13 Nisan 2016, Çarşamba 12:41:19

AP'de kayıt sistemi tartışması

Avrupa Parlamentosu’nda havayolu yolcu kayıtlarının ortak bir havuzda toplanması, bilgi ve istihbarat paylaşımının artırılması tartışılıyor.
  • boyle bilgilerin demokratic olmayan, tek adamin isaretiyle sirketlerin el koyuldugu ,savcilarin sudan sebelerle iceri aldigi ulkelerle paylasilmaisna karsiyim,

Avrupa Parlamentosu’nda havayolu yolcu kayıtlarının ortak bir havuzda toplanması, bilgi ve istihbarat paylaşımının artırılması tartışılıyor. PNR olarak bilinen bu sistemi birçok Avrupa ülkesi destekliyor. Avrupa havayolu yolcu kayıt sistemi Perşembe günü Avrupa Parlamentosu’nun gündemine gelecek. Fransa başbakanı Manuel Valls Strasbourg’da sisteme karşı gelen milletvekilleri ikna etmeye çalışıyor. Birçok Avrupa milletvekili terörle mücadele konusunda bunun fazla etkili olamayabileceğini öne sürüyor.

Fransa Başbakanı Manuel Valls havayolu yolcu kayıt sistemini savundu:

“Yolcu kayıt sisteminin saldırıları önleyeceği anlamına gelmiyordu. Yolcu kayıt sistemini ek bir önlem olarak görüyorum. Terörle mücadele konusunda daha etkili olmamızı sağlayacak.”

AB Komisyonu tarafından hazırlanan yolcu kayıt sistemi (PNR) yıllardır Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayını bekliyor. Kimileri özel hayatın gizliliğini ihlal edebileceğini savunuyor.

İngiliz Avrupa milletvekili Timothy Kirkhope bilgilerin en üst düzeyde korunacağını söyledi:

“Veri koruma konusunda eskisinden çok daha etkili olunacak. Koruma en üst düzeyde gerçekleşecek. Kişiye özel bilgiler ve ülkeler arasında bilgi paylaşımında eskisinden çok daha dikkatli olunacak.”

Kimi Avrupa milletvekilleri Brüksel saldırılarının ardından konunun yeniden gündeme getirilmesinden ciddi anlamda rahatsız. Söz konusu milletvekilleri teröristlerin çoğu zaman uçakla seyahat etmediğini belirtiyor. (euronews)

AP'de kayıt sistemi tartışması

Facebook Yorum

Yorumlar

ztk ~ 5 yıl önce
boyle bilgilerin demokratic olmayan, tek adamin isaretiyle sirketlerin el koyuldugu ,savcilarin sudan sebelerle iceri aldigi ulkelerle paylasilmaisna karsiyim,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000