08 Şubat 2019, Cuma 16:27:45

Atatürk Havalimanı'nda 15 milyon TL'lik operasyon

Gümrük ekipleri tarafından Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda 14 milyon 500 bin lira değerinde 21 adet gergedan boynuzu, 1 adet gergedan boynuzu parçası ve 7 paket içerisinde yırtıcı yaban hayvanı tırnağı ele geçirildi.
  • Gümrüğün tutturmak zorunda olduğu hedef nedeniyle, bir boynuzun değeri 700 bin olarak hesaplanmıştır. Özbeklerden de 5 kilo et yakalanmıştı, 500 bin tl de ordan yazarsak , bu seneki hedef tuttu. Bravo gümrükçüleeeer :))
  • allahtan boynuzu cikmis ya oteki ciksaydi!..
  • Bir gergedan boynuzunun degerini 700 Bin TL yapan sey nedir?

Gümrük ekipleri tarafından Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda 14 milyon 500 bin lira değerinde 21 adet gergedan boynuzu, 1 adet gergedan boynuzu parçası ve 7 paket içerisinde yırtıcı yaban hayvanı tırnağı ele geçirildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince nesli tehlike altında olan canlıların yasa dışı ticaretinin önlenmesi amacıyla Türkiye’den transit geçen yolculara Hava Takip Programı üzerinden risk değerlendirmesi yapıldı. Bu kapsamda Güney Afrika’dan Vietnam’a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanına gelen iki transit yolcu şüpheli olarak belirlendi. Şahıslara ait valizlerin x-ray marifetiyle kontrolünde valizler içerisinde boynuz şekilleri olduğu görüldü. Valizler açıldığında şüpheli cisimlerin gergedan boynuzu olduğu anlaşıldı. Yapılan araştırmada şüpheli yolcuların Vietnam’a gitmek üzere arındırılmış alanda bekledikleri tespit edildi.

Gergedan boynuzlarının, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CİTES) kapsamında sadece CİTES Belgesi ile ticaretinin yapılabilmesinden dolayı şüpheli şahıslar kontrol altına alındı. Söz konusu şahısların gergedan boynuzlarına ait CİTES Belgelerinin bulunmadığını beyan etmeleri üzerine, bagajlarda bulunan piyasa değeri 14 milyon 500 bin lira olan toplam 21 adet muhtelif şekil ve ebatlarda gergedan boynuzu, 1 adet gergedan boynuzu parçası ve 7 paket içerisinde yırtıcı yaban hayvanı tırnağına el konuldu.

Boynuzlar ve yabani hayvan tırnakları Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü İstanbul Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. Atatürk Havalimanı'nda 15 milyon TL'lik operasyon

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Gümrüğün şeysi ~ 7 ay önce
Gümrüğün tutturmak zorunda olduğu hedef nedeniyle, bir boynuzun değeri 700 bin olarak hesaplanmıştır. Özbeklerden de 5 kilo et yakalanmıştı, 500 bin tl de ordan yazarsak , bu seneki hedef tuttu. Bravo gümrükçüleeeer :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gergedan ~ 7 ay önce
allahtan boynuzu cikmis ya oteki ciksaydi!..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hehehe ~ 7 ay önce
Oda sana çıkmış gergedan
ormanci ~ 7 ay önce
Bir gergedan boynuzunun degerini 700 Bin TL yapan sey nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Botulinum ~ 7 ay önce
Kendine insan diyen bazı şahsiyet yoksunlarının bir gergerdan boynuzuna 700 milyar veriyor olması.
Krikor Aganigis ~ 7 ay önce
Kanı sürekli pompalar, fazla mesai yaptırır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000