27 Nisan 2018, Cuma 09:00:07

Atatürk Havalimanı polisine Çince kursu

Atatürk Havalimanı'nda görev yapan emniyet mensupları için Çince kursu başlatıldı.
  • Çinliler ingilizce öğrensin diycem, dilleri dönmüyorki arkadaş.. Zero'yu ciiilo diye telaffuz eden bir millet'in.. Öfff içim daraldı.. daha yazacaktım hevesim kaçtı..
  • Hepsine değil ama bir çoğuna Öncelikle ahlak dersi verilmeli bence gerçekten şerefli onurlu türk polisine bu tavırlar yakışmıyor ülkenin belkide en önemli yerlerinden biri olan havalimanların da görev yapan insanların öncelikle kibar anlayışlı ama gerektiğinde ise iş bitirici olması lazım..
  • Birak Çinceyi bizim sözde polisler ist saw da ayt de adb de türkçe konuşma özürlü
  • İspanyolca dili ingilizceyle yarışıyor. .ama bize en çok gelen cekik gözlü ler. .haklısınız ek olarak japonca da olsun ve arapça şart
  • Kardeşler can çekişirken, turist menfaati uğruna yapılana göz yummak, ne de güzel ! Türk olarak vize başvurularına bakarmısınız ? Vereceklermi? Ondan bahseden Yok!
  • Once bi ingilizce ogretseydiniz
  • Sorun karşısında yanıma yaklaşırken "Ne var lan " diyen adam Çince yi öğrensin , Beni taksimde sallandırın :- )) ben bugüne kadar ingilizce "what is your name?" diye bilen bir polis görmedim :-))
  • Aslinda "Pes" yerine baska birsey denilir de.. neyse.. Adamin söyledigine bakarmisiniz. Bu insanlara bunu ögreten ve inandiran nasil bir zihniyettir. """ Çince’nin dünya çapında İngilizce ile yarışır hale geleceğine dikkati çeken müdür, O yüzden bu kursu açmayı düşünen, emek veren, planlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü Çince yakın zamanda Türkiye’de ve dünyada daha da geçerli hale gelecek." ifadelerini kullandı.""" vay beee. sözün bittigi yerdeyiz
  • Bu nasil bir komplekstir.. bu nasil ezikliktir. inanilir gibi degil..Diyor ki yetkili. "Bu ihtiyaçtan kaynaklandı. Dünyada globalleşti ve bir köy haline geldi. Dünyanın herhangi bir ülkesinin bilim ve kültür kaynaklarına ulaşabiliyorsunuz. Mesafe ve zamanlar ortadan kalktı. Çin de son zamanlarda ticarette ve kültürde yaptığı atakla şu an dünyada ön sıralarda. Çince bildiğiniz zaman, size öncelik verebilirler." dedi. yaziklar olsun
  • Çince'den önce türkçe, hitabet ve davranış dersleri verilsin.

Atatürk Havalimanı'nda görev yapan emniyet mensupları için Çince kursu başlatıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Turizm Şube Müdürlüğü ile Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun "Türk Polisi İçin Çince Dil Eğitimi" adıyla düzenlediği yaklaşık üç ay sürecek olan kursun açılışı yapıldı.

Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü'nde düzenlenen törene, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, İl Emniyet Müdürlüğü Turizm Şube Müdürü Murat Çetiner, Atatürk Havalimanı Şube Müdürü Emre Erdoğan ve kursiyerlerle davetliler katıldı.

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, burada yaptığı konuşmada, çocukluk döneminde okullarda daha çok Fransızca öğretildiğini, İngilizce eğitimine daha sonra geçildiğini söyledi.

Ulutaş, artık İngilizce’nin dünya dili haline geldiğini ifade ederek, "Bu ihtiyaçtan kaynaklandı. Dünyada globalleşti ve bir köy haline geldi. Dünyanın herhangi bir ülkesinin bilim ve kültür kaynaklarına ulaşabiliyorsunuz. Mesafe ve zamanlar ortadan kalktı. Çin de son zamanlarda ticarette ve kültürde yaptığı atakla şu an dünyada ön sıralarda. Çince bildiğiniz zaman, size öncelik verebilirler." dedi.

Çince’nin dünya çapında İngilizce ile yarışır hale geleceğine dikkati çeken Ulutaş, "O yüzden bu kursu açmayı düşünen, emek veren, planlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü Çince yakın zamanda Türkiye’de ve dünyada daha da geçerli hale gelecek." ifadelerini kullandı.

Ulutaş, yaklaşık 3 ay sürecek kursa katılan polis memurlarının büyük bir fırsat elde ettiğini, bu imkanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei de Türkçe yaptığı konuşmada, görev süresinin 3. ayında böyle bir kurs düzenledikleri için gurur duyduğunu belirtti. Başkonsolos Wei, şubat ayında Sultanahmet’te turizm polisinin görev yaptığı alanı ziyaret ettiğini, buradaki polis memurlarının kendisine bir video gösterdiğini söyledi.

Videoda Çince bilen, Atatürk Havalimanı’nda görevli bir polis memurunun anlatıldığını dile getiren Wei, buradan çıkan fikirden hareketle havalimanı yetkilileriyle bu kursu projelendirdiklerini anlattı.

Wei, Atatürk Havalimanı’nın Türkiye’nin penceresi olduğunu ifade ederek, "Burada çalışan polis memurlarına basit de olsa Çince bir kurs yaparsak faydalı olur diye düşündüm ve buna teşvik ettim. Yetkililer de bunu çok sıcak karşıladılar. Sadece bir iki ay sonra bu rüya gerçekleşti." dedi.

Çince'nin öğrenilmesinin iki ülke arasındaki ilişkileri de güçlendireceğine dikkati çeken Wei, katkıda bulunan görevlilere teşekkür etti.

Atatürk Havalimanı Şube Müdürü Emre Erdoğan ise yabancı dil bilmenin havalimanında görev yapan polisler için çok önemli olduğunu kaydetti. Yabancı dil sorununun aşılması gerektiğini dile getiren Erdoğan, Çince’nin öğrenilmesini teşvik etmek amacıyla böyle bir kurs düzenlediklerini, bu projenin yaygınlaştırılmasını istediklerini belirtti.

Turizm Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ersin Hoşar da kursa katılan personele yardımcı olacağını aktararak, Çince dahil olmak üzere altı dil bildiğini ifade etti. Hoşar, 2018’in Çin’de Türkiye yılı olarak kutlandığını anımsatarak, gün geçtikçe daha çok Çinli’nin Türkiye’ye geldiğini söyledi.

"Çince çok güzel bir dil"

Çince kurs düzenlenmesinin önemli olduğunun altını çizen Hoşar, "Çince çok güzel bir dil. Öyle sanıldığı kadar da zor da değil. İstenildiği takdirde öğrenilecek bir şey. Bu kurs bizim için çok büyük avantaj sağlayacak. Diğer memur arkadaşlar için de büyük bir vatandaş sağlayacak. Global olan Birleşmiş Milletler'in 5 resmi dilinden biri." değerlendirmesini yaptı.

Atatürk Havalimanı’nda görevli polis memuru Ayten Merve Tokgöz ise Çince merakı olduğunu, bu ülkeden havalimanına gelen yolcularla yakından ilgilendiğini belirtti.

Tokgöz, onlarla daha iyi iletişim sağlamak için kursa katıldığını dile getirerek, "Böyle bir imkan sağladığı için teşkilatımıza teşekkür ederim. Şu an böyle bir şeyin içinde olduğum için mutluyum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, polis memurlarına kitapları dağıtılarak kurstaki ilk derse başlandı.

Atatürk Havalimanı polisine Çince kursu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Dil sorunsalı ~ 4 yıl önce
Çinliler ingilizce öğrensin diycem, dilleri dönmüyorki arkadaş.. Zero'yu ciiilo diye telaffuz eden bir millet'in.. Öfff içim daraldı.. daha yazacaktım hevesim kaçtı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uranüs ~ 4 yıl önce
Hepsine değil ama bir çoğuna Öncelikle ahlak dersi verilmeli bence gerçekten şerefli onurlu türk polisine bu tavırlar yakışmıyor ülkenin belkide en önemli yerlerinden biri olan havalimanların da görev yapan insanların öncelikle kibar anlayışlı ama gerektiğinde ise iş bitirici olması lazım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Duvar ahmet ~ 4 yıl önce
Birak Çinceyi bizim sözde polisler ist saw da ayt de adb de türkçe konuşma özürlü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
canım benim yaa ~ 4 yıl önce
İspanyolca dili ingilizceyle yarışıyor. .ama bize en çok gelen cekik gözlü ler. .haklısınız ek olarak japonca da olsun ve arapça şart

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğu Türkistan ~ 4 yıl önce
Kardeşler can çekişirken, turist menfaati uğruna yapılana göz yummak, ne de güzel ! Türk olarak vize başvurularına bakarmısınız ? Vereceklermi? Ondan bahseden Yok!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He la ~ 4 yıl önce
Once bi ingilizce ogretseydiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik haber ~ 4 yıl önce
Sorun karşısında yanıma yaklaşırken "Ne var lan " diyen adam Çince yi öğrensin , Beni taksimde sallandırın :- )) ben bugüne kadar ingilizce "what is your name?" diye bilen bir polis görmedim :-))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pes dogrusu ~ 4 yıl önce
Aslinda "Pes" yerine baska birsey denilir de.. neyse.. Adamin söyledigine bakarmisiniz. Bu insanlara bunu ögreten ve inandiran nasil bir zihniyettir. """ Çince’nin dünya çapında İngilizce ile yarışır hale geleceğine dikkati çeken müdür, O yüzden bu kursu açmayı düşünen, emek veren, planlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü Çince yakın zamanda Türkiye’de ve dünyada daha da geçerli hale gelecek." ifadelerini kullandı.""" vay beee. sözün bittigi yerdeyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyvahlar olsun ~ 4 yıl önce
Bu nasil bir komplekstir.. bu nasil ezikliktir. inanilir gibi degil..Diyor ki yetkili. "Bu ihtiyaçtan kaynaklandı. Dünyada globalleşti ve bir köy haline geldi. Dünyanın herhangi bir ülkesinin bilim ve kültür kaynaklarına ulaşabiliyorsunuz. Mesafe ve zamanlar ortadan kalktı. Çin de son zamanlarda ticarette ve kültürde yaptığı atakla şu an dünyada ön sıralarda. Çince bildiğiniz zaman, size öncelik verebilirler." dedi. yaziklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi güzel de ~ 4 yıl önce
Çince'den önce türkçe, hitabet ve davranış dersleri verilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000