17 Ekim 2020, Cumartesi 17:01:27

Bakan Ersoy: "Alışveriş siteleri uçak bileti satamayacak"

Pandemi döneminde dibe çakan turizm sektöründe en büyük sıkıntıyı çeken seyahat acenteleri adına hareket etmeyi hedefleyen Uçak Bileti Satan Seyahat Acenteleri Derneği-UBSAD yönetimi Nebil Çelebi başkanlığında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u ziyaret etti. Bakan Ersoy ile acenteler için hayati önem taşıyan konular konuşuldu.
  • herşeyi kapatarak bir yere varamazsın, serbest piyasa seni sistem dışına iter!!
  • ONLİNE SİTELER ACENTE AÇMAK ZORUNDALAR.ÇOK DOĞRU BİR KARAR.İNŞALLAH YAPAR BAKANIM. ZİRA MERDİVENALTI DENEN BU SAHTEKARLAR, MİLLETİ VE KURUMLARI ZARAR UĞRATIYOR. UCUZ BİLET DİYE MİLLETE BİLET SATIYOR. HADİ DİYELİM UÇUŞ İPTAL OLDU.!! O ZAMAN DA BİLETİ ALINAN YERDEN İADE VEYA DEĞİŞİKLİK YAPTIRACAK YOLCU. FAHİŞ FİATLAR İSTENİYOR. ÇOK YAZIK VE GÜNAH SAYIN BAKANIMIZA GÜVENİYORUZ.İNŞALLAH ONAYLAR.YAPAR. HAVALİMANLARINDA (IST-SAW GİBİ..) OFİSLERİ OLAN ŞİRKETLERDE ZARARDA ZATEN.

Pandemi döneminde dibe çakan turizm sektöründe en büyük sıkıntıyı çeken seyahat acenteleri adına hareket etmeyi hedefleyen Uçak Bileti Satan Seyahat Acenteleri Derneği-UBSAD yönetimi Nebil Çelebi başkanlığında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u ziyaret etti. UBSAD yönetimi Bakan Ersoy’a, 6 maddelik acenteler adına hayati önem taşıyan önemli istekte bulundu.

Bakan Ersoy, özellikle N11, hepsiburada, trendyol gibi online alışveriş sitelerinin başka ürün satarken seyahat acenteciliği yapamayacağını belirterek “Acentelerin karşısında bu dev kuruluşların haksız rekabet yapmasına izin vermeyeceğiz. Şirketlerini kurarlar, acentelerini açarlar, bu şirket üzerinden kanuna uyar başka iş yapamazlar ve serbest piyasa şartlarında çalışabilirler” dedi.

ACENTELERİN MENFAATİNE OLANLARI YAPARIZ

Türkiye Turizm'de yer alan habere göre; Bakan Ersoy’un “Ben devletim!”, “Ayrım yapamam”, “Randevu isteyen tek kişi bile olsa görüşüyorum” şeklindeki sözlerini doğrulayan UBSAD Yönetimi Bakanlıklık ziyaretinde 6 maddeden oluşan taleplerini sundu.

Bakan Ersoy talepler arasında yer alan acentelerin sırtında pandemi döneminde büyük yük olan ve endişe yaratan "churning" uygulamasının kaldırılmasını sağladı. Bakan Ersoy, UBSAD’ın diğer taleplerine sıcak bakarak “Acentelerin menfaatine olan maddeleri hayata geçireceğiz” dedi.

ACENTELERE ZARAR VERECEKLER YAPILAMAZ

UBSAD’ın taleplerinde ilk sırada yer alan KGF ve turizm kredilerinin ana para ödemelerinin ertelenmesi maddesinin acentelere zarar vereceğini belirten Bakan Ersoy, “İsteyenlerin kredi talebinde bulunabileceğini” söyledi.

Bakan Ersoy, KÇÖ’nün turizm sektörü için en az 3 ay uzatılması talebine ise uzatmanın yapılacağını bildirdi.

BAKAN, UBSAD İLE THY ARASINDA MODERATÖR OLACAK

Türk Hava Yolları ile karşılıklı görüşmeler talebini ise “churning” uygulamasının kaldırılmasını sağlayarak başlatan Bakan Ersoy, THY’nin UBSAD ile birlikte diğer sorunları cözümü için yapılacak görüşmelerinde moderatör olarak yer alabileceğini belirtti.

Ürün iptali sırasında, hizmet bedellerinin düşülerek iade yapılması talebinin uygun olduğuna katılan Bakan Ersoy, bu konunun hayata geçirileceğini bildirdi.

ONLİNE SİTELER ACENTE AÇMAK ZORUNDALAR

Online satışın devlerini oluşturan N11, hepsiburada, trendyol gibi online alışveriş sitelerine seyahat acentesi belgesi verilmemesi konusuna ise “Bu kuruluşlar ‘sub’ domain kullanarak hazır sitelerin üzerinden satış yapamazlar. Haksız rekabet değil, serbest rekabet sistemine girmeleri için acente açmaları gerekiyor. Ayrıca kanunda belirtildiği gibi açacakları şirket üzerinden seyahat acenteciliği dışında başka iş yapamazlar. Türkiye’de haksız rekabet yaratmamaları için yasal seyahat acenteleri açmaları gerekiyor. Acentelere karşı haksız rekabet yapmalarına izin vermeyiz. Bu konuda gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.

Bakan Ersoy: "Alışveriş siteleri uçak bileti satamayacak"

Facebook Yorum

Yorumlar

kapat ~ 2 ay önce
herşeyi kapatarak bir yere varamazsın, serbest piyasa seni sistem dışına iter!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ONLİNE SİTELER ~ 2 ay önce
ONLİNE SİTELER ACENTE AÇMAK ZORUNDALAR.ÇOK DOĞRU BİR KARAR.İNŞALLAH YAPAR BAKANIM. ZİRA MERDİVENALTI DENEN BU SAHTEKARLAR, MİLLETİ VE KURUMLARI ZARAR UĞRATIYOR. UCUZ BİLET DİYE MİLLETE BİLET SATIYOR. HADİ DİYELİM UÇUŞ İPTAL OLDU.!! O ZAMAN DA BİLETİ ALINAN YERDEN İADE VEYA DEĞİŞİKLİK YAPTIRACAK YOLCU. FAHİŞ FİATLAR İSTENİYOR. ÇOK YAZIK VE GÜNAH SAYIN BAKANIMIZA GÜVENİYORUZ.İNŞALLAH ONAYLAR.YAPAR. HAVALİMANLARINDA (IST-SAW GİBİ..) OFİSLERİ OLAN ŞİRKETLERDE ZARARDA ZATEN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Badem bıyığın nerde ~ 1 ay önce
Ne zaman bırakacaksın o bıyığı? Reisin kımzmıyormu? Din bezirganı hırsızlar gibi hemen bırakmak gerek
Havalimanında ~ 1 ay önce
Satış ofislerinin cakalliklarini da biliyoruz mesela corendon bilet satış ofisi personeli kendisi siteden satmaz gider başka bilet satışa yolcuya bilet satar üzerine ekler farkı da kendi cebine koyar aman dikkat corendon bilet satışa dikkat

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000