yıl önce
Yine aynı film oynanıp konu kapatılmış. Neden biliyor musunuz ? Ya bu CHP haklı olabilir bir şu işe el atalım diyemiyorlar. Çünkü ucu mutlaka birine dokunacak. Allah rızası için bir kerede haklı olabilirsiniz hadi beraber bakalım diyin. Bunlar okumuş kültürlü medeni ve çağdaş insanlar. Bir bildikleri vardır diyin. Biz geri kaldık Türkiyeyi arabistana benzetmek istiyoruz diyin. Çocuk evlendirme, tecavüz serbest kalsın diyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Odun adam ~ 3 yıl önce
Devlet tav’a doğacak tazminat hakkını nasıl ödeyecek nekadar tl olacak ona da cvp verseydiniz keşke bileydik. Zor sorular cvp lanmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 cpt ~ 3 yıl önce
Ataköyde oturuyorum ve stand by da beklerken 30 dk Atatürk havalimanına gelebiliyordum,şimdi ise en az 2 saat sürecek 3cü havalimanına ulaşmam,TK kaptanlara servis koyacakmı? Yoksa kapıdan özel araçlamı aldıracak ? Beylikdüzünde oturan kabin ve kokpitin gelme şansı çok daha az.Ekip tahsisin işi burada çok zorlaşacak,ama devlet büyüklerinin bildiği bizim bilmedigimiz birşeyler var demekki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptanim ~ 3 yıl önce
Ataköy ahl 30 dk. derken biraz abartili olmadi mi.?
Yorumcu ~ 3 yıl önce
Kaptan herhalde toplu taşımadan bahsediyor. Eğer A Plus'un orada oturuyorsa 15 dakika metroya yürüyor, 10 dakika metroyla yolculuk ediyor ve 5 dakika AHL'deki metro altgeçidinden kaptanlara ayrılan bölüme gidiyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000