15 Şubat 2021, Pazartesi 08:57:11

Avrupa karbon nötr hedefini belirledi

Avrupa havacılık sektörü yetkilileri, 2050 yılı itibariyle karbon nötr olma planı kapsamında ortaya konan hedefleri açıkladı.

Avrupa havacılık sektörü yetkilileri, 2050 yılı itibariyle CO2 emisyonlarını net sıfıra ulaştırmak için atılacak adımlar hakkında bilgilendirme yaptı. Avrupa’da faaliyet gösteren hava yolu şirketlerinin 2019 yılında 192 milyon ton CO2 salınımına neden olduğunu belirten yetkililer, 11 Şubat’ta yaptıkları açıklamada yenilikçi teknolojiler ve sürdürülebilir yakıt türlerine verilecek desteğin söz konusu planda kilit rol oynayacağını vurguladı.

Havayolu şirketleri, havaalanları, uçak üreticileri ve hava trafiği bilgisi sağlayıcılarının destek verdiği araştırma neticesinde konulan tarih, Avrupa Ekonomik Bölgesi, İngiltere ve İsviçre’den kalkan ve bu bölgeler içinde gerçekleştirilen uçuşlara yönelik net sıfır planını kapsıyor. Halihazırda kovid-19 pandemisi nedeniyle zor günler geçiren sektörün bir de kanun koyucular tarafından sıkıştırılması tabi ki kolay geçiştirilecek bir durum değil.

Söz konusu plan kapsamında konuşan Uluslararası Havaalanı Konseyi Avrupa Kolu Başkanı Olivier Jankovec, “Sorumluluklarımızın farkında olmamıza rağmen bu sorunun üstesinden tek başına gelemeyeceğimiz açıktır. AB’nin gerekli mevzuat ve yol haritasını önümüze koymasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.  Çalışmaya iştirak eden grupların ortak görüşü ise Avrupa havacılık sektörünün 2050 yılı itibariyle emisyon oranlarının %92’sini keseceği ve geri kalan %8’lik oranın ise karbon yakalama yöntemleriyle sıfırlanacağı yönünde.

Avrupa karbon nötr hedefini belirledi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000