17 Şubat 2018, Cumartesi 15:02:45

Bakan Arslan'dan Siirt açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Siirt Havalimanı'nın yeniden trafiğe açılması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) koordinesinde devam eden çalışmaları inceledi.
  • Borajet ile ne de güzeldin Siirt :( özledik...
  • Öde artık tazminatlarımızı ve alacaklarımızı.
  • İLS Glide Slope kurulumu ile ilgili açıklama daha önce de yapılmıştı fakat Localizer'den söz eden olmadı....Bu meydana TK 319,PGS 320 ile gelebilir ramazan bayramı hediyesi olarak 13 haziranda...Siirt Fıstığı yemeye 4 aydan az kaldı.
  • Artık memleketime uçalım
  • Bir zamanlar Borajet Siirt’e E-190’lar ile uçarken; bilet pahalı diye Batman’a, Diyarbakır’a giderdi halk.. Şimdi onca yatırım, iyileştirme yapılıyor ki uçak inebilsin, vatandaş hizmet alabilsin diye... Borajet’i bu hale getirenler, yüzlerce insanı işinden edenler, işçinin hakkını ödemeyenler; ahirette hesap verecekler...Heyy gidi Borajet Heyyy....
  • GÖZÜNAYDIN KURTALAN! HASTERİN BİTİYOR, YİNE SİİRTTEN UÇACAKSIN!..
  • Bir zamanlar Borajet vardi. Siirte tek ucan havayoluydu. Onu yediniz. Simdi milletin 24 milynunu yediniz. Bakalim kim ucacak. Siirte airbus a319 rahatlikla inerdi.
  • Sen karslı hemşerine borajeti yedir, şimdi nasıl siirte uçarsın onu düşün. Ne zamandır siirtliler uçaktan yoksun bir söylesene? Sanki amerika kadar rusya kadar kara mesafemiz var da thy filosunda bir tane bile ufak bölgesel uçak yok. Yaptığınız her iş palavra.
  • Üç dilli kent,siirte hayırlı olsun
  • Bakan bey havalimanına 20 milyon masraf yapılmış da büyük meblağmış da. Öncelikle siz havalimanını yaparken sadece küçük uçakların inebileceği şekilde yaparsanız olacağı bu olur. İlerisini hiç göremiyor musunuz? Gören de kendi cebinden ödemiş. Zaten ilerde katbekat kazanacaksınız.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Siirt Havalimanı'nın yeniden trafiğe açılması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) koordinesinde devam eden çalışmaları inceledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberinde Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak ile Siirt'e gelen Arslan, Siirt Havalimanı'nda Vali Ali Fuat Atik, AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ile diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Siirt Havalimanı'nın yeniden trafiğe açılması için DHMİ koordinesinde süren çalışmaları inceleyen Arslan, DHMİ Genel Müdürü Ocak ve diğer ilgililerden bilgi aldı.

"İhtiyaçlar çerçevesinde gerekli çalışmaları yaptık"
Arslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, havalimanını bir an önce açmak ve seferlere başlamak adına gerekli çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Siirt Havalimanı'nın geçmişte ILS'i olmayan ve dolayısıyla orta ve büyük gövdeli uçakların inemediği bir havalimanı olduğunu ifade eden Arslan, şunları belirtti:

"Küçük gövdeli uçaklar inebiliyordu. Ancak gerek Türk Hava Yollarının (THY) gerek özel havayolu şirketlerinin elinde küçük gövdeli uçaklar olmayınca da Siirt Havalimanı kapanmak durumunda kaldı. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki artık ne yaptığımızı, ne yapacağımızı biliyoruz. Pist 2 bin metreye 30 metre genişliğinde. Pistle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok, uçaklarımız inebiliyor ama pistin başlangıcında ve bitişinde 'stop way resa sahası' dediğimiz sahaların yapılması ve ILS cihazı kurulması ihtiyacı vardı. Bu ihtiyaçlar çerçevesinde gerekli çalışmaları yaptık."

Pist yaklaşma ışıklarıyla ilgili kurulumları 3 ay önce gerçekleştirdiklerini belirten Arslan, pistin her iki tarafında banketlerin ve gerekli düzenlemelerin yapıldığını aktardı.

Pistin açılmasına ilişkin ihalenin yapıldığını ve sözleşmenin 15 Şubat'ta imzalandığını dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki hafta da inşallah yer teslimi yapıyoruz. Bu yer teslimi kapsamında havaalanının etrafındaki güvenlik tel örgüsü tamamen yenilenecek. Etraftaki yolların tamiri, bakımı konusunda da gerekli çalışmalar yapılacak. Havacılık kurallarına uygun olarak pistimizin her iki ucunda da daha önce 30 metre olarak uygun görmüştük ancak yaptığımız çalışmalar sonucunda 90'ar metre olmasının daha doğru olduğuna karar verdik ve her iki ucunda da 90'ar metre stop wa resa sahası dediğimiz alanların düzenlenmesini de yapmış olacağız. Uluslararası kurallara uygun hale getirmiş olacağız ki böylece inşallah haziran ayında Siirt pisti tamamen yenilenmiş, resa sahaları, büyütülmüş, genişletilmiş bir şekilde uçakları misafir edebilir olacak."

Arslan, ihalelerin bedelinin 24 milyon lira olduğunu bildirerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Elbette 24 milyon lira önemli bir rakam ancak Siirt ve Siirtlileri düşündüğünüz zaman rakamın hiçbir önemi yok, helali hoş olsun. Yeter ki ülkemizin her yerinde olduğu gibi eriştirebilir, ulaştırabilir olalım ve Siirt ve Siirtlilere de daha modern bir şekilde hizmet veren bir havalimanını geliştirmiş ve kavuşturmuş olalım."

Havaalanını haziran ayında açtıkları andan itibaren tarifeli seferlerin de başlayacağını bildiren Arslan, şunları belirtti:

"Özellikle gelişen teknolojiler çerçevesinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz, Türk Hava Yolları ve Pegasus da dahil özellikle 'yaklaşma usul dizaynı' diye simülasyon marifetiyle yeni bir çalışma üzerinde uzun soluklu, uluslararası kurallardan ve imkanlardan da yararlanarak bir çalışma yaptılar. Bu simülasyon çerçevesinde yeni yaklaşma usul dizaynı oluşturdular. Ona bağlı olarak da ILS dahil diğer seyir, sefer ve elektronik cihazlarını kurmuş olacağız."


Bakan Arslan'dan Siirt açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

EskiBorajetli ~ 4 yıl önce
Borajet ile ne de güzeldin Siirt :( özledik...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SBK ~ 4 yıl önce
Öde artık tazminatlarımızı ve alacaklarımızı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tombul Fıstık ~ 4 yıl önce
İLS Glide Slope kurulumu ile ilgili açıklama daha önce de yapılmıştı fakat Localizer'den söz eden olmadı....Bu meydana TK 319,PGS 320 ile gelebilir ramazan bayramı hediyesi olarak 13 haziranda...Siirt Fıstığı yemeye 4 aydan az kaldı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siirtli ~ 4 yıl önce
Artık memleketime uçalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heyy gidi Borajet... ~ 4 yıl önce
Bir zamanlar Borajet Siirt’e E-190’lar ile uçarken; bilet pahalı diye Batman’a, Diyarbakır’a giderdi halk.. Şimdi onca yatırım, iyileştirme yapılıyor ki uçak inebilsin, vatandaş hizmet alabilsin diye... Borajet’i bu hale getirenler, yüzlerce insanı işinden edenler, işçinin hakkını ödemeyenler; ahirette hesap verecekler...Heyy gidi Borajet Heyyy....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CANO ARAPOĞLU ~ 4 yıl önce
GÖZÜNAYDIN KURTALAN! HASTERİN BİTİYOR, YİNE SİİRTTEN UÇACAKSIN!..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bora ~ 4 yıl önce
Bir zamanlar Borajet vardi. Siirte tek ucan havayoluydu. Onu yediniz. Simdi milletin 24 milynunu yediniz. Bakalim kim ucacak. Siirte airbus a319 rahatlikla inerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaw he he ~ 4 yıl önce
Sen karslı hemşerine borajeti yedir, şimdi nasıl siirte uçarsın onu düşün. Ne zamandır siirtliler uçaktan yoksun bir söylesene? Sanki amerika kadar rusya kadar kara mesafemiz var da thy filosunda bir tane bile ufak bölgesel uçak yok. Yaptığınız her iş palavra.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Apron ~ 4 yıl önce
Üç dilli kent,siirte hayırlı olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3 Language ~ 4 yıl önce
Türkçe,Kürtçe,Arapça...
!.!.?.? ~ 4 yıl önce
Bakan bey havalimanına 20 milyon masraf yapılmış da büyük meblağmış da. Öncelikle siz havalimanını yaparken sadece küçük uçakların inebileceği şekilde yaparsanız olacağı bu olur. İlerisini hiç göremiyor musunuz? Gören de kendi cebinden ödemiş. Zaten ilerde katbekat kazanacaksınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000