19 Ağustos 2015, Çarşamba 08:12:25

ATAK görücüye çıkıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile Polonya'da tanıtım turuna çıkacak.
  • Başka ülkelere pazarlayamadıgimiz şeyleri üretmeyelim mi? Bu projeler sayesinde bu sektör araştırma yapacak, ürün geliştirecek kadroları kuruyor, bu işlere para ve zaman harcayabiliyor. Sırf ATAK başka ülkelere satılamayacak diye vaz mi geçilseydi? Hem nereden biliyorsunuz (ben de bilmiyorum) ABD 'nin izin vermeyeceğini? Bunlar politik konular. Dış politikamız sorunlu diye savunma sanayi yerinde mi saysın? Ya da, ABD kendi ürettiği sistemlerde de çin 'den aldığı tonla elektronik malzemeyi kullanıyor. gün olur da çin izin vermez diye düşünüp savunma sanayine kilit mi vuruyor? Karalamak istenirse her sektörde her projede açıklıklar bulunabilir. Tercih bizim, ya ağzımız açık "nasıl yapmışlar bee" diye seyredeceğiz ya da biz de bir kenarından dahil olup biz de çabalayacağız. Siz hangisini yapan olmak istersiniz?
  • Ey arkadaş, yerli motor üretilmesin diyen mi oldu? Bunun için kurulmuş bir şirket bile var: TEİAŞ. Bu helikopterin orjinal motoru ATAK motorundan farklı. ATAK daha yüksek ittifaklarda görev yapacağı için ve yükseldikçe hava inceldiği için daha güçlü bir motora ihtiyaç vardı. Böyle özel bir motorun ilk prototipini bile yapmak 10 yıla yakın bir çalışma gerektirebilir. Bu kadar süre ATAK beklese miydi? Ne yani, "helikopteri uçuracak tüm hayatî cihazları üretebiliyoruz ama motor yapamadığımız için böyle bir projeye girmiyoruz" diye kenarda mı bekleseydi Türkiye? Ne biliyorsunuz hangi üretim hattı ne kadar atıl kalmış falan? Bugün TAİ insanlı insansız uçaklar üretmeye çalışıyor. Bu tecrübe nereden geldi sanıyorsunuz? Bugün hayran olduğumuz Kore 30 sene önce Türkiye 'nin bugün yapmaya çalıştığını yapıyordu: teknoloji transferi. 15 sene önce aselsan üretiminin yarıdan fazlası lisanslı üretim idi. Yani yabancı tasarımın yerli üretimi. Şimdi tamamına yakını özgün tasarım. Nasıl oldu bu sizce?
  • Projenin alt yuklenicilerinin birinde ATAK için bilfiil çalışmış bir mühendis olarak doğru bilgileri aktarmak isterim. Dünyada hiçbir savunma sanayi ürünü %100 o ülkenin üretimi degildir. Böyle bir kavram yok. Aslolan tasarımdır ve tasarım sırasında elde edilen bilgi birikimidir (know-how). Yine hiçbir ülke tek seferde mükemmel silahı uretememistir. Bu proje, bu kapsamda Türkiye'de ilktir. Teknolojisine hayran olunan ABD bugünkü silahlarını tek denemede böyle mukemmellestirmedi. Nice iptal olan, yarım kalan, bekleneni veremeyen projeleri oldu. Eğer ilk projenizde motorunun civatasindan, en küçük elektronik malzemesine kadar kendiniz üretmeye kalkarsanız hiçbir şey uretemeden dükkanı kapatırsınız. ATAK'ın motoru, pervanesi, radarı, gövde tasarımı vs yabancı olabilir. Ama silah yönetim sistemi, termal kamerası, kokpit içi akıllı göstergeleri, kullandığı bazı güdümlü roketleri (bkz.. UMTAS/OMTAS, Cirit, vb) telsizi, seyrüsefer sistemi vb pek çok alt sistemleri ve en önemlisi görev bilgisayarı ve bunların hepsinin yazılımı en son satırına kadar yerli tasarım ve üretimdir. Bu sistemi uçar ve görev icra eder (manevralar, atış kabiliyetleri, vs) hale getirmek hiç kolay değildir ancak başarılmıştır. Bunun eleştiri konusu olmasını, eleştiren arkadaşın bilgi eksikliğine bağlıyorum. Lütfen eksik bilgiyle akıl yürütüp insanları yanlış bilgilendirmeyin. Guru duyun ve devamının gelmesi için destek olun.
  • Zaten ATAK'da anca görücü usulü everilir. Yoksa bunun orjinali varken kopyasını kim napsın?
  • Tsk icin mi 24 alinmali
  • Biri tank mı dedi? :) Yok şövalye miğferi
  • 15 yildir Asker e adam gibi techizat verilmedi, imamdan genel kurmay baskanimiz vardi yillardir, bu gun hala adi zirhli denilen aracla kara yollarinda sehir veriyoruz, Vietnam da helikopter ler sayesinde Amerika savasmisti biz ne durumdayiz
  • Yorumlara bakınca bu ülkede gazı olan ne kadar çok insan varmış. iyi yada kötü sevseniz de sevmeseniz de bu ülkede en azından bir şeyler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.bunlar emekleme aşaması.Milgem altay tank projesi de bunlardan biri. beğenmeyen arkadaşları da podyumda görmek isteriz bakalım onlar neler yapabilecekler. sadece eleştiri başka bir şey yok.şu helikopter yapılmasaydı başka ülkelere yalvarır dururduk.
  • Bu helikopter şu anda ne etkinlikte kullanılıyor? Kara kuvvetlerine kaç adet teslimat yapıldı?
  • Tsk da çok etkin kullanılıyor haa...evet çok belli oluyor..Artık yeni gineye falan satarsınız tabiki onlarda alırsa

TUSAŞ'dan yapılan açıklamaya göre, tanıtım turu, 22 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Polonya Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihalesinde de yer alan ATAK Helikopteri, bu sürede hem Polonya devlet makamları ve silahlı kuvvetleri hem de yerli savunma sanayi firmalarına tanıtılacak.

Helikopterin, Polonya semasıyla ilk buluşması, 22-23 Ağustos tarihlerinde Radom Havacılık Fuarı'nda gerçekleşecek. Ziyaretçiler, burada ATAK'ın performansını ve üstün manevra kabiliyetini yakından izleme fırsatı bulacak. İki gün boyunca saat 15.20'de ziyaretçileri havada selamlayacak ATAK'ın kabiliyetlerine ilişkin, TUSAŞ'ın standında bulunacak yetkililerden daha detaylı bilgi edinilebilecek.

Tanıtım turu, 28 Ağustos 2015 tarihinde Varşova-Babice Havaalanı'nda yapılacak etkinlikle devam edecek. ATAK Helikopteri, bu etkinlikte Polonyalı ve Türk devlet yetkilileri ile yerli sanayi firmaları ve gazeteciler için bir gösteri uçuşu daha gerçekleştirecek. Ayrıca, TUSAŞ tarafından Polonya Taarruz Helikopteri Programı'na ilişkin basın toplantısı da düzenlenecek.

Helikopter, Polonya'nın Kielce şehrinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı Milli Katılımı Koordinasyonu çerçevesinde, 1-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek "MSPO Fuarı"nda ise statik alanda sergilenecek. Ziyaretçiler, helikopteri buradaki TUSAŞ'ın standında daha yakından inceleyebilecek.

T129 ATAK Helikopteri

Taarruz ve taktik keşif görevleri için çok amaçlı tasarlanmış olan yeni nesil T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak, milli aviyonik, elektro-optik ve silah sistemleri ile donatıldı. Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilen ve ağırlık-güç oranında sınıfında en iyiyi sergileyen T129 ATAK Helikopteri, dünyanın en etkin taarruz helikopteri olma unvanını da elinde tutuyor.

T129 ATAK Helikopteri üstün özellikleri, geniş görev yelpazesi, yüksek irtifa ve sıcaklıkta sergilediği üstün performansı sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görev sahasında etkin şekilde kullanılıyor.

ATAK görücüye çıkıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

aselsan ~ 5 yıl önce
Başka ülkelere pazarlayamadıgimiz şeyleri üretmeyelim mi? Bu projeler sayesinde bu sektör araştırma yapacak, ürün geliştirecek kadroları kuruyor, bu işlere para ve zaman harcayabiliyor. Sırf ATAK başka ülkelere satılamayacak diye vaz mi geçilseydi? Hem nereden biliyorsunuz (ben de bilmiyorum) ABD 'nin izin vermeyeceğini? Bunlar politik konular. Dış politikamız sorunlu diye savunma sanayi yerinde mi saysın? Ya da, ABD kendi ürettiği sistemlerde de çin 'den aldığı tonla elektronik malzemeyi kullanıyor. gün olur da çin izin vermez diye düşünüp savunma sanayine kilit mi vuruyor? Karalamak istenirse her sektörde her projede açıklıklar bulunabilir. Tercih bizim, ya ağzımız açık "nasıl yapmışlar bee" diye seyredeceğiz ya da biz de bir kenarından dahil olup biz de çabalayacağız. Siz hangisini yapan olmak istersiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aselsan ~ 5 yıl önce
Ey arkadaş, yerli motor üretilmesin diyen mi oldu? Bunun için kurulmuş bir şirket bile var: TEİAŞ. Bu helikopterin orjinal motoru ATAK motorundan farklı. ATAK daha yüksek ittifaklarda görev yapacağı için ve yükseldikçe hava inceldiği için daha güçlü bir motora ihtiyaç vardı. Böyle özel bir motorun ilk prototipini bile yapmak 10 yıla yakın bir çalışma gerektirebilir. Bu kadar süre ATAK beklese miydi? Ne yani, "helikopteri uçuracak tüm hayatî cihazları üretebiliyoruz ama motor yapamadığımız için böyle bir projeye girmiyoruz" diye kenarda mı bekleseydi Türkiye? Ne biliyorsunuz hangi üretim hattı ne kadar atıl kalmış falan? Bugün TAİ insanlı insansız uçaklar üretmeye çalışıyor. Bu tecrübe nereden geldi sanıyorsunuz? Bugün hayran olduğumuz Kore 30 sene önce Türkiye 'nin bugün yapmaya çalıştığını yapıyordu: teknoloji transferi. 15 sene önce aselsan üretiminin yarıdan fazlası lisanslı üretim idi. Yani yabancı tasarımın yerli üretimi. Şimdi tamamına yakını özgün tasarım. Nasıl oldu bu sizce?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aselsan ~ 5 yıl önce
Projenin alt yuklenicilerinin birinde ATAK için bilfiil çalışmış bir mühendis olarak doğru bilgileri aktarmak isterim. Dünyada hiçbir savunma sanayi ürünü %100 o ülkenin üretimi degildir. Böyle bir kavram yok. Aslolan tasarımdır ve tasarım sırasında elde edilen bilgi birikimidir (know-how). Yine hiçbir ülke tek seferde mükemmel silahı uretememistir. Bu proje, bu kapsamda Türkiye'de ilktir. Teknolojisine hayran olunan ABD bugünkü silahlarını tek denemede böyle mukemmellestirmedi. Nice iptal olan, yarım kalan, bekleneni veremeyen projeleri oldu. Eğer ilk projenizde motorunun civatasindan, en küçük elektronik malzemesine kadar kendiniz üretmeye kalkarsanız hiçbir şey uretemeden dükkanı kapatırsınız. ATAK'ın motoru, pervanesi, radarı, gövde tasarımı vs yabancı olabilir. Ama silah yönetim sistemi, termal kamerası, kokpit içi akıllı göstergeleri, kullandığı bazı güdümlü roketleri (bkz.. UMTAS/OMTAS, Cirit, vb) telsizi, seyrüsefer sistemi vb pek çok alt sistemleri ve en önemlisi görev bilgisayarı ve bunların hepsinin yazılımı en son satırına kadar yerli tasarım ve üretimdir. Bu sistemi uçar ve görev icra eder (manevralar, atış kabiliyetleri, vs) hale getirmek hiç kolay değildir ancak başarılmıştır. Bunun eleştiri konusu olmasını, eleştiren arkadaşın bilgi eksikliğine bağlıyorum. Lütfen eksik bilgiyle akıl yürütüp insanları yanlış bilgilendirmeyin. Guru duyun ve devamının gelmesi için destek olun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
Gayet güzel anlatmışsınız da; içimizdeki yarım akıllı, mühendislik biliminden bi haber İrlandalılar'a bunu izah edemezsiniz Aselsan'cı kardeşim.
Misafir ~ 5 yıl önce
İyi de bunun motorları ABD üretimi değil mi? dolayısıyla Amerika izin vermeden bu sistemi nasıl 3. ülkelere pazarlayacaksınız? Zaten eleştiri tamamen yabancı bir platformu alıp tasarım olmadan türkiye şartlarına uyarlanmasınadır. Bu tarz projelerden gerçekten bir know-how elde ediliyor mu tamamen soru işaretidir. F-16 üretimi sonunda tüm kurulmuş imalat hatlarının yıllarca atıl durumda kalması, proje safhasında çalışmış tüm personelin ayrılması, ortada bir know-how olmadığının kanıtıdır. Sürdürebilir olmayan sadece tek tip platforma yönelik bu tarz projeler oldukça pahalıya çıkmakta, zaten kısıtlı olan kaynakları da tüketmektedir. Bana kalırsa bu tarz bir platform yerine yerli motor üretmeye çalışılsa, bu motoru bir çok platformda kullanarak üretimin sürekliliğini sağlarsınız. Yoksa bu şekilde bir başarı sağlandığına inanmıyorum
Misafir ~ 5 yıl önce
Zaten ATAK'da anca görücü usulü everilir. Yoksa bunun orjinali varken kopyasını kim napsın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Tsk icin mi 24 alinmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tank mı? ~ 5 yıl önce
Biri tank mı dedi? :) Yok şövalye miğferi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rutbetli ~ 5 yıl önce
15 yildir Asker e adam gibi techizat verilmedi, imamdan genel kurmay baskanimiz vardi yillardir, bu gun hala adi zirhli denilen aracla kara yollarinda sehir veriyoruz, Vietnam da helikopter ler sayesinde Amerika savasmisti biz ne durumdayiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bmx ~ 5 yıl önce
Yorumlara bakınca bu ülkede gazı olan ne kadar çok insan varmış. iyi yada kötü sevseniz de sevmeseniz de bu ülkede en azından bir şeyler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.bunlar emekleme aşaması.Milgem altay tank projesi de bunlardan biri. beğenmeyen arkadaşları da podyumda görmek isteriz bakalım onlar neler yapabilecekler. sadece eleştiri başka bir şey yok.şu helikopter yapılmasaydı başka ülkelere yalvarır dururduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa ~ 5 yıl önce
Bu 9 adet helikopter Tai demi yapıldı ..?
Atak ~ 5 yıl önce
Bu helikopter şu anda ne etkinlikte kullanılıyor? Kara kuvvetlerine kaç adet teslimat yapıldı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hobi ~ 5 yıl önce
şuandadoguda etkin olarak pkk terörüne karşı kullanılıyor en son üç gün önce 9.cusu ve sonuncusunu teslim ettiler bu dokuz adet ilk partiydi taı tarafından tsk ya teslim edildi
Ytm ~ 5 yıl önce
Tsk da çok etkin kullanılıyor haa...evet çok belli oluyor..Artık yeni gineye falan satarsınız tabiki onlarda alırsa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yuh ~ 5 yıl önce
aynen herkes sipariş veriyor ama sadece g,ne ve congo ya satacaz onlar çünkü bizi dinlememiş:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000