04 Mayıs 2010, Salı 08:37:34

Artık bebeklerin de kendi pasaportu olacak!

1 Haziran'dan itibaren kullanılmaya başlanacak biyometrik pasaportlarda refakat hanesi bulunmayacak, bebeklerin de kendi pasaportu olacak
  • haber iyide bebeğin parmak olmamış be:)

Türkiye' nin 1 Haziran'dan itibaren geçeceği biyometrik pasaportlar için İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları hazırlıklarını tamamladı. Yeni pasaportlarla birlikte on-line başvuru ve 24 saat hizmet veren çağrı merkezi de devreye girecek. Ancak pasaport kanunundaki düzenleme yetişmediği için ilk biyometrik pasaportlar en fazla 5 yıllık olacak, 10 yıllık pasaportlar kanunda değişiklik yapıldıktan sonra hazırlanacak. Pasaport harçları da bu nedenle değişmeyecek. Artık bebekler ve çocukların da pasaportu olacak. Yeni pasaportlarda refakat hanesi yer almayacak.

ESKİLER 2015'E KADAR GEÇERLİ

Türkiye'nin üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün mevzuatı gereğince biyometrik pasaportlar hangi yaşta olursa olsun tüm bireyler için müstakil düzenlenecek. Çocukların mutlaka fotoğrafı yer alacak. 7 yaşından gün almış çocukların da müracaat sırasında parmak izi alınacak. Oysa eski pasaportlarda, 15 yaşından küçük çocuklar için anne veya babanın pasaportunda refakat öngörülüyordu, 7 yaşından küçük çocuklar için de fotoğraf zorunluluğu bulunmuyordu.

Eski pasaportlar ise 24 Kasım 2015'e kadar geçerli olacak. Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı'nın hazırlıklarını tamamladığı yeni biyometrik pasaportlar fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklandığı yongalı (çipli) olacak. Başvuru sırasında alınan bilgiler şifreli hale dönüştürülerek tanzim edilecek. Böylece otomatik pasaport okuma sistemi bulunan ülkelerde süratli geçiş sağlanacak.

Yeni pasaportlarla birlikte internetten başvuru yapmayı sağlayan e-pasaport sitesi http://www.epasaport.gov.tr ve 24 saat telefon hizmet veren 0 216 444 30 20 numaralı çağrı merkezi devreye girecek. Böylece işlemler birkaç dakika içinde tamamlanacak.

(HaberTürk)

 

Artık bebeklerin de kendi pasaportu olacak!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
haber iyide bebeğin parmak olmamış be:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000