01 Ocak 2016, Cuma 08:10:45

Bakan Yıldırım'a havaalanı ziyareti

AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı makamında ziyaret ederek Zonguldak Havaalanının sorunlarını dile getirdiler.
  • Binali Bey soz verdiyse yapar. Onun sozu sozdur.
  • Sefer düzenleyen tek öger vardı o da battı, kamulaştırma yapılması yeterli değil bu arada pistin iki başında da yüksek tepeler mevcut. O tepeler tamamen tıraşlanıp kot düşürülmeden pisti uzatmanın hiç anlamı yok. Ama terminal binası çok şirin, mutlaka değerlendirecek başka yöntemler bulunmalı, yoksa yazık olur. Sinema stüdyosu, düğün salonu gibi işler ya da mülteci barınağı, hastane gibi kamu hizmetleri için kullanılabilir

AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı makamında ziyaret ederek Zonguldak Havaalanının sorunlarını dile getirdiler. 

AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Özcan Ulupınar, Faruk Çaturoğlu ve Hüseyin Özbakır Bakan Yıldırım’ı makamında birlikte ziyaret edip Zonguldak Çaycuma Havaalanının sorunlarını ileterek konuya çözüm bulunması yönünden Yıldırım’dan yardım istediler. Özcan Ulupınar , ”Sayın Bakanım, İlimiz havalananının en büyük sorunlar arasında yer alan kesintisiz uçak seferlerinin devam etmesi ve uçuş güvenliği açısından ILS sistemi kurulması mümkün olmadığı takdirde,  (RVS) sisteminin kurulması yönünde çalışmalar yapılması ve statü olarak sorumlu olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından gerekli etüt ve teknik çalışmaların yapılarak tesis edilmesi zorunluluk arz etmektedir. Filyoz Vadi Projesi kapsamında planlanan yatırımlar içerisinde Mania teşkil eden pist başlarına yakın tepelerin gerek Filyos Çayı Islahı sedde çalışmaları, gerekse Filyos Limanı arazisinin dolgu sahalarında kullanılmak üzere tahsis edilerek, tek maliyetle olumsuzluğun kaldırılması sağlanabilecektir. İlgili kurum ve kuruluşların bu yönde talimatlandırılması gerekmektedir. İç hat uçak seferlerinin başlatılabilmesi için Zonguldak Valiliğince Zonguldak, Bartın, Karabük İllerini kapsayan talep araştırması yapılmış, sonuç olarak bölgenin seferlerinin başlatabilmesi yönünde talepli olduğu anlaşılmıştır.

İç hat uçak seferleri için mutlaka THY veya alt şirketi olan Anadolu Jet ile uçuşların başlatılması yönünde çalışmalar düzenlenmelidir. Yurtiçi ve yurtdışı seferlerinin milli havayoluyla gerçekleşmesi bizler için ayrı bir önem arz edecektir. Zonguldak Çaycuma Havalimanının gelişimi ve büyütülmesi için bir lobi oluşturarak, yapılacak eylem planı kapsamında işletici şirketin ve kamu birimlerinin neler yapması gerektiği konusunda ortak bir çalışma ya başlanması gerekmektedir. Pistin Güneybatı istikametindeki arazi Filyos Vadi Projesi kapsamında kamulaştırılmış olup, pist uzatımı için 1000 M. Boyunda 400 M. Genişliğindeki arazinin Devlet Hava Meydanları İşletmesine tahsisi gerekmektedir. Pistin kuzeybatı istikametindeki emniyet sahası (stopway) oluşturulabilmesi için mülkiyet olan araziden 150x300 M’lik bölümün Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından kamulaştırılması gerekmektedir sizden bu konularla ilgili yardımlarınızı bekliyoruz” dedi.

Binalı Yıldırım ise "Öncelikle ziyaretiniz beni memnun etti havaalanı ile ilgili konuyu biliyorum ve yakından takip ediyorum. Zonguldak’ın diğer sorunlarını ve halen devam eden yatırımların da takipçisiyim ve hızlandırılması konusunda talimatlarımız var. Özellikle havaalanı konusunda ne gerekiyorsa bakanlığımız tarafından en kısa sürede harekete geçilerek taleplerinizi hayata geçireceğiz konu ile ilgili dosyayı bakan yardımcımıza verdim bundan sonraki süreç tarafımdan takip edilecektir” diye konuştu.
Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak’ta yaptığı açıklamada,” Avrupa’da yaklaşık 600 bin gurbetçimiz var özellikle de gurbetçilerimiz arasında engelli ve yaşlı olanlar var. Bakanımıza milletvekillerimiz aracılığıyla ilgili konuyu aktardık kendileri bizleri de yakından tanıdıkları için memnun olduklarını ifade etiler. İnşallah bu emeklerimiz boşa gitmeyecektir ve bölgemize ve bölge insanımıza layık uluslararası ve yurt içi uçuşlarının yer alacağı bir havaalanına sahip olacağız. Bizlere desteklerini esirgemeyen ve bakan ile randevuyu sağlayan Özcan Ulupınar, Faruk Çaturoğlu ve Hüseyin Özbakır’a Avrupa’da faaliyet gösteren derneğimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Zonguldak Özel Sivil Havacılık San. Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Kahya da,” Buraya çeşitli havayolları şirketlerinin gelebilmesi için seyrü sefer sistemlerinin iyileştirilmesi konusunda havaalanı şirketi yönetimi olarak sayın bakanımıza taleplerimizi ilettik kendileri bu konuda bizlere çok iyimser yaklaştı inşallah bölgemize yakışır 724 faal bir tesise kavuşur” diye konuştu.

Bakan Yıldırım'a havaalanı ziyareti

Facebook Yorum

Yorumlar

Zonguldakli halim ~ 5 yıl önce
Binali Bey soz verdiyse yapar. Onun sozu sozdur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öger ~ 5 yıl önce
Sefer düzenleyen tek öger vardı o da battı, kamulaştırma yapılması yeterli değil bu arada pistin iki başında da yüksek tepeler mevcut. O tepeler tamamen tıraşlanıp kot düşürülmeden pisti uzatmanın hiç anlamı yok. Ama terminal binası çok şirin, mutlaka değerlendirecek başka yöntemler bulunmalı, yoksa yazık olur. Sinema stüdyosu, düğün salonu gibi işler ya da mülteci barınağı, hastane gibi kamu hizmetleri için kullanılabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000