25 Şubat 2024, Pazar 12:17:31

Bakan Uraloğlu: “130 ülkede 143 noktaya doğrudan uçuş yapan ülkeyiz”

İzmir'de düzenlenen ‘Lojistik Sektörü ve Gelecek Trendleri' toplantısına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Her 15 saniyede bir ülkemizden uçak geçiyor. 173 ülkeyle havayolu anlaşmamız var. Şuanda da 130 ülkede 143 noktaya doğrudan uçuş yapan bir ülkeyiz” dedi.
  • Hikayeyi bırak bu ülkelerin kaçına vizesiz gidebiliyoruz,çalışanlar ne kadar maaş alıyor,sosyal haklar ne, grev niye yasak onu söyle...
  • 130 doğru olabilir. 143 nokta yanlış
  • Masalı bırak,birçok ülkeyle anlaşma var ama başta gelişmiş ülkeler olmak üzere çoğuna vizesiz gidemiyoruz ve bilhassa ab üyesi ülkelerin çoğunun vatandaşı buraya günü geçmiş dahi olsa sadece kimliğiyle geliyor,9 ay çıkmadan kalıyor,vergisiz ev,arsa, araba alıyor!!!

İzmir'de düzenlenen ‘Lojistik Sektörü ve Gelecek Trendleri' toplantısına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Her 15 saniyede bir ülkemizden uçak geçiyor. 173 ülkeyle havayolu anlaşmamız var. Şuanda da 130 ülkede 143 noktaya doğrudan uçuş yapan bir ülkeyiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen, 'Lojistik Sektörü ve Gelecek Trendleri' konulu toplantıya katıldı. Bir otelde düzenlenen ve sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda; lojistik sektörünün önemi, sektöre dair çözüm önerileri ve gelecekte atılması gereken adımlar ele alındı.

Karayolu, demiryolu, havayolu, denizyolu ve haberleşme ile ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmalara dair bilgiler aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Kara yolu, demir yolu, hava yolu, deniz yolu ve haberleşmede varız. 2028'e kadar bin 780 kilometre daha otoyol yapmayı planladık ve yollarımızı da akıllandıracağız inşallah. Yine 2028'e kadar yaklaşık 14 bin kilometre olan demir yolu ağımızı 28 bin kilometreye çıkaralım diye düşündük. 57 olan havalimanı sayımızı 61'e çıkarmış olacağız. Deniz yolunda deniz ticaretini ve mavi vatandaki etkinliklerimizi artıracağız. Haberleşme neredeyse sıfırdan 2000'li yıllarda olan geniş bant internetten tutun da GSM operatörlerindeki haberleşmelere, 5G'ye ve 6G'ye giden yolda hızla ilerleyeceğiz. Adil erişimi sağlayacağız. Etkinlik verimliliği ve maliyeti düşüreceğiz. Etkinlik ve verimliliği sağlayarak güveni artıracağız" dedi.

"173 ÜLKEYLE HAVAYOLU ANLAŞMAMIZ VAR"

Taşınan eşya ve insan sayısı arttıkça her sektörde de bir artış olacağının altını çizen Bakan Uraloğlu, "2023 yılındayız. 2035 var, 2053 var. Taşınan eşya ve insan arttıkça her sektörde bir artış olacak; fakat oransal olarak biz mutlaka deniz yolu ve demir yolunu, özellikle demir yolunu çok desteklememiz lazım. En az satırda da en yüksek artışların demir yolunda, yük taşımacılığında olduğunu ve olacağını öngörüyoruz. Biz de yatırımlarımızı buna göre yapıyoruz. Yolcuda da benzer bir projeksiyon var. Tabi hava yolu yine burada kıymetli; fakat demir yolu hem yük hem yolcuda çok büyük oranlarda gelişecek. Biz de yatırımımızı ona yapacağız. Her 15 saniyede bir ülkemizden uçak geçiyor. 173 ülkeyle havayolu anlaşmamız var. Şuanda da 130 ülkede 143 noktaya doğrudan uçuş yapan bir ülkeyiz" dedi.

"4 SAATLİK BİR UÇUŞ MESAFESİNDE 67 ÜLKEYE ULAŞABİLİYORUZ"

2023 yılına dair deniz yolu verilerini de aktaran Bakan Abdulkadir Uraloğlu, "2023 yılında İstanbul ve Çanakkale boğazlarından yaklaşık 84 bin gemi geçti. Bu her boğazdan yaklaşık 40 bine yakın gemi demektir. 4 saatlik bir uçuş mesafesinde 67 ülkeye ulaşabiliyoruz. Bu 67 ülkede 1,4 milyar insan yaşıyor. Bunların 40 trilyon dolar gayri safi milli hasılası var. 8,6 trilyon dolar da ticaret potansiyeli bulunuyor. Doğu-batı ekseninde ticaret genel anlamda gelişiyor; ama son zamanlarda kuzey güneyde de çok ciddi gelişmeler olduğunu sizlere ifade edebilirim. Esas koridor güney koridordan taşınan ve Kızıldeniz-Süveyş Kanalından taşınan, ağırlıklı olarak kullanılan koridor burası. Pekin'den çıkan bir yük Avrupa'ya, Londra'ya yaklaşık 35 günde varabiliyor. Yaşanan sıkıntılardan dolayı Ümit Burnunu dolaşıyoruz. Ümit Burnundan dolaşıldığı zamanda 45 binlere kadar çıkan bir denizyolu trafiği var. Bizim bunun için daha önceden planladığımız bir kalkınma yolu koridoru var. Irak'ın havalimanından başlayıp Ova Köy'e kadar bin 200 kilometre otoyol ve demir yolu, enerji nakil hatları ve iletişim hatları da dahil olacak. Sonra Ova Köy'den Gaziantep üzerinden, Şanlıurfa üzerinden bütün Kapıkule'ye kadar gidecek ve aynı zamanda da Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz'e ulaşabilecek bir koridor konuşuyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Uraloğlu: “130 ülkede 143 noktaya doğrudan uçuş yapan ülkeyiz”

Yorumlar

Lojistik ~ 2 ay önce
Hikayeyi bırak bu ülkelerin kaçına vizesiz gidebiliyoruz,çalışanlar ne kadar maaş alıyor,sosyal haklar ne, grev niye yasak onu söyle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış ~ 2 ay önce
130 doğru olabilir. 143 nokta yanlış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyyy bakan ~ 2 ay önce
Masalı bırak,birçok ülkeyle anlaşma var ama başta gelişmiş ülkeler olmak üzere çoğuna vizesiz gidemiyoruz ve bilhassa ab üyesi ülkelerin çoğunun vatandaşı buraya günü geçmiş dahi olsa sadece kimliğiyle geliyor,9 ay çıkmadan kalıyor,vergisiz ev,arsa, araba alıyor!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000