19 Nisan 2019, Cuma 09:15:20

Antalya'da turist patlaması

Dünya turizminin cazibe merkezlerinden Antalya, yılın ilk 3 ayında gelen yabancı turist sayısıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik artışla rekor kırmaya devam ediyor.
  • Turist
  • Belediye seçiminin sonuçları bunlar. Artık turistler rahatça gezebilecekler
  • Dolar bugün nasıl artmış biz turist derdindeyiz ucuza otel tur şirketleriyle anlaşmalı tam pansiyona dönüştü de bari :)fakir Ruslar bile ülkeden ülkeye tatil yapıyorken bizde bırak tatili benzin pahalı diye dostumuza arkadaşımıza gidemiyoruz neden acaba birde bunu haber yapın herşey Ateş pahası bunu haber yapın yemişim turisti para dökecek tatil eğlencesi yapacak adamlar düşünsün otelciler bile düşünmüyor artık
  • Dövizin hali ortada,onlara 3 kuruşa uçak,otel herşey dahil tatil imkanı vermemiz de. Hal böyle olursa tabii ki turist patlaması olur bizler de ülkemiz nimetlerinden kendi insanımız değil de elin adamı faydalanıyor diye göbek atarız. Böyle haberler bizim elin adamının icatlarına,parasına,turistine ne kadar muhtaç olduğumuzu gösteriyor aslında...
  • Thy hala burayı değerlendirmiyor. Bir antalya base ile uçuşlara başlasa tur paketleri dışındada artış olacak. Phuket bile el kadar tek katlı köy havalimanını şirketlerle yeni seferler için konuşa konuşa yeniledi şimdi herkes direkt sefer yapıyor. Antalyaya da bu lazım.
  • Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı durum ve euro patlasın yorumunda söylenildiği gibi, kur aleyhimize yükselsin, dolar euro çığırından çıksın sonra tabiki yabancı yatırımcı ucuza kapatmak için ev ve mülk almaya gelir. Bunun neresi gelişim ve kalkınmadır? Herşeyden önce almanya, ingiltere ve rusya pazarında artış var denilmiş. Bu iddia edilen artış geçtiğimiz 2-3 yıllık dönemle kıyaslanıyor aslında farkındamısınız? Ülke turizmi ne hallere gelmişti 2016-2017 döneminde ve 2018 yılında dahi 2014 döneminden gerideydi. Şimdi bu bir miktar artışla şahlanıyoruz diyorsak vay ki ne vay. Bakın ispanya, yunanistan gibi bölgeler gerçek anlamda para kazanıyorken bir 3 yıldızlı otel müşterisini 5 yıldızlı otellerde konaklatıyoruz. Sürümden kazanırız diyen varsa da, onu ancak turisti getiren operatörler belki belki kazanıyor. Antalya yatırım dönüşümünde öne çıkıyormuş? İsmini vermeyeceğim bazı güney batı beldeleri hariç ki oralara tek tük avrupalı geliyor, kalan yerlerde 15 yıl ve üzeri amortisman süreleri konuşuluyor. Siz neyden bahsediyorsunuz? Ülkemizde herşey dahilden kurtulmuş, ispanya ve yunanistan ayarında bir turizm yapılabiliyor mu yahut kazançlı bir turizm sektörümüz var mı bunu bir soralım kendimize. Yoksa ölümü görül sıtmaya razı olmak durumuna düşüyoruz. 2015-2016-2017 ile kıyaslarsak ehhhh o halde çooohhh iyi egonomive turizm maşallah.
  • Paramız pul oldu 5 sterlin bahşiş de bırakırlar
  • Euro 7.5TL olsun daha da artar.

Dünya turizminin cazibe merkezlerinden Antalya, yılın ilk 3 ayında gelen yabancı turist sayısıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik artışla rekor kırmaya devam ediyor. Turizmin öncülüğünde gelişen Antalya, marka değerini yükselterek küresel yatırımcıların da gözdesi olmayı sürdürüyor. TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışında İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelen Antalya, Ocak-Şubat-Mart aylarında geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 47’lik artış yaşadı.

Antalya’da yabancıya gayrimenkul satışında yüzde 47 artış yaşandı

Akdeniz’in yükselen yıldızı Antalya, bir yandan turizmde yeni rekorlar kırarken diğer yandan da yabancıya konut satışında yatırımcı çekmeye devam ediyor. TUIK verilerine göre 2018 yılının Ocak - Şubat - Mart aylarıyla kıyaslandığında 2019 yılını Ocak - Şubat - Mart aylarında yabancıya yapılan satışta yüzde 47’lik artış yaşandı. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, şehre son 3 ayda gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25'lik artışla 571 bin 207 olurken, yıl bazında da rekor kırılması bekleniyor. 2018 yılında 13 milyon 642 bin yabancı turist ve 3 milyonun üzerinde yerli turistle tüm zamanların rekorunu kıran Antalya'da 2019 yılı için 15 milyon olan yabancı turist hedefi 16 milyona çıktı.

Almanya, Rusya ve İngiltere başı çekiyor

Londra ve Paris’in ardından dünyanın en çok turist alan üçüncü kenti olan Antalya’ya yaklaşık 140 ülkeden turist geliyor. 2019 yılının ilk 3 ayı itibarıyla Antalya’ya gelen turistlerin ülkelere göre sıralamasına bakıldığında; yüzde 8’lik artışla 151 bin 391 turist sayısıyla Almanya Antalya’ya en çok turist gönderen ülke olurken, yüzde 74 artışla 136 bin 689 turist ile Rusya ikinci, yüzde 58 artışla 36 bin 791 turist ile İngiltere üçüncü sırada yer aldı.

Marka değeri yükseldikçe yatırımcı da artıyor

Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri olan Antalya, pek çok özelliğiyle Türkiye’nin doğrudan dünyaya açılan penceresi olarak görülüyor. 2 milyon 426 bin 356 kişilik nüfusa sahip olan Antalya, bölge kentlerinden ve farklı ülke vatandaşlarından göç almaya devam ediyor. Türkiye genelinde yaşayan yabancı turist sayısında İstanbul ve Ankara’dan hemen sonra gelen Antalya’da, gelişen ekonomiyle kişi başına düşen gelir ve ekonomik canlılık artıyor. Eurostat, Antalya’da kişi başına düşen geliri 8 bin 200 Euro olarak belirtiyor. İhracatın yüzde 67’sini Avrupa Birliği ülkelerine yapan kent, ülke ekonomisi için önemli bir ticaret merkezi konumunda yer alıyor.

Yatırımcı için en cazip şehir

Türkiye’de emlak sektörü gelişirken Antalya ve bölgesi turistik olması nedeniyle bu gelişmelerden fazlasıyla faydalanıyor. Yurt içinden ve yurt dışından Antalya’da gayrimenkul almak isteyen yatırımcılar ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem şehir hayatı hem doğayı birlikte yaşamak isteyenler, sakin, kaliteli ve sosyal aktivitesi yüksek bir yaşamı hedefleyenler için Antalya birinci sırada yer alıyor.

Antalya kira dönüşümünde ön plana çıkıyor

REIDIN verilerine göre yedi büyük şehir arasında Bursa’dan sonra Antalya yatırımın dönüşünde ikinci sırada yer alıyor.

Antalya Kepez’de kira dönüşümü 18 yıl

Antalya’ya ilçeler bazında bakıldığında ise Kepez ilçesi verileriyle dikkat çekiyor. Emlak Endeksi verilerine göre Antalya’nın kira dönüş süresi ortalama 20 yıl iken Kepez bölgesi, 18 yıllık amortisman süresiyle genel ortalamadan daha kısa sürede yatırımcıya geri dönüş vaat ediyor. Kepez, Antalya’nın ilçeleri arasında en kısa kira dönüşüne sahip iki ilçeden biri durumunda.

Antalya'da turist patlaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Amele ~ 4 ay önce
Turist

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çağdaş ~ 4 ay önce
Belediye seçiminin sonuçları bunlar. Artık turistler rahatça gezebilecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dolar Euro Altın ^ ~ 4 ay önce
Dolar bugün nasıl artmış biz turist derdindeyiz ucuza otel tur şirketleriyle anlaşmalı tam pansiyona dönüştü de bari :)fakir Ruslar bile ülkeden ülkeye tatil yapıyorken bizde bırak tatili benzin pahalı diye dostumuza arkadaşımıza gidemiyoruz neden acaba birde bunu haber yapın herşey Ateş pahası bunu haber yapın yemişim turisti para dökecek tatil eğlencesi yapacak adamlar düşünsün otelciler bile düşünmüyor artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
turist patlaması ! ~ 4 ay önce
Dövizin hali ortada,onlara 3 kuruşa uçak,otel herşey dahil tatil imkanı vermemiz de. Hal böyle olursa tabii ki turist patlaması olur bizler de ülkemiz nimetlerinden kendi insanımız değil de elin adamı faydalanıyor diye göbek atarız. Böyle haberler bizim elin adamının icatlarına,parasına,turistine ne kadar muhtaç olduğumuzu gösteriyor aslında...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler ~ 4 ay önce
Daha çok insanı daha ucuza besliyoruz. Marjinal kar 0 a indi neredeyse. Oteller aç doyuran öksüz bakan cinsinden.
Karşıyakalı ~ 4 ay önce
Thy hala burayı değerlendirmiyor. Bir antalya base ile uçuşlara başlasa tur paketleri dışındada artış olacak. Phuket bile el kadar tek katlı köy havalimanını şirketlerle yeni seferler için konuşa konuşa yeniledi şimdi herkes direkt sefer yapıyor. Antalyaya da bu lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Parametreleri okumak ~ 4 ay önce
Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı durum ve euro patlasın yorumunda söylenildiği gibi, kur aleyhimize yükselsin, dolar euro çığırından çıksın sonra tabiki yabancı yatırımcı ucuza kapatmak için ev ve mülk almaya gelir. Bunun neresi gelişim ve kalkınmadır? Herşeyden önce almanya, ingiltere ve rusya pazarında artış var denilmiş. Bu iddia edilen artış geçtiğimiz 2-3 yıllık dönemle kıyaslanıyor aslında farkındamısınız? Ülke turizmi ne hallere gelmişti 2016-2017 döneminde ve 2018 yılında dahi 2014 döneminden gerideydi. Şimdi bu bir miktar artışla şahlanıyoruz diyorsak vay ki ne vay. Bakın ispanya, yunanistan gibi bölgeler gerçek anlamda para kazanıyorken bir 3 yıldızlı otel müşterisini 5 yıldızlı otellerde konaklatıyoruz. Sürümden kazanırız diyen varsa da, onu ancak turisti getiren operatörler belki belki kazanıyor. Antalya yatırım dönüşümünde öne çıkıyormuş? İsmini vermeyeceğim bazı güney batı beldeleri hariç ki oralara tek tük avrupalı geliyor, kalan yerlerde 15 yıl ve üzeri amortisman süreleri konuşuluyor. Siz neyden bahsediyorsunuz? Ülkemizde herşey dahilden kurtulmuş, ispanya ve yunanistan ayarında bir turizm yapılabiliyor mu yahut kazançlı bir turizm sektörümüz var mı bunu bir soralım kendimize. Yoksa ölümü görül sıtmaya razı olmak durumuna düşüyoruz. 2015-2016-2017 ile kıyaslarsak ehhhh o halde çooohhh iyi egonomive turizm maşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler ~ 4 ay önce
Turist şimdi ucuza alıyor yarın pahalıya satacak. Kaybeden yine Aziz Türk milleti ve Türkiye olacak
Leman ~ 4 ay önce
Taa bizim buradan bile duyuldu patlama. Şahidim, doğru haber.
artış ~ 4 ay önce
Paramız pul oldu 5 sterlin bahşiş de bırakırlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turizmin iyice patlamasi—Doviz ~ 4 ay önce
Euro 7.5TL olsun daha da artar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 4 ay önce
Londra'da 4 kişilik bir ailenin McDonald's fiyatına burda otelde kalınıyor 1 gün!
Aynen ~ 4 ay önce
Türk lirası değer kaybedip, döviz yükseldikçe ucuza kapatmaya gelenler çok olacaktır. Ucuza diyorum çünki ilaven ekonomik sıkıntı yüzünden gayrımenkulleri satanlar ucuza veriyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000