11 Mayıs 2018, Cuma 12:55:05

Arslan: "Havalimanlarımızın yükselişi sürüyor"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'deki havalimanlarının, Avrupa listelerindeki yükselişinin yılın ilk çeyreğinde devam ettiğini belirtti.
  • Havacılık ve havalimanı çalışanlarının sırtına inşaa edilerek onları altında ezen bir yükseliş elbette uzun sürmeyecektir. Maalesef... Siz iyisiniz tabi, makam arabaları uçaklar korumalar lüks yemekler. Sanıyorsunuz ki herkes öyle yaşıyor
  • Peki siz ne yapıyorsunuz? Başkentten direkt uçuş yok birçok yere.
  • Dağın başında ki 3. havalimanına da umarım gidecek yolcu bulursunuz. Bir yolcu olarak çok merak ediyorum Allah'ın unuttuğu yere, ulaşımın olmadığı bir yere biz yolcular bavullarımız ile nasıl gidip geleceğiz?
  • Başka şeylerde zirvedeyiz asıl. Suç oranında, torpil, adaletsizlik, haksızlıkta, eğitim kalitesizliğinde, geçim zorluğunda,araba, et, benzin vs pahalılığında, döviz ve faiz yüksekliğinde, siyasetçilerin palavraları ve onlara inananların çokluğunda vs. Say say bitmez...
  • Yeni meydanın ICAO kodu belli olmuş diyorlar sayın bakan. Hem de LTFS olacakmış. Adı da Fatih Sultan olsun. Ne de olsa çağrıştırıyor değil mi şark kurnazları. İstanbulu elinizden alan Sultan diye Avrupalının da gözüne gözüne sokar kendinizi tatmin edersiniz. Bu arada Atatürk' ün adını da unutturarak bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.
  • Sayın Bakanım yükselişte olan havalimanları tabiki gurur kaynağımız ancak birde her sis oluşunda sorun yaşayan Ordu Giresun havalimanına da el atsanız diyoruz bölge halkı olarak,
  • Hayat size güzel. Depo doldurmak için paraları verdikçe veriyoruz. Siz yükselin bakalım nereye ulaşacaksınız
  • ATC'ye de bir çeki düzen verin Sayın Bakanım. Yaz geliyor ama şimdiden birçok yaklaşma çalışanı ne yaptığının farkında değil. Uçakları irtifada unutuyorlar, descent vermekte çok geç kalıyorlar, çok erken döndürüp final'a sokuyorlar, sonra da "are you able to lose altitude?" diye güldürüyorlar. Böyle olmaz. Eğitimleri ABD veya Alman standartlarına yükseltilmesi.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'deki havalimanlarının, Avrupa listelerindeki yükselişinin yılın ilk çeyreğinde devam ettiğini belirterek, "Yılda 25 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verilen havalimanları arasında yolcu sayısında en fazla artış Atatürk, Sabiha Gökçen ve Antalya havalimanlarında oldu." dedi.

Arslan, AA muhabirine, Avrupa Havalimanları Konseyinin (ACI EUROPE) yılın ilk çeyreğine ilişkin raporunu değerlendirdi.

Avrupa'nın en çok büyüyen havalimanlarının İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Antalya havalimanları olduğunu ifade eden Arslan, "Yılın ilk çeyreğinde yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yüzde 21,5, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yüzde 18,5, Antalya Havalimanı'nda ise yüzde 16,5 arttı." diye konuştu.

Arslan, söz konusu dönemde Lizbon Havalimanı'nın yüzde 15,8 artışla dördüncü, Moskova Havalimanı'nın yüzde 11,9 artışla beşinci sırada yer aldığını bildirdi.

"Yılda 10 milyon ile 25 milyon aralığında yolcuya hizmet verilen havalimanları" sıralamasında da Ankara Esenboğa Havalimanı'nın yüzde 47,8 artışla yolcusunu en fazla artıran havalimanı olduğuna dikkati çeken Arslan, Esenboğa Havalimanı'nı yüzde 19,5 ile Tel Aviv, yüzde 16,9 ile Budapeşte, yüzde 15,3 ile Kiev, yüzde 15,1 ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın izlediğini söyledi.

Arslan, diğer kategorilerdeki sıralamalara da değinerek, şunları kaydetti:

"Yılda 5 milyon ile 10 milyon aralığında yolcuya hizmet verilen havalimanları sıralamasında ilk sırada yüzde 46,1 ile Napoli yer alıyor. Bu kenti yüzde 41,2 ile Kandiye, yüzde 30 ile Sevilla, yüzde 28,3 ile Valencia, yüzde 24,6 ile İbiza izliyor. Yılda 5 milyonun altında yolcuya hizmet verilen havalimanları sıralamasında da yüzde 90,8 ile Varna, yüzde 55,1 ile Batum, yüzde 54,1 ile Lublin, yüzde 52,5 ile Craiova, yüzde 43,3 ile Kefalonya sıralanıyor." 

Arslan: "Havalimanlarımızın yükselişi sürüyor"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Cenk ~ 4 yıl önce
Havacılık ve havalimanı çalışanlarının sırtına inşaa edilerek onları altında ezen bir yükseliş elbette uzun sürmeyecektir. Maalesef... Siz iyisiniz tabi, makam arabaları uçaklar korumalar lüks yemekler. Sanıyorsunuz ki herkes öyle yaşıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki ~ 4 yıl önce
Peki siz ne yapıyorsunuz? Başkentten direkt uçuş yok birçok yere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 4 yıl önce
Dağın başında ki 3. havalimanına da umarım gidecek yolcu bulursunuz. Bir yolcu olarak çok merak ediyorum Allah'ın unuttuğu yere, ulaşımın olmadığı bir yere biz yolcular bavullarımız ile nasıl gidip geleceğiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet ~ 4 yıl önce
Bavulsuz gideceksin Ahmet...
Sn bakan ! ~ 4 yıl önce
Başka şeylerde zirvedeyiz asıl. Suç oranında, torpil, adaletsizlik, haksızlıkta, eğitim kalitesizliğinde, geçim zorluğunda,araba, et, benzin vs pahalılığında, döviz ve faiz yüksekliğinde, siyasetçilerin palavraları ve onlara inananların çokluğunda vs. Say say bitmez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTFS ~ 4 yıl önce
Yeni meydanın ICAO kodu belli olmuş diyorlar sayın bakan. Hem de LTFS olacakmış. Adı da Fatih Sultan olsun. Ne de olsa çağrıştırıyor değil mi şark kurnazları. İstanbulu elinizden alan Sultan diye Avrupalının da gözüne gözüne sokar kendinizi tatmin edersiniz. Bu arada Atatürk' ün adını da unutturarak bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ORDU GİRESUN ~ 4 yıl önce
Sayın Bakanım yükselişte olan havalimanları tabiki gurur kaynağımız ancak birde her sis oluşunda sorun yaşayan Ordu Giresun havalimanına da el atsanız diyoruz bölge halkı olarak,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilim gerek ~ 4 yıl önce
Uzun donem ruzgar, bulutluluk, yagis calismalari arastirilmadan oy kaygisiyla yapildigindan o. Artik cok gec. Belki 100 sene sonraki teknolojiyle duzelir.
Süper ~ 4 yıl önce
Hayat size güzel. Depo doldurmak için paraları verdikçe veriyoruz. Siz yükselin bakalım nereye ulaşacaksınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tnr ~ 4 yıl önce
ATC'ye de bir çeki düzen verin Sayın Bakanım. Yaz geliyor ama şimdiden birçok yaklaşma çalışanı ne yaptığının farkında değil. Uçakları irtifada unutuyorlar, descent vermekte çok geç kalıyorlar, çok erken döndürüp final'a sokuyorlar, sonra da "are you able to lose altitude?" diye güldürüyorlar. Böyle olmaz. Eğitimleri ABD veya Alman standartlarına yükseltilmesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000