13 Ocak 2021, Çarşamba 14:52:09

Aşı pasaportu için ilk başvuru yapıldı

AB ülkelerine girişte aşı pasaportunun zorunlu olması gündemde. Konuyla ilgili olarak ilk resmi başvurunun Yunanistan tarafından AB Komisyonu’na yapıldığı açıklandı.
  • İşte adamlar ülkelerini böyle koruyor. Bizde pandeminin en civcivi döneminde ayt havalimanında bütün rusları ağırladık davul zurna çaldık. Sonra ne oldu. Ayt da yoğun bakımlarda yer kalmadı. Demek ki neymiş arap gibi değil batılı gibi davranacaksın
  • ailemde pek cok hekim var asi olmayi dusunmuyorlar ben de olmayacagim
  • Çin aşısı olanlar giremiypr maalesef.işte ülkemizin durumu. Bir şeyi de doğru yapsak ne olur
  • Buyurun bakalim, olacaği buydu. Zaten uçaklar zor doluyor, bir de aşı yüzünden yolcular azalacak. Bir şeyler dönüyor ama dur bakalim...
  • Her aşıyı kabul edicekler mi? AB,ABD VS TARAFINDAN ONAYLANMAMIŞ ÇİN AŞISI İLE BİZLER avrupaya gidebilicek miyiz?
  • Sarı humma menenjit ten sonra korona aşı kartı tüm ekiplere hayırlı uğurlu olsun
  • Keşke aşı olabilsek...

AB ülkelerine girişte aşı pasaportunun zorunlu olması gündemde. Konuyla ilgili olarak ilk resmi başvurunun Yunanistan tarafından AB Komisyonu’na yapıldığı açıklandı. Avrupa Birliği ise yeniden seyahat serbestisi için 'aşı pasaportu' şartını görüşecek.

Aşı pasaportu olmayanlar AB’ye giremeyecek

Sözcü gazetesinden Ali Gülen’in haberine göre, Avrupa Birliği, birlik içerisinde serbest dolaşım için ‘aşı pasaportu’ şartı getirmeye hazırlanıyor. Aşı pasaportu şartı kabul edilirse, AB'ye dışarıdan girecekler için de geçerli olacak. Normal pasaportun dışında corona aşı bilgisinin kaydedildiği, uluslararası standartta aşı pasaportu olmayanlar AB'ye giremeyecek.

Aşı pasaportu olmayanlar karantinaya girecek

Mecbur kalıp girenler de karantinada kalacak ve sonrasında da bazı haklardan yararlanamayacak. Konu 21 Ocak'taki AB zirvesinde ele alınacak. Hukukçular, bu alanda ikiye bölünmüş durumda. Kimi “Aşı şart koşulamaz. İnsan haklarına aykırı” diyor. Kimi de “Diğerlerinin hayatını tehlikeye atmak da insan haklarına aykırı” görüşünde.

İlk resmi başvuruyu Yunanistan yaptı

Konuyla ilgili resmi başvuru, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e ulaştırıldı. Mektubun sahibi ise Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis. Mektup aynı zamanda diğer 26 AB üyesi ülkeye de iletildi ve bazı ülkelerde bu konuda anlaşma sağlandığı belirtildi.

Mektubun amacı, getirilecek aşı pasaportuyla ekonomik ve sosyal alanda normal yaşama geçişi sağlamak. 12 Ocak tarihli mektuptaki öneriler, muhafazakar kanattan hayli destek görüyor. Alman medyası mektubun içeriğini açıkladı ve AB dışından gelecekler için de aşının şart koşulduğunu vurguladı.

‘’Aşılanmış kişilerin serbest dolaşımını sağlamalıyız’’

Önümüzdeki iki ayın AB üyesi ülke vatandaşlarının aşılanmasına ağırlık verileceği belirtilen mektupta, “Üye devletler arasında ve üçüncü ülkelerden gidiş-gelişlerin, serbest dolaşımın mümkün olan hızla yeniden tesisi için çalışmak hepimizin önceliğidir. Bu nedenle Covid-19'a karşı aşılanmış kişilerin serbest dolaşımını sağlamalıyız. Bu da bir kişinin başarıyla aşılandığını kanıtlayan, bir standarda bağlanmış bir belgeyle olabilir. Yunanistan'da buna yakında başlanacak ve AB için de model olacaktır” denildi.

Üçüncü ülke vatandaşları AB’ye giremeyecek

Aşı pasaportu ya da kimliği Almanya'da da gündeme geldi ve zaten var olan bir şey. Covid-19 için ise ayrı bir sayfa ya da ayrı bir aşı kimliği gerekecek. Bu kimliği olmayanlar eğer teklif gerçekleşirse AB'ye alınmayacak. Üçüncü ülke vatandaşlarına vize verilmeyecek ve AB içinde serbest dolaşımda da kısıtlama olacak. Trenlere, uçaklara ve diğer toplu taşıma araçlarına, kalabalıklara, alışveriş yerlerine girişler kısıtlanabilecek.

Aşı pasaportu için ilk başvuru yapıldı

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Koruma ~ 3 yıl önce
İşte adamlar ülkelerini böyle koruyor. Bizde pandeminin en civcivi döneminde ayt havalimanında bütün rusları ağırladık davul zurna çaldık. Sonra ne oldu. Ayt da yoğun bakımlarda yer kalmadı. Demek ki neymiş arap gibi değil batılı gibi davranacaksın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZAza ~ 3 yıl önce
ailemde pek cok hekim var asi olmayi dusunmuyorlar ben de olmayacagim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sinıvac ~ 3 yıl önce
Çin aşısı olanlar giremiypr maalesef.işte ülkemizin durumu. Bir şeyi de doğru yapsak ne olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne alaka ~ 3 yıl önce
Boyle bir durum soz konusu bile olamaz. Ornegin turkiyedeki belki de yuzde 70 sinovac asisi olacak bu durumda hicbiri abye gidemiycekmi yani.
Jason ~ 3 yıl önce
Kaynak var mı kral
Hay daaaaa... ~ 3 yıl önce
Buyurun bakalim, olacaği buydu. Zaten uçaklar zor doluyor, bir de aşı yüzünden yolcular azalacak. Bir şeyler dönüyor ama dur bakalim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jason ~ 3 yıl önce
Niye azalsın ki. Aşıyı yapan uçar baba bu kadar net
Peki ~ 3 yıl önce
Her aşıyı kabul edicekler mi? AB,ABD VS TARAFINDAN ONAYLANMAMIŞ ÇİN AŞISI İLE BİZLER avrupaya gidebilicek miyiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jason ~ 3 yıl önce
DSÖ armut toplayacak mı?
Sinovac ~ 3 yıl önce
Icin "hayir" demisler idi.
Jason ~ 3 yıl önce
Sarı humma menenjit ten sonra korona aşı kartı tüm ekiplere hayırlı uğurlu olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asdfghjk ~ 3 yıl önce
Keşke aşı olabilsek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000