24 Mart 2021, Çarşamba 08:33:53

ATAK pilotlarına ATAKSİM desteği

ATAK pilotları, en zorlu senaryolara, yerli imkanlarla üretilen ATAKSİM simülatörü ile hazırlanıyor.
  • Bu tür sistemlerde yazılım ve mekanik kısım en önemli kısımdır ama ne tuhaf gidip ekran gibi çokda önemli olmayan bir şeyi sormuşsun.Hangi mühendislik kısmıyla yapıldığını sormuşsun.Havelsanın denizlatı yönetim sistemini yaptığı mühendislik kısmıyla yaptı.(Bu verdiğim örnekte öyle kolay bir şey değil haberin olsun ).Burda sallayacağına azcık araştır.
  • İktidar borazancısı trt yine vıcık vıcık yağlamış. Simülatör yerli imkanlarla üretiliyor ama %80'i yerli peki bu nasıl oluyor? Yerli imkanlar dediği işçilik,basit malzemelerin üretimi. Bu aleti hangi yerli teknoloji,ekipman,ham madde, mühendislik,sanayi altyapısı ile yapmışlar? Mesela ekranlar nereden ithal? Koltuk sallanınca ne yapacaklarını hangi yalanı sallayacaklarını şaşırdılar hamdolsun.

ATAK pilotları, en zorlu senaryolara, yerli imkanlarla üretilen ATAKSİM simülatörü ile hazırlanıyor. 

HAVELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ve yüzde 80'i yerli olarak üretilen tam görev simülatörü ATAKSİM, 2019'dan bu yana Kara Havacılık Komutanlığı tarafından kullanılıyor.

Simülatör, 6 eksenli hareketiyle bir ATAK helikopterinin gerçekte yapabildiği tüm hareketleri simüle edebiliyor. Bu yüzden pilotların burada aldığı eğitimler gerçek uçuş saati yerine geçiyor.

Pilotlar ATAKSİM'de her türlü senaryoya göre eğitim alıyor. Acil durum, kötü hava koşulları, gece uçuşu ve hava harbi gibi durumlar, gerçek harita ve arazilerde bire bir uygun simüle edilebiliyor.

Eğitim maliyeti 7'de 1 oranında düşüyor

Simülatör sayesinde eğitimler gerçek helikoptere ihtiyaç duyulmadan yapılıyor. Böylece mühimmat hariç eğitim maliyeti 7'de 1 oranında düşüyor.

Milli mühimmatın da yer aldığı simülatörde, sanal mühimmatın kullanılması maliyeti de oldukça düşürüyor.

Eğitmenler de uçuşları kontrol odasından takip edebiliyor. Tüm uçuş kayıt altına alınıyor ve böylece sonrasında üzerinde değerlendirme yapma imkanı bulunuyor.

Eğitimi başarıyla tamamlayan pilotlar, ATAK'ların çelik pervanelerini bu kez gökyüzünde döndürüyor. (trthaber)

ATAK pilotlarına ATAKSİM desteği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Simülatörcü ~ 3 yıl önce
Bu tür sistemlerde yazılım ve mekanik kısım en önemli kısımdır ama ne tuhaf gidip ekran gibi çokda önemli olmayan bir şeyi sormuşsun.Hangi mühendislik kısmıyla yapıldığını sormuşsun.Havelsanın denizlatı yönetim sistemini yaptığı mühendislik kısmıyla yaptı.(Bu verdiğim örnekte öyle kolay bir şey değil haberin olsun ).Burda sallayacağına azcık araştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Simülatör ~ 3 yıl önce
İktidar borazancısı trt yine vıcık vıcık yağlamış. Simülatör yerli imkanlarla üretiliyor ama %80'i yerli peki bu nasıl oluyor? Yerli imkanlar dediği işçilik,basit malzemelerin üretimi. Bu aleti hangi yerli teknoloji,ekipman,ham madde, mühendislik,sanayi altyapısı ile yapmışlar? Mesela ekranlar nereden ithal? Koltuk sallanınca ne yapacaklarını hangi yalanı sallayacaklarını şaşırdılar hamdolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ali ~ 3 yıl önce
sana göre türkiye çoktan batmış bitmiş bir ülke, bu yüzden kendini yorupta zehirli fikirlerinşe milleti de zehirleme.
azılımuhalif31'e ~ 3 yıl önce
Alt yapı konusunda havelsan tecrübeli bir şirket orduya ve thy'ye daha önce bir sürü simülatör yapıp verdi.
Havelsan ~ 3 yıl önce
Senin yorumundan sonra bıraktık simülatör falan yapmayı
Angaralı 06 ~ 3 yıl önce
Almanya Fransa İngiltere ABD İsrail buradan alınıyor malzemeler. Bunun içinde siyasetçisi, askeri, bürokratı yani hepsi var hani geçenlerde SSB Yöneticisi içeriye alındı acaba o beş milyon doları kimlere dağıtacaktı. Geç kardeşim bal tutan parmağını yalar meselesi:
Boss ~ 3 yıl önce
Boş beleş konuşmuşsun adamım

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000