28 Ocak 2015, Çarşamba 16:02:41

AVRUPA UÇUŞLARI İÇİN TARTIŞILACAK DÜZENLEME!

Guardian gazetesinin bugün manşetten verdiği özel habere göre, Avrupa Komisyonu terörle mücadele için yeni bir plan hazırladı.
  • İşim gereği ayda 2-3 kez yurtdışına gidiyorum ama ingilizcem yeterli seviyede değil ben ne yapacağım?:)
  • Schengen icin zaten parmak izi veriyoruz. Bir suru belge. Herseyimizibiliyorlar. Is bi helal yemege kalmis demek ;-)))
  • bilmedikleri bişey yok zaten emniyet parmak izimizi aldı pasaport alırken zaten her bilgiyi alıyorlar yeşil pasaportunuz yoksa bide vize alırken 10 kere bilgi veriyosunuz çoktan bilgilerimiz interpolden tut cıa e kadar gitmiştir yediğin yemeği bilse ne olacak zaten nüfus cüzdanın da islam yazıyor tr den gelimişsin
  • genede belli olmaz, onlem olarak musluman yemegi diye sisteme girmemek lazim, avrupanin musluman yemegi istemis listesine bir kere girersek,torunumuz bile o listeden cikamaz.. thy ile ucuyorsam,deniz urunleri menusune devam, deniz urunleri olmadigi havayollarinda ise kosher menu.. cok faydali bir haber oldu
  • Adamlar alti ustu PNR bilgilerini toplayalim demisler. "Helal et tercih edip etmedigi" dedigi de yolcunun SPML siparisi :). Adres, banka karti bilgisini zaten bilet alirken veriyorsun. Kisacasi yine medya abartisi.

Guardian gazetesinin bugün manşetten verdiği özel habere göre, Avrupa Komisyonu terörle mücadele için yeni bir plan hazırladı. Buna göre Avrupa'ya giden ve Avrupa'dan kalkan tüm uçuşlarda, her yolcunun kişisel verileri toplanacak ve bu veriler beş yıla kadar saklanabilecek.

Haberde şu ifadeler yer alıyor:

"Bugün yayımlanacak Avrupa Komisyonu planı, Avrupa'ya giriş veya Avrupa'dan çıkış yapan her yolcudan 42 ayrı konuda bilgi toplanmasını öngörüyor. Bu bilgilere banka kartı detayları, ev adresleri ve hatta 'helal et tercih edip etmedikleri' gibi soruların yanıtları da dahil ediliyor. Toplanan bilgilerin dijital bir veritabanında beş yıla kadar korunması ve bu veritabanına polis ve güvenlik görevlilerinin erişiminin sağlanması öngörülüyor."

Gazete, hak savunucularının yeniden düzenlenen yolcu planına karşı çıktığını yazıyor. Muhalifler, Avrupa Adalet Divanı'nın "detaylı koruma kuralları sağlanmadan kişisel bilgilerin geniş kapsamlı olarak toplanamayacağı" yönündeki kararını hatırlatıyor ve bu durumun kişisel gizliliği ihlal edeceğini savunuyor.

Ardından şöyle devam ediyor:

"Guardian'ın ulaştığı plan tasarısı, kendisini 'Avrupa iç işleri bakanları ile Sivil Haklar Komitesi arasında uygulanabilir bir anlaşma' olarak tanımlıyor. Planın Avrupa'ya gelen veya Avrupa'dan kalkan tüm uçuşlara uygulanması isteniyor. Söz konusu taslağın iki yıl önce Avrupa Parlamentosu'nda yer alan Sivil Haklar Komitesi'nin önüne geldiği ancak engellendiği belirtiliyor."
Paris yürüyüşünde karar verdiler

Haberde, İngiltere İç İşleri Bakanı Theresa May de dahil, Avrupalı iç işleri bakanlarının bu planı hayata geçirmek konusunda ısrarlı olduğu ifade ediliyor. İç işleri bakanlarının, Paris'teki "Je Suis Charlie" (Ben Charlie'yim) yürüyüşüne katıldıkları gün yabancı cihatçıların Avrupa'ya geri dönmesine yönelik bu terörle mücadele planına öncelik verdiği belirtiliyor. Bakanların da bu konuda Avrupa Parlamentosu'nun karşı duruşunu kırmaya karar verdiği kaydediliyor.

Gazete, bakanların kaleme aldıkları ortak açıklamada "Avrupa yolcu isim kayıt sistemine geçilmesinin acil ve kritik olduğunu ifade ettiklerini aktarıyor. Perşembe günü Riga'da buluşacak bakanların derhal adım atmayı planladığı bildiriliyor.

Revize edilen plana göre, verilerin korunmasına dair çok daha sıkı kurallar getiriliyor. Ancak hak savunucularının yine de "geniş kapsamlı veri toplanacağı ve depolanacağı" gerekçesiyle karşı çıktığı, ayrıca milyonlarca yolcunun kişisel verilerinin toplanmasının kabul edilemeyeceği yönündeki itirazlarına yer veriliyor.

Guardian'a konuşan Sivil Haklar Komitesi Başkan Yardımcısı Jan Philipp-Albrecht, "Komisyonun planı, Avrupa Parlamentosu'nun eleştirilerini ve Avrupa Adalet Divanı'nın 'herhangi bir risk veya şüpheye dayanmayan verilerin saklanması orantılı değildir' yönündeki kararını hor görüyor" dedi.

Albrecht bunun açıkça temel hakların ihlali olduğunu belirtti ve "Bunun yerine şüphelilere ve riskli uçuşlara odaklanmalıyız. Paris saldırısı, cihatçılarla savaşta geniş kapsamlı veri depolamasının bir faydası olmadığını ortaya koydu" şeklinde konuştu.

Haberde, AB'nin şimdiden ABD, Kanada ve Avustralya ile yolcu isim kayıtlarını, bu ülkeler ile AB arasındaki uçuşlarda paylaşma konusunda anlaştığı belirtiliyor. Böylece uçması yasak olan kişilerin uçağa alınmayacağı kaydediliyor. Ancak Türkiye de dahil, diğer ülkelerle AB arasında böyle bir anlaşma bulunmuyor. (BBC Türkçe)

AVRUPA UÇUŞLARI İÇİN TARTIŞILACAK DÜZENLEME!

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
İşim gereği ayda 2-3 kez yurtdışına gidiyorum ama ingilizcem yeterli seviyede değil ben ne yapacağım?:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Calisip ~ 9 yıl önce
Ingilizce ogrenirseniz daha iyi olur
hhhh ~ 9 yıl önce
Schengen icin zaten parmak izi veriyoruz. Bir suru belge. Herseyimizibiliyorlar. Is bi helal yemege kalmis demek ;-)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ist ~ 9 yıl önce
bilmedikleri bişey yok zaten emniyet parmak izimizi aldı pasaport alırken zaten her bilgiyi alıyorlar yeşil pasaportunuz yoksa bide vize alırken 10 kere bilgi veriyosunuz çoktan bilgilerimiz interpolden tut cıa e kadar gitmiştir yediğin yemeği bilse ne olacak zaten nüfus cüzdanın da islam yazıyor tr den gelimişsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 9 yıl önce
genede belli olmaz, onlem olarak musluman yemegi diye sisteme girmemek lazim, avrupanin musluman yemegi istemis listesine bir kere girersek,torunumuz bile o listeden cikamaz.. thy ile ucuyorsam,deniz urunleri menusune devam, deniz urunleri olmadigi havayollarinda ise kosher menu.. cok faydali bir haber oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok yanlış ~ 9 yıl önce
Niye saklayacakmışız kimliğimizi kardeşim, ezik olmayın. Ben inançlı bir insan değilim ama kim neyse kendini ifade etmekten tereddüt etmemeli. Kendimize güvenmemiz lazım bizim batılı insanın karşısında, en büyük eksiğimiz bu. Sanki bir suç işlemiş sanki onlardan daha az haklarımız varmış gibi bir ruh ve davranış hali içine giriyoruz. Gümbür gümbür kendinizi ifade edin, inancınızla, tarihi ve kültürel kimliğinizle gurur duyun.
hahahh ~ 9 yıl önce
hahaha.. Kosher menü.. süper bi espri olmuş. :):)
çok yanlış'a ~ 9 yıl önce
tamam abartma sen de.. :)
ztk ~ 9 yıl önce
kimliigi saklamak degil, goze partizan bir sekilde batmamak onemli olan ,ben uluslararasi bir sirkette calisiyorum,zaten meslektaslarimin son anda ucup gidebildikleri yere benim 2 ay oncesinden vize,konsolosluk vs gibi islerle ugrarak gidiyorum..birde kapidan cevirirlerse,islerimiz kalirsa,bilet iptal olur,otel iptal olr,gorusecegimiz kiislere mahcup olursak,bundan sonra hicbiryere gidemeyiz, farkinda misiniz bilmiyorum,turkiye sinirlarindan sonra musluman olmak dezavantaj,turk olmak bunu dahada kotulestiriyor,birde musluman yemegi istersem,ucuslarda sky sherifi yanima oturturlar.. bu adam herkese eyy diye bagirdi ,bir schengen sistemine bagirmadi,artik islamic state sinirda, schengen bile zorlasacak..
Gardiyan ~ 9 yıl önce
Adamlar alti ustu PNR bilgilerini toplayalim demisler. "Helal et tercih edip etmedigi" dedigi de yolcunun SPML siparisi :). Adres, banka karti bilgisini zaten bilet alirken veriyorsun. Kisacasi yine medya abartisi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000