18 Eylül 2016, Pazar 10:19:53

Aşkabat Havalimanı açıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Türk müteahhitlik şirketi Polimeks tarafından inşa edilen "Aşkabat Uluslararası Havalimanı" açılış töreninde, "Hizmete açılan bu modern havalimanı, yaptığımız çalışmaların parlak göstergesidir." dedi.
  • Iste bizim hava alanida boyle olmasini cok arzu ediyoruz sabirsizlikla bekliyoruz ,
  • 10 numara 5 yıldız gözel olmuş be
  • Çok güzel olmuş darısı bizim başımıza 3.havaalanı inşallah tertemiz yeşil bir çevreye sahip olur. Apron un pis havasından bunalanlar bir nebze rahatlar hiç değilse.
  • ne olursa ololsun senin yanındayız türkmenistanim Inşallah seni dünyaya belli edeces çünkü seni seviyoruz
  • Oğuzhan YARARCAN kaptan da açılışta gösteri uçuşu yaptı ama haberde ismi geçmemiş. Gururumuzsun Oğuzhan YARARCAN
  • Önceki havalimanları ilçe otagarından halliceydi.Tuvaletlerinde sabun bile yoktu.Aktarma biletlerini havayolu görevlisi el ile doldurup veriyodu.
  • KONUMUZ HAVALİMANI YORUMLARA BAKIYOSUN ALAKASIZ SİYASİ VB ŞEYLER.ÖNCE YAPANLARI EMEK VERENLERİ TEBRİK ETMEK LAZIM ELLERİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ.FİRMALARIMIZIN BÖYLE MUHTEŞEM GÜZEL ESERLER VERMESİ ÜLKEMİZİ YURTDIŞINDA TANITMASI ÇOK GÜZEL.İSTER ARAP LİMANINA BENZESİN İSTER HERHANGİ BİR ÜLKE LİMANINA BENZESİN ELEŞTŞİRMEDEN ÖNCE YAPILANI BİR KUTLAYINDA SONRA DİĞER YÖNLERİNE BAKARSINIZ.
  • Gecen yil 150 bin turist gelmis. Terminal binasi olmayan havaalani 150 bin turiste yeter.
  • Guzel olmusa benziyor
  • Helal olsun mükemmel olmuş tebrikler. Türk ülkelerinin de körfez ülkeleri gibi havacılığa eğilmesi gerekiyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Türk müteahhitlik şirketi Polimeks tarafından inşa edilen "Aşkabat Uluslararası Havalimanı" açılış töreninde, "Hizmete açılan bu modern havalimanı, yaptığımız çalışmaların parlak göstergesidir." dedi.

"Aşkabat Uluslararası Havalimanı", başkentte Berdimuhamedov'un ev sahipliğinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Berdimuhamedov, törende yaptığı konuşmada, Türkmenistan'a yeni otomobil ve demiryolu köprüleri ile modern kavşaklar inşa ettiklerini söyledi. Hükümet olarak sivil havacılığa da önem verdiklerini belirten Berdimuhamedov, "Hizmete açılan bu modern havalimanı, yaptığımız çalışmaların parlak göstergesidir" diye konuştu.

Açılışı yapılan havalimanının, uluslararası transit yollar güzergahında hizmet vereceğini anlatan Berdimuhamedov, "Aşkabat Uluslararası Havalimanı'nı, lojistik merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. 5 katlı olarak inşa edilen havalimanı, yılda 17 milyon yolcuya hizmet verecek." dedi.

"Havalimanları turizm açısından önemli"

Berdimuhamedov, havalimanı yönetim sisteminin en modern cihazlarla kurulduğuna dikkati çekerek terminalin çeşitli ağırlıktaki uçakları kabul edebileceğini kaydetti. Havalimanında simülasyon, yangın, kaza ve kurtarmaya yönelik servisler bulunduğuna işaret eden Berdimuhamedov, yolcular ve mürettebat için de çok sayıda tesisin yer aldığını dile getirdi.

Havalimanlarının turizm açısından önemine dikkati çeken Berdimuhamedov, Türkmen Havayollarının uçak ile helikopterlerini yenilediğini ve şirketin filosuna bugün Boeing marka bir uçak eklendiğini bildirdi. Devletler arası münasebeti daha da geliştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Berdimuhamedov, ülke girişimlerini dönemin gereklerini dikkate alarak planladıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 2015 yılı kararı çerçevesinde, uluslararası ulaştırma konularında ve tüm modlardaki taşımaların liberasyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla Türkmenistan'ın teklifi doğrultusunda, 26-27 Kasım'da Aşkabat'ta "1. Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı" düzenleneceğini hatırlatan Berdimuhamedov, tüm konukları konferansa davet etti.

"Proje 2 milyar 250 milyon dolara mal oldu"

Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca da yapımına 2013'te başladıkları havalimanının, şirketin bugüne kadar hayata geçirdiği en büyük projelerden olduğunu söyledi.

Havalimanını, Türkmenistan'ın milli sembollerinden laçin kuşundan ve Oğuz Han'dan esinlenerek tasarladıklarını anlatan Tabanca, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında, günümüzün en büyük yolcu kapasiteli Airbus 380 ve Boeing B747-8 uçaklarının iniş ve kalkış yapabileceği 7 bin 840 metre uzunluğunda pist, taksi yolu ve apronlar inşa edildi." diye konuştu.

Tabanca, Aşkabat Uluslararası Havalimanı'nın toplam 266 yapısı ile dünyanın en büyük havaalanı komplekslerinden biri olduğunu dile getirerek projenin 2 milyar 250 milyon dolara mal olduğunu bildirdi. Havalimanı kompleksinin kendileri için gurur projesi olduğunu aktaran Tabanca, Türkmenistan için yeni projeler hayata geçirmeye devam edeceklerini vurguladı.

"Asya Oyunları'na 5 saatlik kutlama"

Çok sayıda davetlinin katıldığı açılış törenine, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal ve Aşkabat Türk Büyükelçisi Mustafa Kapucu da iştirak etti.

"Aşkabat Uluslararası Havalimanı" açılış törenin ardından, 2017'de başkentte gerçekleştirilecek "5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatları Oyunları"nın başlamasına 1 yıl kalması da Aşkabat Stadyumu'nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Seçkin davetliler ve halkın izlediği etkinlikte, çok sayıda gösteri sunuldu. Gösteriler sırasında, uçakla gökyüzüne Türkmenistan'ın milli sembolü olan Türkmen Yıldızı çizildi, paraşütçüler de ülkenin bayrağını dalgalandırarak stada indi. Stadyumun zeminin 7 bin 500 metrekarelik kısmının dev ekrana dönüştürüldüğü etkinlikte, 3 boyutlu projeksiyon gösterisi yapıldı. Lazer gösterilerinin de yer aldığını kutlama, havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Aşkabat Havalimanı açıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Rio ~ 4 yıl önce
Iste bizim hava alanida boyle olmasini cok arzu ediyoruz sabirsizlikla bekliyoruz ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şohk güzel ~ 4 yıl önce
10 numara 5 yıldız gözel olmuş be

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A6 ~ 4 yıl önce
Çok güzel olmuş darısı bizim başımıza 3.havaalanı inşallah tertemiz yeşil bir çevreye sahip olur. Apron un pis havasından bunalanlar bir nebze rahatlar hiç değilse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hursant ~ 4 yıl önce
ne olursa ololsun senin yanındayız türkmenistanim Inşallah seni dünyaya belli edeces çünkü seni seviyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçan Köstebek ~ 4 yıl önce
Oğuzhan YARARCAN kaptan da açılışta gösteri uçuşu yaptı ama haberde ismi geçmemiş. Gururumuzsun Oğuzhan YARARCAN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 4 yıl önce
Önceki havalimanları ilçe otagarından halliceydi.Tuvaletlerinde sabun bile yoktu.Aktarma biletlerini havayolu görevlisi el ile doldurup veriyodu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACI ~ 4 yıl önce
KONUMUZ HAVALİMANI YORUMLARA BAKIYOSUN ALAKASIZ SİYASİ VB ŞEYLER.ÖNCE YAPANLARI EMEK VERENLERİ TEBRİK ETMEK LAZIM ELLERİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ.FİRMALARIMIZIN BÖYLE MUHTEŞEM GÜZEL ESERLER VERMESİ ÜLKEMİZİ YURTDIŞINDA TANITMASI ÇOK GÜZEL.İSTER ARAP LİMANINA BENZESİN İSTER HERHANGİ BİR ÜLKE LİMANINA BENZESİN ELEŞTŞİRMEDEN ÖNCE YAPILANI BİR KUTLAYINDA SONRA DİĞER YÖNLERİNE BAKARSINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
150 bin ~ 4 yıl önce
Gecen yil 150 bin turist gelmis. Terminal binasi olmayan havaalani 150 bin turiste yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hhh ~ 4 yıl önce
Guzel olmusa benziyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
duygu ~ 4 yıl önce
Helal olsun mükemmel olmuş tebrikler. Türk ülkelerinin de körfez ülkeleri gibi havacılığa eğilmesi gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000