31 Ağustos 2015, Pazartesi 08:11:29

Aselsan'a Rusya'da yoğun ilgi

Rusya'da düzenlenen uluslararası havacılık ve uzay fuarı MAKS-2015'e katılan tek Türk şirket ASELSAN'ın son havacılık ürünlerini sergilediği standı yoğun ilgi gördü
  • Bir ilgi bir ilgi. Koskoca üretici rusya ağlamış
  • Yogun ilgiyi gören oldu mu ? Resimlerden belli olmuyor pek. Gidenler aydınlatırsa seviniriz.

Rusya'da düzenlenen uluslararası havacılık ve uzay fuarı MAKS-2015'e katılan tek Türk şirketi ASELSAN'ın son havacılık ürünlerini sergilediği standına yoğun ilgi gösterildi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sedat Nazlıbilek, şirketin fuardaki standında AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, fuara katılma kararının işbirliğini artırma ve küresel rekabet gücünü güçlendirmek için yeni yollar araştırma ihtiyacından doğduğunu belirtti. Nazlıbilek, son 10 yılda dünyanın en büyük savunma şirketlerinden biri haline gelen ASELSAN'ın gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini söyledi.

"ASELSAN, bu yıl dünyadaki en büyük 100 savunma şirketi listesinde 62'inci sırada yer aldı. Gelecek birkaç yıl içinde dünyadaki en büyük 50 savunma şirketi arasında olmayı umuyoruz" diyen Nazlıbilek, geçen yıl listede beş basamak birden yükseldiklerine dikkat çekti.

Nazlıbilek, şirketin iyi dinamikleri nedeniyle iyimser olduklarını, başarının ASELSAN'ı yeni pazarlara açılmaya ittiğini, ürünlerini  beş kıtada yaklaşık 50 ülkeye ihraç ettiklerini kaydetti.

Türkiye'deki üretim tesislerinin yanında Kazakistan, Ürdün ve Güney Afrika'da ortaklıkları bulunan ASELSAN'ın ürünlerinin yüzde 20'sini ihraç ettiğini belirten Nazlıbilek, bu oranı gelecek yıllarda yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Şirketin MAKS-2015'e katılmasının bu anlamda yararlı olduğunu söyleyen Nazlıbilek, fuarda bulunmalarının potansiyel ortaklarla yeni işbirliği imkanları geliştirmeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Nazlıbilek, "Rus ve Avrupalı şirketlerin temsilcileriyle başarılı görüşmeler gerçekleştirdik. İki taraf için de yararlı oldu. İletişimi ve işbirliğini devam ettirme kararı aldık. Rosoboronexport, Airbus, Sukoi, Izhevskiy Radiozavod, Kazakistan 405 Hava Aracı Bakım Merkezi şirketlerinden temsilcilerle görüştük" dedi.

- Rosoboronexport ile anlaşma

Pazarlama Bölge Müdürü Sencer Şahin de ASELSAN tarafından tasarlanan ve üretilen elektrooptik sistemlerin Rosoboronexport ve ona bağlı kuruluşlarla üçüncü ülkelere satışı konusunda işbirliği gerçekleştirildiğini belirtti.

ASELSAN yönetiminin, şirketin gelişmesinde ve küresel bir oyuncu olarak güçlenmesindeki temel unsurlardan araştırma ve geliştirmeye büyük önem gösterdiğini belirten Şahin, "AR-GE'ye yıllık harcadığımız miktar yaklaşık olarak ASELSAN'ın yıllık cirosunun yüzde 30-35'ine ulaşıyor. Bu yıl 1,1 milyar dolar gelirimiz vardı, yani yaklaşık 400 milyon dolarını araştırma ve geliştirmeye harcadık" ifadesini kullandı.

Şahin, şirketin verimliliğinde etkili olan diğer bir faktörün çalışanların profesyonelliği olduğuna dikkat çekerek, yaklaşık 5 bin personeli bulunan ASELSAN'ın personelinin yüzde 65'inin mühendis olduğunu belirtti.

Çalışanların çoğunun yüksek lisans, yüzde 10'unun da doktora eğitimi aldığına işaret eden Şahin, "Personelin yüzde 27'si de teknik personel, yani ASELSAN çalışanlarının yüzde 90'ından fazlası teknik personel. Biz Türkiye'nin teknoloji üssüyüz" ifadesini kullandı.

Aviyonik Sistemler Grup Başkanı Yüksel Serdar da ASELSAN'ın 1988'den beri havacılık sektöründe olduğunu, özgün olarak uçuş yönetim sistemleri, görev bilgisayarları, çok fonksiyonlu göstergeler, kokpit kontrol üniteleri, seyrüsefer sistemleri, haberleşme sistemleri, mühimmat yönetim sistemleri, kendini koruma sistemleri ve elektrooptik sistemler geliştirdiği ve ürettiğini söyledi.

Bu sistemleri her türlü hava araçlarına entegre ettiklerini dile getiren Serdar, şimdiye kadar 500'ün üzerinde hava aracına aviyonik modernizasyon ve entegrasyon çözümleri sağladıklarını belirtti. Serdar, "ASELSAN, havacılık sistemleri ve teknolojileri alanında uluslararası yeterlilikte bir şirket haline gelmiştir" dedi.

Aselsan'a Rusya'da yoğun ilgi

Facebook Yorum

Yorumlar

yaw he he ~ 6 yıl önce
Bir ilgi bir ilgi. Koskoca üretici rusya ağlamış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hmm ~ 6 yıl önce
Yogun ilgiyi gören oldu mu ? Resimlerden belli olmuyor pek. Gidenler aydınlatırsa seviniriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000