02 Mart 2015, Pazartesi 08:12:32

AVALON AIRSHOW NEFESLERİ KESTİ

Avustralya'nın Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı "Avalon Airshow"un son gününde sunulan akrobasi gösterisi heyecanla izlendi.
  • Güzel bir gösteriye benziyor. Ülkemizde de bu şekil atraksiyonlar görmek isteriz.
  • Yurt dışındaki pekçok halka açık hava gösterisine katıldım. Çoğu özenle hazırlanmış sanki bir hollywood filmi tadındaydı. Senaryolar, sunumlar vs.. Bizimde böyle aktivitelere ihtiyacımız var. Yapılmayacak şeyler değil bunlar bence daha iyisini yaparız. 30 Ağustos'ta Ankarada'ki törenlere katılıdık ailecek geçen sene inanılmaz gurur vericiydi. Ama oradaki format askeri disiplini ve eğitimi sergilemek olduğu için sıkışık düzen kol uçuşu yapan uçaklar, komandolarımızı taşıyan helikopterler gurur verici.. Ama benim demek istediğim biraz daha şova yönelik organizasyonlar çok dikkat çekici eğlenceli olabilir. Ailecek hep beraber piknik havasında http://youtu.be/3W7WYXX8hvw

Avustralya'nın Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı "Avalon Airshow"un son gününde sunulan akrobasi gösterisi heyecanla izlendi.

Fuar çerçevesinde düzenlenen akrobasi gösterisinin yapıldığı alanı ve fuar alanını dolduran on binlerce kişi, ateş topuna dönüşen patlamalar üzerinden hızla geçen akrobasi uçaklarını, savaş uçaklarının ses hızını aşarak yaptıkları hareketleri, helikopterlerin uyumlu manevralarını büyük ilgiyle izledi.

Fuarı gezen ziyaretçiler, savaş uçaklarından yolcu uçaklarına, özel jetlerden kurtarma uçaklarına, yangın söndürme uçaklarından helikopterlere, zırhlı araçlardan tanklara, savunma sanayisinden savaş teknolojilerine kadar ilgi duydukları alanlarda bilgi alma imkanına sahip oldu.

Türkiye standı

Fuarda Türkiye'yi temsil eden Roketsan firması, ürettiği füzelerin tanıtımını yaptı. Standı ziyaret eden Avustralyalı Türklerden Şengül Ulusan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Roketsan’ı fuarda görmekten mutlu olduklarını belirtti.

Çanakkale Savaşı canlandırıldı

Fuarda ayrıca karşılıklı siperlerde çatışan temsili Avustralya ve Türk askerleri, Çanakkale Savaşı'nı canlandırdı.

Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı nedeniyle fuar alanında "Anzak Ruhunun 100. Yılı" temalı özel bir bölüm açıldı. Özel bölümde savaşa katılanlarla ilgili anıların yer aldığı panoların yanı sıra Avustralya'nın savaştığı ülkelerin bayraklarının asıldığı çadır müze kuruldu. Çadır müzede savaş dönemine ait silahlar, yöresel kıyafetler ve savaş döneminden kalma malzemeler sergilendi.

Canlandırmada, Türk bayrağı bulunan siperlere yerleşen temsili Türk askerleri ile Avustralyalılar makineli tüfek ve piyade tüfekleriyle dakikalarca çatıştı, yaralılar sedyelerle ilkyardım çadırlarına taşındı. Ziyaretçilere de bu sırada savaşla ilgili bilgi verildi.

"Onurlu düşmanlarımız"

Avustralya askerini canlandıran Graham Savic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu savaşta çok sayıda kişinin öldüğüne işaret ederek Türk askerlerinden ve Atatürk’ten övgüyle söz etti. Savic, "Onlar bizim onurlu düşmanlarımız. Türkiye’ye gittim, oradaki savaş alanlarını gezdim. Atatürk gibi savaşta onurlu olanları da. Gerçekten onları (Anzakları) kendi evlatları gibi aldı, anıtın üzerinde de öyle yazıyor" dedi.

Türk askerini canlandıran Avustralyalı William Smith, "Mustafa Kemal Atatürk askerlerine 'Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum' demiş çünkü başka çareleri yoktu, onlar topraklarını savunuyorlardı. O an savunmasalardı Avustralyalılar İstanbul’a kadar gidebilirdi" diye konuştu.

Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı nedeniyle Avustralya’nın birçok yerinde yıl içinde farklı etkinliklerin düzenlenmesi bekleniyor.

AVALON AIRSHOW NEFESLERİ KESTİ

Yorumlar

Volvo ~ 9 yıl önce
Güzel bir gösteriye benziyor. Ülkemizde de bu şekil atraksiyonlar görmek isteriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yurt dışındaki pekçok halka açık hava gösterisine katıldım. Çoğu özenle hazırlanmış sanki bir hollywood filmi tadındaydı. Senaryolar, sunumlar vs.. Bizimde böyle aktivitelere ihtiyacımız var. Yapılmayacak şeyler değil bunlar bence daha iyisini yaparız. 30 Ağustos'ta Ankarada'ki törenlere katılıdık ailecek geçen sene inanılmaz gurur vericiydi. Ama oradaki format askeri disiplini ve eğitimi sergilemek olduğu için sıkışık düzen kol uçuşu yapan uçaklar, komandolarımızı taşıyan helikopterler gurur verici.. Ama benim demek istediğim biraz daha şova yönelik organizasyonlar çok dikkat çekici eğlenceli olabilir. Ailecek hep beraber piknik havasında http://youtu.be/3W7WYXX8hvw

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000