09 Mart 2022, Çarşamba 12:35:59

ATAK Helikopteri ilk ihracat için Filipinler'de

TUSAŞ, 6 adetlik teslimat kapsamında 2 Atak helikopteri ve ekipmanlarını Filipinler'e teslim etti. Filipinler'e ihraç edilen helikopter sayısının opsiyonlarla artması bekleniyor.
  • Amerika izin vermiş ki satabilmişiz. Motor,elektronik aksamlar ve diğer parçaların çok büyük bir kısmı ithal,burada amerikan mühendisleri eşliğinde amerikan malı makinelerle birleştiriyor,satabilirsek satıyoruz,amerika ya ucuz işgücü imkanları veriyoruz onlara oturduğu yerden para kazandırıyoruz ve buna seviniyoruz...
  • yhaaaaaaa ama o yerli değil kiiiii, montaj o, oyuncak hatta. Motorunu bile biz yapmıyoruz. Hani uçak nerede hani..
  • Pakistan a hangi motor Filipinler’e hangi motor secenekleri ile teslim edilecek?

TUSAŞ, 6 adetlik teslimat kapsamında 2 Atak helikopteri ve ekipmanlarını Filipinler'e teslim etti. Filipinler'e ihraç edilen helikopter sayısının opsiyonlarla artması bekleniyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Filipinler'e ihraç ettiği T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri'nin teslimatına başladı.

Atak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirildi. Güvenlik güçlerinin ihtiyaçları için bugüne kadar 70 helikopter teslimatı gerçekleştirildi. Atak helikopterine güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni yetenekler kazandırıldı.

Kendi sınıfında en etkili taarruz helikopteri olan Atak, yurt dışında da ilgi gördü. Pakistan ve Filipinler'in Atak helikopterine ilgisi ihracat sözleşmesine dönüştü. Pakistan ile 30, Filipinler ile 6 helikopter için sözleşme imzalandı. Pakistan için üretilecek helikopterlerde kullanılacak motorlar için ihracat izni beklenirken Filipinler'in helikopterleri teslimat aşamasına geldi.

Üretim ve testleri tamamlanan 2 Atak helikopteri ve ekipmanları, 2 nakliye uçağıyla Filipinler'e gönderildi. TUSAŞ, diğer helikopterlerin teslimatını da kısa süre içinde tamamlayacak.

Hava filosunu güçlendirmek için arayışta olan Filipinler, pilotların yaptığı test uçuşlarının ardından tercihini Atak helikopterinden yana kullanmıştı.

Atak helikopteri ihracatının kapısı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in 2018 yılında yaptığı ziyaret ve Türkiye ile Filipinler arasında imzalanan Savunma Sanayisi İşbirliği Mutabakat Muhtırası ile açıldı.

Filipinler'e ihraç edilen helikopter sayısının opsiyonlarla artması bekleniyor.

ATAK Helikopteri ilk ihracat için Filipinler'de

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Atak ~ 5 ay önce
Amerika izin vermiş ki satabilmişiz. Motor,elektronik aksamlar ve diğer parçaların çok büyük bir kısmı ithal,burada amerikan mühendisleri eşliğinde amerikan malı makinelerle birleştiriyor,satabilirsek satıyoruz,amerika ya ucuz işgücü imkanları veriyoruz onlara oturduğu yerden para kazandırıyoruz ve buna seviniyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanmam ~ 5 ay önce
yhaaaaaaa ama o yerli değil kiiiii, montaj o, oyuncak hatta. Motorunu bile biz yapmıyoruz. Hani uçak nerede hani..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanmam'a ~ 5 ay önce
Bu ülke 35 sene önce de şimdiki gibi dışardan parça,makine ve mühendislik alıp burada F 16 ve helikopter yapıyordu ama şimdikiler gibi koltuk için utanmadan,sıkılmadan yalan söylenmiyordu hiç değilse.
Motor secenekleri ~ 5 ay önce
Pakistan a hangi motor Filipinler’e hangi motor secenekleri ile teslim edilecek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Motor ~ 5 ay önce
Bizimde kullandığımız amerikan motoru ile
Iptal ~ 5 ay önce
Pakistan siparisi iptal etti zaten

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000