16 Kasım 2023, Perşembe 21:16:32

Bakan Güler açıkladı: "40 adet Eurofighter alacağız"

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 40 adet Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı alacaklarını duyurdu.
  • Yıllardır sürdürülen yanlış politikalar nedeniyle hava kuvvetlerinin ihtiyacının karşılanması için ülke ülke dolaşıldığı anlaşılıyor. Ee tabi hiç bir ülke elindeki çok değerli asseti başka ülkeye sadece para karşılığı vermez. Fırsatını bulmuşken tüm kozlarını oynar. Örneğin Almanya. Almanya 'nın paraya mı ihtiyacı var? Aksine kendisi için en doğrusunu yapıyor ve masaya koyduğu şartlardan biri sığınmacıların geri alım anlaşması. Demek ki neymiş? Bizi kimse kıskanmıyormuş ve ben büyüğüm demekle büyük devlet olunmuyormuş
  • Kardeş uçurmasına uçurursun da 2 adet F110 motoru ile. Ve bu da onu 4,5 nesle düşürür. Üstelik o motorlar ABD yapımı ve ABD bize vermek istemiyor. Milleti yerli diye kandırıp oyaladıkları gerçeğini niye kabul etmiyorsun? Çomarlığın lüxuku yok. Gerçekçi ol. TEI yerli motoru yapıp seri imalata geçene kadar 2030 u bulacak. Hani yerli uçağımız? Bak Almanya ya gitti yalvarmaya. Sen neyin kafasını yaşıyorsun?
  • arkadaslar biliyorsunuzki ben bu ulkenin yetisdirdigi en iyi,mega,ultra bir havacilik prensiyim. havacilik demek ben demek.ben ankara asfaltina inmis bir adamim. benim sorum neden baba danismadilar bu alimda,, onu anlamadim. ıns
  • Almanya satışa onay vermeyeceğim deyince birisi anında oraya gidiyor eyyy mi yoksa ağam paşam mı diyecek? Ve de daha önce Airbus ile yaptığı pazarlıktaki gibi uçakların yanında bedava mersedes de isteyecek mi acaba? Adamların parasına,turistine, icatlarına,yatırımcısına her şeyine muhtacız,onların arabasına binmekle prestij kazandığını sananlar ülkeyi her açıdan ne hale soktu hamdolsun.
  • 500 adet almak lazım acil
  • Eğer ulaştığım bilgiler doğru ise, F-35 per-hour flying cost 42,000 dolar. Eurofighter Typhoon bunun çok çok altında olması gerek.
  • Alınırsa son tranche gelir. Alınması mantıklı mı evet alınmalı. Kaan çok güzel bir uçak ama aceleye gelmemeli. Bir sorun olursa herkesin morali çöker. Adım adım gidiyor herkes kaan ın arkadında durmalı. F16 vermiyorsa sen de başının çaresine bak. İncirliği kapat Küreciği de bakıma al. Mültecilere de tek yönlü bilet ver. Şaka değil . Akkuyu yu çalıştır biraz uranyum saflaştırmak fena olmaz. Artık bağırmak yok susup aksiyon almak lazım. F35 de sanıldığı kadar iyi değil. 2.dünya savaşında Almanlar İngiltereye gidiyor bombalayıp geliyordu ta ki radar bulununa kadar. F35 için de ona uygun lazer radar yakında bulunur 3-5 seneye kalmadan. O zaman F35 kabak gibi ortada kalır. Güçlü olmak için söylemeden yapmak veye yaptıktan sonra söylemek lazım. Bebeklerin öldürülüyor hastanelerin bombalanıyor ve buna da alkış tutan batı ne diyebilir ki. Komik olan Azerbaycana Ermeni askeri esirlerini dikkatli gönderin canını acıtmayın diyen Fransa bebek ler ölünce dili bir tarafına girmiş gibi davranıyor
  • bizim savaş uçağımız ne oldu ? niye satın alıyoruz ? hani biz onlara satacaktık !
  • Herkes mmu şu tarihte gelecek bu tarihte gelecek diyor (yani bir şey kalmadı, az daha bekleyelim anlamında) ama bu uçak üretime geçtiğinde ayda 20 adet üretilmeyecek. Belli bir sayıya ulaşana kadar yine yıllar geçecek. Almanya'nın bu uçağın satın alımına onay vereceğini, verse bu ülkenin ileride sorun çıkarmayacağına hiç inanmıyorum. Ayrıca.. bu uçaklar alındığı gibi kullanılmaya başlanacak mı? Kaç sene gerekir, bilen aydınlatırsa sevinirim.
  • Mali almmadan parasını vermeyin bu sefer...

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, beraberindeki heyet ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Savunma Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerine katıldı. Komisyona açıklamalarda bulunan Bakan Güler, dikkat çeken bir gelişmeyi paylaştı.

Bakan Güler, İngiltere ve İspanya'dan 40 adet Avrupa Birliği yapımı Eurofighter Typhoon savaş uçağı almayı planladıklarını söyledi. Bakan Güler, "İngiltere ve İspanya "Evet" dedi, Almanya'yı ikna etmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

EUROFIGHTER TYPHOON SAVAŞ UÇAĞI
Eurofighter Typhoon, Avrupa Birliği yapımı çok amaçlı, çift motorlu, delta kanatlı avcı uçağı. Tasarımı Fransız Dassault Rafale, İsveçli Saab Gripen ve Rus MiG 1.44 uçakları temel alınarak yapılmıştır. Çeviklik ve gelişmiş elektronik sistemleri en belirgin özelliklerindendir.

EUROFIGHTER TYPHOON'UN ÖZELLİKLERİ
İki adet Eurojet (Yurojet) EJ200 motoruna sahiptir. Tek ve çift pilotlu versiyonları vardır. Yapabildiği en yüksek hız 2.390 km/s'dir.

GENEL ÖZELLİKLER

Uzunluk: 15.96 m (52.4 ft)

Mürettebat: 1

Kanat Açıklığı:10.95 m (35.9 ft

Kanat Açıklığı:5.28 m (17.3 ft)

Kanat Alanı:51.2 m²

Boş Ağırlık:11,000 kg(24.000 lb)

Yüklü ağırlığı: 16.000 kg

Max.Kalkış Ağırlığı:23.500 kg (51.800 lb)

Motor:2 x Eurojet EJ200 ard yakma turbofan

Motor Gücü: 60 kN (13.500 lbf) her biri

Yakıt kapasitesi: 5.000 kg (11.020 lb)

Maksimum hız :

Yüksek Irtifada: (2495 km / s veya 1550 mil)

Deniz seviyesinde: Mach 1.25 (1530 km / s veya 950 mph)

Menzil:2900 km (1,800 mil)

Servis Yarıçapı:19812 m (65,000 ft [343] [344] )

Tırmanış:315 m / s [345] (62.000 ft / dak [346] )

İtme/Ağırlık:1.15

SİLAHLAR

Toplar: 27mm'lik Mauser BK-27 topuna sahiptir

Füzeler: AGM-84 Harpoon, AGM-88 HARM, AGM Armiger, AIM-9 Sidewinder, AIM-132 ASRAAM, AIM-120 AMRAAM, IRIS-T, MBDA Meteor, ALARMs, Storm Shadow (AKA "Scalp EG"), Brimstone, Taurus, Penguin

Bombalar: Paveway 2, Paveway 3, Geliştirilmiş Paveway, JDAM

Bakan Güler açıkladı: "40 adet Eurofighter alacağız"

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Ne(ler) karşılığı? ~ 23 gün önce
Yıllardır sürdürülen yanlış politikalar nedeniyle hava kuvvetlerinin ihtiyacının karşılanması için ülke ülke dolaşıldığı anlaşılıyor. Ee tabi hiç bir ülke elindeki çok değerli asseti başka ülkeye sadece para karşılığı vermez. Fırsatını bulmuşken tüm kozlarını oynar. Örneğin Almanya. Almanya 'nın paraya mı ihtiyacı var? Aksine kendisi için en doğrusunu yapıyor ve masaya koyduğu şartlardan biri sığınmacıların geri alım anlaşması. Demek ki neymiş? Bizi kimse kıskanmıyormuş ve ben büyüğüm demekle büyük devlet olunmuyormuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlk uçuşa cevap ~ 23 gün önce
Kardeş uçurmasına uçurursun da 2 adet F110 motoru ile. Ve bu da onu 4,5 nesle düşürür. Üstelik o motorlar ABD yapımı ve ABD bize vermek istemiyor. Milleti yerli diye kandırıp oyaladıkları gerçeğini niye kabul etmiyorsun? Çomarlığın lüxuku yok. Gerçekçi ol. TEI yerli motoru yapıp seri imalata geçene kadar 2030 u bulacak. Hani yerli uçağımız? Bak Almanya ya gitti yalvarmaya. Sen neyin kafasını yaşıyorsun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mega uzman ~ 23 gün önce
arkadaslar biliyorsunuzki ben bu ulkenin yetisdirdigi en iyi,mega,ultra bir havacilik prensiyim. havacilik demek ben demek.ben ankara asfaltina inmis bir adamim. benim sorum neden baba danismadilar bu alimda,, onu anlamadim. ıns

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 23 gün önce
Akp’nin yeni arazları böyle ortaya çıkmaya başladı.
Eyyy ~ 23 gün önce
Almanya satışa onay vermeyeceğim deyince birisi anında oraya gidiyor eyyy mi yoksa ağam paşam mı diyecek? Ve de daha önce Airbus ile yaptığı pazarlıktaki gibi uçakların yanında bedava mersedes de isteyecek mi acaba? Adamların parasına,turistine, icatlarına,yatırımcısına her şeyine muhtacız,onların arabasına binmekle prestij kazandığını sananlar ülkeyi her açıdan ne hale soktu hamdolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
40 çok az ~ 23 gün önce
500 adet almak lazım acil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eğer ~ 23 gün önce
Eğer ulaştığım bilgiler doğru ise, F-35 per-hour flying cost 42,000 dolar. Eurofighter Typhoon bunun çok çok altında olması gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sözcü ~ 23 gün önce
Alınırsa son tranche gelir. Alınması mantıklı mı evet alınmalı. Kaan çok güzel bir uçak ama aceleye gelmemeli. Bir sorun olursa herkesin morali çöker. Adım adım gidiyor herkes kaan ın arkadında durmalı. F16 vermiyorsa sen de başının çaresine bak. İncirliği kapat Küreciği de bakıma al. Mültecilere de tek yönlü bilet ver. Şaka değil . Akkuyu yu çalıştır biraz uranyum saflaştırmak fena olmaz. Artık bağırmak yok susup aksiyon almak lazım. F35 de sanıldığı kadar iyi değil. 2.dünya savaşında Almanlar İngiltereye gidiyor bombalayıp geliyordu ta ki radar bulununa kadar. F35 için de ona uygun lazer radar yakında bulunur 3-5 seneye kalmadan. O zaman F35 kabak gibi ortada kalır. Güçlü olmak için söylemeden yapmak veye yaptıktan sonra söylemek lazım. Bebeklerin öldürülüyor hastanelerin bombalanıyor ve buna da alkış tutan batı ne diyebilir ki. Komik olan Azerbaycana Ermeni askeri esirlerini dikkatli gönderin canını acıtmayın diyen Fransa bebek ler ölünce dili bir tarafına girmiş gibi davranıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sözcü yazana ~ 23 gün önce
Filistin'in ermenistana verdiği desteği de unutmayalım...
Topal Osman ~ 24 gün önce
bizim savaş uçağımız ne oldu ? niye satın alıyoruz ? hani biz onlara satacaktık !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence ~ 24 gün önce
Herkes mmu şu tarihte gelecek bu tarihte gelecek diyor (yani bir şey kalmadı, az daha bekleyelim anlamında) ama bu uçak üretime geçtiğinde ayda 20 adet üretilmeyecek. Belli bir sayıya ulaşana kadar yine yıllar geçecek. Almanya'nın bu uçağın satın alımına onay vereceğini, verse bu ülkenin ileride sorun çıkarmayacağına hiç inanmıyorum. Ayrıca.. bu uçaklar alındığı gibi kullanılmaya başlanacak mı? Kaç sene gerekir, bilen aydınlatırsa sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ulonu ~ 24 gün önce
Mali almmadan parasını vermeyin bu sefer...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000