14 Mayıs 2022, Cumartesi 08:37:05

Bakan Karaismailoğlu; 'Havalimanı engelsizliğini kanıtlamıştır'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Dünya Engelliler günü dolayısıyla Rize-Artvin havalimanında engelli vatandaşlarla bir araya gelerek havalimanının engelli vatandaşlara sağladığı hizmeti birlikte test etti.
  • Engelsiz olsuğuna dair belge eminim TSE tarafından verilmiştir. Yazık çok yazık
  • thy de engelli çalışan kalmadı sayın bakanım çok engelli atıldık
  • Bir de sizler kanıtlasanız...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  Dünya Engelliler günü dolayısıyla Rize-Artvin havalimanında engelli vatandaşlarla bir araya gelerek havalimanının engelli vatandaşlara sağladığı hizmeti birlikte test etti. Bakan Karaismailoğlu ardından açılışı yarın (bugün) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımı ile yapılacak olan Rize-Artvin Havalimanı’nda incelemelerde bulundu. Bakan Adil Karaismailoğlu, incelemeleri sonrasında bir basın açıklaması düzenledi. Bakan Karaismailoğlu konuşmasında ,” Rize-Artvin Havalimanı’nın mühendislik kabiliyetlerimizin dünya çapında olduğunun somut bir örneği olduğunu belirterek “Rize-Artvin Havalimanı pek çok yönüyle bir havalimanı olmanın ötesindedir; Türkiye’nin aydınlık geleceğinin en önemli nişanelerinden biridir” dedi.

Yarın (bugün) sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile ülkemizin en önemli ulaşım yatırımlarından biri olan Rize-Artvin Havalimanını hizmete açacağız" diyerek başlayan Bakan Karaismailoğlu, "Hükûmetlerimiz döneminde havayolu sektörüne gerçekleştirdiğimiz yatırım 147 milyar lirayı aştı. Türkiye'yi baştanbaşa, çağın ihtiyaçlarına cevap veren yeni havalimanlarıyla donattık. Mevcut havalimanlarımızı da tepeden tırnağa yeniledik. 2003 yılında 26 olan aktif havalimanı sayımızı, 25 Mart'ta açtığımız yeni Tokat Havalimanı ile 57'ye yükselttik. Rize -Artvin Havalimanımız ile bu sayıyı 58'e yükseltiyoruz. 3 milyon metrekare alanda inşa etiğimiz Rize-Artvin Havalimanımız, Ordu-Giresun Havalimanı ardından Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2. Havalimanı. Bu eserimiz, Türkiye adına ekonomik bir değer olmanın ötesinde; mühendislik kabiliyetlerimizin dünya çapında olduğunun somut bir örneği" ifadelerini kullandı.

"BÖLGENİN VE KÜLTÜR ÖĞELERİNİN İZLERİNİ TAŞIYAN HAVALİMANI İNŞA ETTİK"

45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pisti ile bölgenin havayolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak bir yapı inşa etmenin memnuniyetini yaşardıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, "Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirdiğimiz havalimanımız; Yılda 3 milyon yolcu kapasitesinde 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binaları ile birlikte toplam 47 bin im2 kapalı alanı bulunan muazzam bir yapıdan bahsediyoruz. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binası ile 36 metre yüksekliğinde, çay bardağı formundan esinlenilen kule inşa ettik. Gövdesi aydınlatılan kulemiz bölgenin siluetine ayrı bir canlılık katacak. Teknik ve yapım özellikleri ile dünyada sayılı örnekleri arasındaki yerini alacak Rize-Artvin Havalimanımızın peyzaj çalışmaları için de önemli adımlar attık. Yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde, yani 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip havalimanımızın 49 bin metrekaresini, Karadeniz'in coğrafi özelliklerine uyumlu olan 1453 ağaçla yeşillendirdik. Rize çayını tüm dünyaya tanıtmak, çayın bahçeden bardağa yolculuğunu, bölgedeki tarihi ve etkileri ile birlikte anlatmak üzere Çay Müzesi'ne ve sanatsal objelere Havalimanı'mızda yer verdik. Ayrıca Havalimanı'mız 448 araç kapasiteli otoparka da sahip" diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanını engelli bireylerle gezen ve engelli dostu bir havalimanı olduğunu da kaydeden Bakan Adil Karaismailoğlu "Az önce de Rize- Artvin Havalimanımızı engelli arkadaşlarımızla birlikte gezdik; başka bir deyişle test ettik. Havalimanımızda herhangi bir engelle karşılaşmadan ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla gereken tüm çalışmaların yapıldığına hep beraber şahit olduk" şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu; 'Havalimanı engelsizliğini kanıtlamıştır'

Facebook Yorum

Yorumlar

Belge ~ 3 ay önce
Engelsiz olsuğuna dair belge eminim TSE tarafından verilmiştir. Yazık çok yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 3 ay önce
thy de engelli çalışan kalmadı sayın bakanım çok engelli atıldık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Engel ~ 3 ay önce
Bir de sizler kanıtlasanız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000