15 Şubat 2010, Pazartesi 07:09:13

Astronotlar ikinci uzay yürüyüşünü yaptı...

Amerikan uzay mekiği Endeavour'la birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen astronotlardan Robert Behnken ve Nicholas Patrick, ikinci uzay yürüyüşünde istasyonunun gözlem modülünün montajı üzerinde çalıştılar.

Endeavour astronotlarının ikinci yürüyüşü toplam 5 saat 54 dakika sürdü. Robert Behnken ve Nicholas Patrick, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) cuma günü yapılan ilk yürüyüşte montajına başlanan gözetleme kulesi üzerinde çalıştılar. Astronotlar, "Tranquility" ve "Unity"nin elektrik kablolarında bazı düzenlemeler yaptılar.

Amonyak sızıntısı heyecanlandırdı

Tranquility (sessizlik) adı verilen modülün montajı sırasında astronotlar modülden sızan bir amonyak sızıntısına maruz kaldılar. Çalışmayı tamamladıktan sonra istasyona geri dönen astronotlar uzun süreli bir taramaya tabi tutularak herhangi bir bulaşıcı unsur taşıyıp taşımadıkları araştırıldı. Kontrol sonunda “temiz” çıkan astronotlar istasyona alındı.

7 metre boyunda ve 18 ton ağırlığındaki Tranquility modülünün montajının tamamlanması için üçüncü bir uzay yürüyüşünün daha yapılması gerekiyor.

Toplam 7 gözetleme penceresine sahip Tranquility modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşası sürecinde önemli bir aşamayı ifade ediyor. Cupola adı verilen “uzay verandası” modülüyle robot iş istasyonunun kurulmasının ardından ISS yüzde 90 oranında tamamlanmış olacak.

Tranquility modülü neler sağlıyor?

Tranquility modülü, ISS mürettebatına daha fazla yer sağlayacak. Modül ayrıca içme suyu ve oksijen üretiminde yararlanılacak ileri teknoloji ürünü cihazlar içeriyor.

ISS'in inşasının bu yıl sonuna kadar bitmesi gerekiyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Merkezi (NASA) 2010 sonu itibariyle çeyrek asırdır hizmet veren uzay mekiklerini emekliye ayıracak.

Endeavour'ın planlanandan bir günlük gecikmeyle 21 Şubat'ta dünyaya dönmesinin ardından 4 mekik seferi daha düzenlenecek.

(Deutsche Welle)

Astronotlar ikinci uzay yürüyüşünü yaptı...

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000