28 Nisan 2013, Pazar 13:25:22

B737NG'LER İÇİN YENİ NESİL WINGLET TASARIMI

Boeing, Avusturya merkezli FACC firmasını B737NG'ler için yeni nesil winglets'lerin üretimi için görevlendirdi.
  • Bir sure once bir sitede son 737 kazasindan sonra Boeing'in siparis kaybini onlemek icin yapabilecegi en mantikli hamlelerden birinin bu oldugunu soylemistim. Boeing'in 737'yi surekli gelistirmesi gerekirken onu birakip 748 ve 787s yi gelistirmesinin ciddi bir hata oldugunu yazmistim. Nitekim 2000 yilindan itibaren Airbus'in Boeing'i cok defa gecmesinin arkasinda A320 ve A330'un ciddi payi var. A380? O ucak Airbus'in siparis sayisinda yillik ciddi bir artis saglamaz bu saatten sonra.
  • MD-11 uçağının kanatlarıdacbuna çok benzer yıllar önce MD-11 de kullanılmıs bir tasarımın bır benzeri.
  • Benim sahsi fikrim firmalar en iyi sonucu alıcak tasarım veya urunu biliyorlar ama hemen piyasaya surmek yerine once bi alt kademesini piyasa sartları uygunsa piyasaya suruyorlar daha sonra rekabet kızısınca veya paraları toplayınca bi ust tasarıma geciyorlar bu hep bu sekilde devam ediyor.. yani ellerinde 10 varken once bi 5 veriyorlar piyasa doyunca 6 sonra 7 filan diye geciyor.. Bunun cok bariz ornegini yıllar once beko fabrikasında gormustum afrika icin uretilen urunlerde.. Malesef etik degil ama para kazandırıyor
  • o pazarlama taktiği diyen saçmalamış ama , bu daha iyi wingletlerin daha önce hazır oldugu ama , örnegin iphone gibi biraz iyisini hep sonraya saklama mantığının olabileceğine inanırım.
  • pazarlama taktikleri ne gelsin bu yorumum ulan ben bile bu kadar saçmalamadım
  • airbus artık neodan sonraki A320 tasarımda bunu kullanır :))
  • inanın böyle yorumları gördükçe artık bu site takip edilmez diye düşünüyorum. Arkadaşım sen uzmanımısın ki kalkmışsın kanat teknolojisi üzerine yapılan çalışmaları akıldan ve mantıktan zerre eser olamayarak eleştirmişsin. Havacılıkta en önemli cost saving aracı kanatlardır. Yeni nesil üretilen daha fuel efficient denilen kanatlarla eskileri bir kıyasla istersen. Yada rüzgar türbinü deneylerini, A380 kanat tasarım sürecini youtube dan aç bi izle. O zaman birazcık da olsa içi dolu konuşursunuz belki, sözüm bu arkadaş gibi olan tümünüze.
  • Bravo koca Boeing firması onca mühendis boşuna yıllarca tasarım yapıyolar, kafa patlatıyorlar. Hemen çözdünüz olayı. Havacalıkta 1 kg fazla yük taşımanın 1 litre az yakıt yakmanın bile yıllık bazda çok büyük getirileri vardır. Siz gelmiş buna pazarlama tektiği diyorsunuz. Parçanın tasarımını gördünüz mü, test sonuçlarını incelediniz mi? Klavye başından olmaz bu diye yorum yapmak kolay. Hangi bilimsel veriye dayanıyo yorumunuz. Parça yaygın olarak kullanılmaya başlayınca işe yaramadığını hep beraber görürüz.
  • Firmalara alin bunu takin daha az yakarsiniz diye dunya para koparicak boeing, kanadin ucuna spoiler tak 1000 kg daha cok tasi. Sahin doganlarin spoiler takinca daha hizli gidecegini sanmasi gibi

Şu ana kadar B737NG'lerde kullanılan ''Blended Winglets''lerin yerini alması planlanan yeni "Split Scimitar Winglets" sayesinde B737-800 ler 1.100 Kg daha fazla taşıma kapasitesine sahip olacaklar ve 140 Km daha uzun uçuş mesafesine kavuşacaklar.

Bu şekilde B737-800'ler yıllık 170 bin litre daha az yakıt tüketmiş olacak.B737NG'LER İÇİN YENİ NESİL WINGLET TASARIMI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Iste Budur ~ 9 yıl önce
Bir sure once bir sitede son 737 kazasindan sonra Boeing'in siparis kaybini onlemek icin yapabilecegi en mantikli hamlelerden birinin bu oldugunu soylemistim. Boeing'in 737'yi surekli gelistirmesi gerekirken onu birakip 748 ve 787s yi gelistirmesinin ciddi bir hata oldugunu yazmistim. Nitekim 2000 yilindan itibaren Airbus'in Boeing'i cok defa gecmesinin arkasinda A320 ve A330'un ciddi payi var. A380? O ucak Airbus'in siparis sayisinda yillik ciddi bir artis saglamaz bu saatten sonra.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel ~ 9 yıl önce
MD-11 uçağının kanatlarıdacbuna çok benzer yıllar önce MD-11 de kullanılmıs bir tasarımın bır benzeri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Poland ~ 9 yıl önce
Benim sahsi fikrim firmalar en iyi sonucu alıcak tasarım veya urunu biliyorlar ama hemen piyasaya surmek yerine once bi alt kademesini piyasa sartları uygunsa piyasaya suruyorlar daha sonra rekabet kızısınca veya paraları toplayınca bi ust tasarıma geciyorlar bu hep bu sekilde devam ediyor.. yani ellerinde 10 varken once bi 5 veriyorlar piyasa doyunca 6 sonra 7 filan diye geciyor.. Bunun cok bariz ornegini yıllar once beko fabrikasında gormustum afrika icin uretilen urunlerde.. Malesef etik degil ama para kazandırıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxx ~ 9 yıl önce
o pazarlama taktiği diyen saçmalamış ama , bu daha iyi wingletlerin daha önce hazır oldugu ama , örnegin iphone gibi biraz iyisini hep sonraya saklama mantığının olabileceğine inanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dc3 ~ 9 yıl önce
pazarlama taktikleri ne gelsin bu yorumum ulan ben bile bu kadar saçmalamadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airbus ~ 9 yıl önce
airbus artık neodan sonraki A320 tasarımda bunu kullanır :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu nedir ya ~ 9 yıl önce
inanın böyle yorumları gördükçe artık bu site takip edilmez diye düşünüyorum. Arkadaşım sen uzmanımısın ki kalkmışsın kanat teknolojisi üzerine yapılan çalışmaları akıldan ve mantıktan zerre eser olamayarak eleştirmişsin. Havacılıkta en önemli cost saving aracı kanatlardır. Yeni nesil üretilen daha fuel efficient denilen kanatlarla eskileri bir kıyasla istersen. Yada rüzgar türbinü deneylerini, A380 kanat tasarım sürecini youtube dan aç bi izle. O zaman birazcık da olsa içi dolu konuşursunuz belki, sözüm bu arkadaş gibi olan tümünüze.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Warthog ~ 9 yıl önce
Bravo koca Boeing firması onca mühendis boşuna yıllarca tasarım yapıyolar, kafa patlatıyorlar. Hemen çözdünüz olayı. Havacalıkta 1 kg fazla yük taşımanın 1 litre az yakıt yakmanın bile yıllık bazda çok büyük getirileri vardır. Siz gelmiş buna pazarlama tektiği diyorsunuz. Parçanın tasarımını gördünüz mü, test sonuçlarını incelediniz mi? Klavye başından olmaz bu diye yorum yapmak kolay. Hangi bilimsel veriye dayanıyo yorumunuz. Parça yaygın olarak kullanılmaya başlayınca işe yaramadığını hep beraber görürüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pazarlama taktikleri ~ 9 yıl önce
Firmalara alin bunu takin daha az yakarsiniz diye dunya para koparicak boeing, kanadin ucuna spoiler tak 1000 kg daha cok tasi. Sahin doganlarin spoiler takinca daha hizli gidecegini sanmasi gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000