11 Eylül 2013, Çarşamba 08:05:35

B PLANI HAZIR!

Güney Kıbrıs’ta, AB’nin Kıbrıs Havayolları’nın yeniden düzenlenmesi planını reddetmesi halinde şirketin kapanacağı korkusuyla B planını devreye sokulduğu ve “Cyprair” adında yeni bir şirketin işletme izni için başvuru yapıldığı haber verildi.
  • Insallah kapanmaz da basari ile yeniden organize olur. Goruruk bizim beceriksizligimizin neticelerini.
  • inşallah kapnırda görürük sizi nasıl bizi engellerdiniz direkt uçuşlarda göreceyik bakalım.Bir daha açılmamak üzere bay bay!
  • Biz bu filmi daha önce görmüştük galiba. Yatırımcı da çok boldu. Hemen kurulacaktı filan.

Alithia gazetesi “ ‘B’ Planı... Cyprus Airways Yerine Cyprair” başlıklarıyla ön sayfada verdiği ve iç sayfasında aktarmaya devam ettiği haberinde, AB’nin, Kıbrıs Havayolları’nın yeniden düzenlenmesiyle ilgili planı reddetme ya da kabul etme kararı alacağı günlerin yaklaştığına dikkat çekti.

Kararın Ekim ya da Kasım ayında alınmasının beklendiğini kaydeden gazete, karar olumlu olursa hiçbir sorun yaşanmayacağını; zira, stratejik yatırımcının bulunabilmesi için, Rum Hükümeti’nin, yeniden düzenlenme sürecinde şirketi ekonomik olarak desteklemek için “yeşil ışık” alacağını belirtti.

RET, KAPANMASI ANLAMINA GELECEK

Gazete, AB planı reddederse, bunun, Kıbrıs Havayolları’nın kapanması anlamına geleceğini, çünkü Hükümetin, şirketi ekonomik olarak destekleyemeyeceğini, ayrıca şirketin, önceki yeniden düzenlenme planlarından aldığı on milyonlarca Euro’luk parayı devlete geri vermesi gerekeceğini, ancak şirketin bu meblağa sahip olmadığı gibi, sahip olmasının da söz konusu olmadığını belirtti.

“B PLANI”

“Acıkmadan önce pişir” şekildeki Rum atasözüne işaret ederek, Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Tonis Andoniu’nun tam da bunu yaptığını kaydeden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıs’ın, hiçbir nedenden ötürü devlet havayolları olmaksızın kalmaması gerektiği” şekildeki açıklamasını göz önünde bulundurarak, AB’nin yeniden düzenleme planını reddetmesi ve Kıbrıs Havayolları’nın kapıya kilit vurması durumunda alternatif bir seçeneğin olması için “yeni bir havayolu şirketi kurma” olan “B Planı”na gittiğini aktardı.

Andoniu’nun açıklamasına göre, birkaç gün önce Sivil Havacılık Dairesi’ne “Cyprair” adı altında yeni bir havayolu şirketinin kurulması için başvuruda bulunulduğunu kaydeden gazete, Kıbrıs Havayolları yetkililerinin, Cyprair’in kayıt ve izin sürecinin en kısa sürede tamamlanması amacıyla gerekli belgelerin hazırlanması için aralıksız çalıştığını belirtti.

Gazete yine Andoniu’nun söylediklerine göre yeni şirket kurma hareketinin, Kıbrıs Havayolları’nın Brüksel ve Güney Kıbrıs’taki danışmanlarıyla işbirliği içerisinde yapılmakta olduğunu, ayrıca bu alternatif seçeneği Avrupa Komisyonu’nun bizzat kendisinin de istediğini yazdı.

YÜZDE 50-50

Öte yandan Brüksel’den gelen bilgilerin net olmadığını; yani Komisyon’un planı kesinlikle kabul edeceğinin ya da reddedeceğinin söylenemeyeceğini kaydeden gazete, olasılığın “fifty-fifty” (50-50) olduğuna işaret etti.

Habere göre “B planının hayata geçirilmesi durumunda yeni havayolu şirketinin kurulması için kim para verecek?” sorusuna Andoniu, “Stratejik yatırımcılar” yanıtını vererek, Kıbrıs Havayolları kapanır ve Cyprair kurulursa hisse sermayesine hissedar olarak katılacak ya da bunu (havayolunu) satın alacak çok kişinin olduğunu belirtti.

Kıbrıs'ta yayın yapan Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre; Andoniu, Komisyon’un yeniden düzenlenme planını onaylarsa ve Kıbrıs Havayolları çalışmaya devam ederse, yine stratejik yatırımcının olacağından söz etti.

Andoniu, Komisyon’un planı onaylayacağına dair iyimserliğini de dile getirerek şunları söyledi:

“Komisyon ona karşı tutumumuzdan (Kıbrıs Havayolları’nın ekonomik koşulları hakkında ona pek çok kez yalan söyledik) ötürü bize olumsuz bakıyordu. Ancak şimdi atmosfer ‘olumsuz’dan, ‘kuşku’ya dönüştü. Yani, Komisyon yeniden düzenlenme planı hakkında sorular soruyor, izahatlar istiyor; ki bu olumlu olarak değerlendiriliyor. Kıbrıs Havayolları’nın toparlanması yönünde önemli adımlar atılması bu yönde çok önemli rol oynadı.”

B PLANI HAZIR!

Facebook Yorum

Yorumlar

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Insallah kapanmaz da basari ile yeniden organize olur. Goruruk bizim beceriksizligimizin neticelerini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İphone Uygulaması ~ 9 yıl önce
inşallah kapnırda görürük sizi nasıl bizi engellerdiniz direkt uçuşlarda göreceyik bakalım.Bir daha açılmamak üzere bay bay!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KIBRIS ~ 9 yıl önce
Biz bu filmi daha önce görmüştük galiba. Yatırımcı da çok boldu. Hemen kurulacaktı filan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000