25 Mayıs 2024, Cumartesi 09:30:50

Bakan Kacır: “Akıncı 1,5 saatte helikopterin yerini tespit etti'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) 2'nci kez düzenlenen Bilim Kültür Sanat (BKS) Haftası etkinliğine katıldı.
  • Hic adini bile duymadiginiz bir golge bakandan yalanlar yalanlar. Buyuk ortaginiz Iran bile sizi ilk gunden yalanladi. O ove ove bitiremediginiz insansiz hava araclariniz Maraş depremimde nasil islevsiz oldugu ortaya cikmadi mi? Kime ne anlatiyorsun bakan efendi?
  • Nobel ödülünü hak ediyor tebrikler
  • Adamlar biz bulduk diyor
  • Hikaye anlatma,ağababalar kim belli, arabalarına uçaklarına binince prestij kazandığınızı sandığınız, turisti,yatırımcısı,parası,icatları gelsin diye takla attıklarınız. Akıncı gibi şeyleri de onlar sayesinde yapabiliyorsunuz,saraydaki Kanada ve Abd bize ambargoyu kaldırdı diye memnunum demedi mi? Uluslararası Uzay limanı inşaatı olayı da bambaşka,hani damat diyordu ya uzaya yol yapacağız desek ona da inanırlar diye. Yalan değil. Ayrıca İran düşen helikopterin yerini biz bulduk dedi siz hala şöyle gitti böyle buldu diye uzay turisti ile masal anlatıyorsunuz,ee yiyen çok tabii...
  • Adamlar koordinat vermis, kurtarma helikopteri istemis, siz cinlik yapip reklama soyunmussunuz, herisiniz firsatcilik!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İran Cumhurbaşkanı ve İran Dışişleri Bakanı'nın içinde bulunduğu helikopter düştü. Daha sonra komşumuz bizden helikopterin yerinin tespiti için Akıncı insansız hava aracımızı talep etti. Türkiye'nin milli insansız hava aracı Akıncı Türkiye'den kalktı, İran coğrafyasına geçti. Çok zor hava koşulları altında çok sarp bir vadide, çok sisli bir havada çok kısa bir zaman içerisinde 1,5 saate yakın bir zaman içerisinde düşen helikopterin lokasyonunu tespit etti ve İranlı makamlara bildirildi. Bu zor coğrafyada bu misyonu yapabilmesi Akıncı’nın sahip olduğu uydu bağlantısı sayesinde mümkün oldu” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) 2'nci kez düzenlenen Bilim Kültür Sanat (BKS) Haftası etkinliğine katıldı. Sabah saatlerinde havayolu ile geldiği Trabzon’da kendisinin kullandığı Togg ile KTÜ’ye gelen Bakan Kacır, minik astronot ve horon gösterisiyle karşılandı. Minik astronota yerli ve milli Togg’un oyuncağını hediye eden Bakan Kacır, daha sonra üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan stantları inceledi. Ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa katılan Bakan Kacır, üniversite öğrencilerine Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki başarılarını anlattı. Bakan Kacır, Türkiye’nin tüm sanayileşme tarihinin adeta akıbete uğratılmış hikayeler tarihi olduğunu belirterek, “Ta ki 2000’li yıllara kadar. O yıllarda sağlam irade dedi ki bu ülkenin neye ihtiyacı varsa, Silahlı Kuvvetlerimiz terörle mücadelede neye ihtiyaç duyuyorsa biz onu kendi öz evlatlarımızın alın teriyle, akıl teriyle geliştireceğiz, üreteceğiz. 2000’li yılların başında insansız hava aracı diye bir kavram bilmiyorduk. İHA denildiğinde aklımıza İhlas Haber Ajansı’ndan başka bir şey gelmiyordu. Peçeteye selpak der gibi İHA’ya Heron diyorduk. Zannediyorduk ki bir tek İsrail’in yaptığı insansız hava araçları var. Onların markası Heron ve biz onları alarak terörle mücadele etmeye çalışıyorduk. Hiçbir zaman o mücadelenin kritik anlarında istediğimiz düzeyde insansız hava araçlarından istifade edemiyorduk. Ne zaman ki kendi evlatlarımızın, bu ülkenin kendi insan kaynağının geliştirdiği İHA’lar devreye girdi, Türkiye o zaman terörle mücadelede netice elde etti. Terörü topraklarımızdan milli SİHA’lar sayesinde kazıdık, attık. Yetmedi sınırlarımızın ötesinde kurulmaya çalışılan teröristan haritalarını da milli SİHA’larıımızı kullanan silahlı kuvvetlerimiz sayesinde şimdi yırtıyoruz. O teröristlerin arkasında kim olursa olsun, hangi ağa babalarına güveniyor olurlarsa olsunlar gözlerinin yaşlarına bakmıyoruz, bakmayacağız” dedi.

“Akıncı 1,5 saate yakın bir zaman içerisinde İran’da düşen helikopterin lokasyonunu tespit etti”

İran’da düşen helikoptere Akıncı ile ulaşıldığını dile getiren Bakan Kacır, “Savunma sanayi gibi kritik alanlarda kullandığımız teknolojilerin tümü uzay sistemleriyle entegre çalışıyor. Bakın komşumuz İran'da bir helikopter kazası yaşandı. İran Cumhurbaşkanı ve İran Dışişleri Bakanı'nın içinde bulunduğu helikopter düştü. Daha sonra komşumuz bizden helikopterin yerinin tespiti için Akıncı insansız hava aracımızı talep etti. Türkiye'nin milli insansız hava aracı Akıncı Türkiye'den kalktı, İran coğrafyasına geçti. Çok zor hava koşulları altında, çok sarp bir vadide, çok sisli bir havada çok kısa bir zaman içerisinde, 1,5 saate yakın bir zaman içerisinde düşen helikopterin lokasyonunu tespit etti ve İranlı makamlara bildirildi. Bu zor coğrafyada bu misyonu yapabilmesi Akıncı’nın sahip olduğu uydu bağlantısı sayesinde mümkün oldu. Uydu haberleşmesi sayesinde bu zor coğrafyada Akıncı görevini icra edebildi. Elbette sahip olduğu diğer teknik kabiliyetler sayesinde. Bu misyon aslında Türkiye'nin teknoloji geliştirmeye bakış açısını da gösteriyor. Biz teknolojiyi insanlık yararına olduğu ölçüde kıymetli buluyoruz. Teknoloji insanlığa hizmet ettiği ölçüde bir değer ifade ediyor Türk milleti için. Biz yüzyıllarca dünyaya adaleti, merhameti götürmüş bir milletiz. Bütün bu milli teknoloji hamlesinde elde ettiğimiz kazanımların dünyayı yeniden adaletle ve merhametle buluşturabildiği ölçüde kıymetli olacağına inanıyoruz. Bu inançla çalışıyoruz. Biliyoruz ki Türk milleti güçlendikçe, tarihin en şerefli milleti olan Türkler kuvvetlendikçe dünyada zulümler son bulacak. Dünya yeniden merhamete, yeniden adalete kavuşacak” diye konuştu.

“Uluslararası uzay limanını İnşallah inşa edeceğiz”
Uluslararası uzay limanının inşa edileceğini söyleyen Bakan Kacır, “Bir uluslararası iş birliğiyle Türkiye bir uzay limanının önümüzdeki yıllar paydaşı olacak. Böylelikle uzaya bağımsız erişebilen bir ülke olacağız. Bir yandan hibrit roket motor teknolojisinde halihazırda dünyada ilk 4 ülke arasındayız. İnşallah Ay programını gerçekleştirdiğimizde bu teknolojiye uzayda tarihçe kazandıran ilk ülke olacağız. Bu kazanım Türkiye’nin yörüngeler arası uyku transferleri gibi zorlu uzay misyonlarını icra edebilecek uzay araçları geliştirilmesini mümkün kılacak. Böylelikle uzay ekonomisinden o alanda da pay elde etme imkanına sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Alper Gezeravcı: "Ülkenin savunma sanayi artık kabuğuna sığmaz bir noktaya geldi"
Etkinliğe katılan ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı ise deneyimlerini anlattı. Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Gezeravcı, yaptığı konuşmada Türkiye Milli Uzay Programı’nı anlattı. Gezeravcı, "2026-2028 aralığında kendi ülkemizde yapmış olduğumuz bir roketi kendi itiş sistemimizle Ay'a ulaştırmayı planlıyoruz. Halihazırda yapmış olduğumuz hazırlık süreçlerinden oraya erişebilecek bir roketimiz ve bu alanda buna etki sağlayacak sistemimizle ilgili çalışmaların büyük bir kısmı tamamlanmış vaziyette. Bizim niyetimiz dünyanın atmosferinden emniyetli bir şekilde çıkarmış olduğumuz roketin kendi ve dünya etrafında dönen Ay'da spesifik bir noktaya sert iniş yapması, çarptırılması. Buradan çıkan tecrübeyle hemen ardından üzerindeki bilimsel ünite ile Ay üzerine yumuşak iniş yaparak halihazırda Ay'da planlanan bilimsel çalışmaların platformunda hak sahibi olmak. Bir diğer hedefimiz uzaya erişim ve uzay limanı programı. Bizim insanlı uzay misyonumuz da dahil bugüne kadar göndermiş olduğumuz uyduları bu alanda faaliyet gösteren platformların olduğu ülkelerden şu ana kadar gönderdik. Ülkemiz savunma alanında halihazırda resmi ünite olan 100 kilometreyi aşan roketleri yapabiliyor. Ülkenin savunma sanayi artık kabuğuna sığmaz bir noktaya geldi. Artık kendi ihtiyacımızı görebilecek, uzay alanında çalışma yapmak isteyen başka ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde bugün yapmış olduğumuz yatırımların karşılığını alacak farklı uzay platformları ve uzay istasyonları kurmak niyetindeyiz. Bu alanda ülkemiz de zaten belli adımları attı. Ülkemiz tarafından uygun görüldüğünde bununla ilgili detaylar paylaşılıyor olacak" dedi.

Bakan Kacır: “Akıncı 1,5 saatte helikopterin yerini tespit etti'

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Tk Cpt. Vancouver ~ 23 gün önce
Hic adini bile duymadiginiz bir golge bakandan yalanlar yalanlar. Buyuk ortaginiz Iran bile sizi ilk gunden yalanladi. O ove ove bitiremediginiz insansiz hava araclariniz Maraş depremimde nasil islevsiz oldugu ortaya cikmadi mi? Kime ne anlatiyorsun bakan efendi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anti laik adam ~ 23 gün önce
Nobel ödülünü hak ediyor tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siz şöhret peşinde koşun ~ 23 gün önce
Adamlar biz bulduk diyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyyy kacır ~ 23 gün önce
Hikaye anlatma,ağababalar kim belli, arabalarına uçaklarına binince prestij kazandığınızı sandığınız, turisti,yatırımcısı,parası,icatları gelsin diye takla attıklarınız. Akıncı gibi şeyleri de onlar sayesinde yapabiliyorsunuz,saraydaki Kanada ve Abd bize ambargoyu kaldırdı diye memnunum demedi mi? Uluslararası Uzay limanı inşaatı olayı da bambaşka,hani damat diyordu ya uzaya yol yapacağız desek ona da inanırlar diye. Yalan değil. Ayrıca İran düşen helikopterin yerini biz bulduk dedi siz hala şöyle gitti böyle buldu diye uzay turisti ile masal anlatıyorsunuz,ee yiyen çok tabii...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ordan ~ 23 gün önce
Adamlar koordinat vermis, kurtarma helikopteri istemis, siz cinlik yapip reklama soyunmussunuz, herisiniz firsatcilik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000