06 Ocak 2022, Perşembe 13:58:20

Bakan Karaismailoğlu; 'Yolcu sayısı 128 Milyonu aştı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Türkiye, salgın sonrasında havacılıkta en hızlı normalleşme sağlayan ülkeler arasında yer aldı. Yeni yılda da aynı yolda kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz." dedi.
  • Maalesef aim yani brifing cok kollaniyor.atc arkadaslar varken.bir fo olarak yazik..atc ile.aim.ve elektronik arasi makas adil.sekilde.olmali..su an cok yakinlar..maalesef..
  • Artan döviz kuruyla birlikte yabancıya daha da ucuz kendi insanına daha da pahalıya bilet satılıyor,kargoyu da müşteri kapmak için kardan zarar ederek ucuza taşıyorlar ama sen ve seni o makama getirenlerin işi gücü para,makam,çıkar uğruna tribüne oynamak,göz boyamak. Ayrıca şu kadar yolcu taşıdık bu kadar turist geldi bilmem neyi yaptık falan masallarını da artık bırakın eskisi gibi yemiyorlar zira hayat pahalılığı,alım gücü düşüklüğü,paranın değersizliği sayenizde zirve yaptı !!!
  • Sayın Bakan bu başarıda en çok pay sahibi olanlardan Arff biriminin hakkı yeniyor makas açılıyor Genel müdürümüz bizi sahiplenmiyor etrafınızdakiler sizi yalnış bilgilendiriyor bizi sahiplenin

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Türkiye, salgın sonrasında havacılıkta en hızlı normalleşme sağlayan ülkeler arasında yer aldı. Yeni yılda da aynı yolda kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'de geçen yıl hava yoluyla seyahat eden yolcu sayısının 128 milyon 566 bine ulaştığını belirterek, "Türkiye, salgın sonrasında havacılıkta en hızlı normalleşme sağlayan ülkeler arasında yer aldı. Yeni yılda da aynı yolda kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, hava ulaşımının salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olduğuna dikkati çekerek, salgının başlangıcından itibaren havacılık sektörüne idari, teknik ve mali düzenlemelerle gereken desteği verdiklerini bildirdi.

Salgının etkilerini en aza indirmek amacıyla havalimanlarında Kovid-19 Free Airport Projesi kapsamında fiziksel şartların sosyal mesafeye göre düzenlendiğini ve dezenfeksiyon işlemlerinin kesintisiz devam ettirildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, alınan önlemler ve salgınla mücadelede elde edilen başarılarla uçak ve yolcu trafiğinde belirli düzeyde toparlanma yaşandığını kaydetti.

Karaismailoğlu, geçen yıl iç hatlarda 68 milyon 711 bin 173, dış hatlarda 59 milyon 676 bin 396 yolcuya hizmet verildiğini, direkt transit yolcularla toplam yolcu sayısının, bir önceki yıla göre yüzde 57,4 artarak 128 milyon 565 bin 706'ya çıktığını aktardı.

Havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiğinin de iç hatlarda 741 bin 331, dış hatlarda 464 bin 624 olduğu bilgisini veren Karaismailoğlu, "Böylece üst geçişlerle toplam 1 milyon 461 bin 577 uçak trafiği gerçekleşti. Uçak trafiğindeki artış oranı 2021'de yüzde 38,5 oldu. Aynı dönemde, havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği, iç hatlarda 699 bin 592 ton, dış hatlarda 2 milyon 659 bin 177 ton olmak üzere toplamda 3 milyon 358 bin 769 tona ulaştı." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Havalimanı geçen yıl 37 milyondan fazla yolcu ağırladı
Karaismailoğlu, prestij projeleri arasında yer alan İstanbul Havalimanı'nda da geçen yıl toplam 280 bin 109 uçak trafiğinin gerçekleştiğine işaret ederek, iç hatlarda 10 milyon 590 bin 203, dış hatlarda 26 milyon 586 bin 306 olmak üzere toplam 37 milyon 176 bin 509 yolcunun ağırlandığını bildirdi.

Turizm merkezlerinde bulunan havalimanlarındaki hareketliliğe de değinen Karaismailoğlu, "2021'de dış hat trafiğinin yoğun olduğu turizm merkezlerimizdeki havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı, iç hatlarda 14 milyon 568 bin 592, dış hatlarda 21 milyon 113 bin 549 oldu." ifadesini kullandı.

Salgın döneminde havacılık sektöründe frene basılmak zorunda kalınsa da alınan önlemler ve yapılan yatırımlar sayesinde toparlanma sürecinin hızlandığının altını çizen Karaismailoğlu, 2003'te 26 olan aktif havalimanı sayısının bugün itibarıyla 56'ya ulaştığını belirtti.

Karaismailoğlu, geçen yılın sonunda Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binasını açtıklarını anımsatarak, havalimanı sayısının yeni açılacak havalimanlarıyla 61'e yükseleceğini aktardı.

Sivil havacılıkta konulan hedeflere dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye, salgın sonrasında havacılıkta en hızlı normalleşme sağlayan ülkeler arasında yer aldı. Yeni yılda da aynı yolda kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Hizmet kalitemizi artırarak, ülkemizin gelişimi, milletimizin kalkınması, gençlerimizin geleceğinin daha da aydınlanması ve Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmak adına daha çok gayret göstereceğiz."

Bakan Karaismailoğlu; 'Yolcu sayısı 128 Milyonu aştı'

Yorumlar

First officer hakan Atc hakediyor ama aim ne alaka ~ 2 yıl önce
Maalesef aim yani brifing cok kollaniyor.atc arkadaslar varken.bir fo olarak yazik..atc ile.aim.ve elektronik arasi makas adil.sekilde.olmali..su an cok yakinlar..maalesef..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ofli ~ 2 yıl önce
Artan döviz kuruyla birlikte yabancıya daha da ucuz kendi insanına daha da pahalıya bilet satılıyor,kargoyu da müşteri kapmak için kardan zarar ederek ucuza taşıyorlar ama sen ve seni o makama getirenlerin işi gücü para,makam,çıkar uğruna tribüne oynamak,göz boyamak. Ayrıca şu kadar yolcu taşıdık bu kadar turist geldi bilmem neyi yaptık falan masallarını da artık bırakın eskisi gibi yemiyorlar zira hayat pahalılığı,alım gücü düşüklüğü,paranın değersizliği sayenizde zirve yaptı !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 2 yıl önce
Sayın Bakan bu başarıda en çok pay sahibi olanlardan Arff biriminin hakkı yeniyor makas açılıyor Genel müdürümüz bizi sahiplenmiyor etrafınızdakiler sizi yalnış bilgilendiriyor bizi sahiplenin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kahramanlar ~ 2 yıl önce
Bütün gün yatiyorrsunuz ne katkısı bu

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000