31 Ekim 2016, Pazartesi 13:33:22

Antalya'da rakamlar belli oldu

Antalya 2016 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 4,5 milyon turist kaybetti.
  • Turizmi, Ruslara verirsen böyle olur. Gelmezlerse görürsün, çeşitlendirmezsen, kendi vatandaşını düşünmezsen, bunların olması normal.
  • Bunların hesabını bu iktidara oy verenler vermeli. Bu kadar işsizliğin ve rezilliğin sorumlusu onlardır. Öbür dünyada yatacak yeriniz yok.
  • Yetiş halkım yetiş, IC Fraport a da devlet garantisini öde. Evde otururken AYT terminalinden gectin haberin yok.
  • turist gelmese daha iyi ahlakımızı milli değerlerimizi bozuyorlar
  • panik yok ,sıkıntı yapmayın ,ırakla vizeler kalktı coşar şimdi turizm
  • Biz bu kafa ile devam edersek turistin ttttttt ssiiiii gelmeyecek
  • Yaz başında Rusların gelmeyeceği belli olunca burada "iyi olur, Ruslar gelmesin zaten, yerine paralı turist gelir daha iyi olur" diye yorum yazan turizm sektöründe transfer işi yapan bir minibüsçü vardı. Şimdi ona soruyorum: Sonuçtan memnun musun? Bu sene daha çok para kazandın mı? Hala turizm sektöründe bir işin var mı, yoksa Örnekköy hattında minibüsçülük yapmaya mı çalışıyorsun? Bu arkadaş bir yanıt verirse sevineceğim.
  • Durum vahim ama Allahin izni ile seneye toparlariz
  • Bunada şükür.
  • Rusları kaybettikten sonra Antalya'ya gelenlerde ilk beşte hangi kavimler var,burası önemli.

Antalya 2016 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 4,5 milyon turist kaybetti. Antalya'ya havayolu ile gelen yolcu sayısı geçtiğimiz yılın ilk 10 ayında 10 milyon 499 bin 158 kişiyken bu rakam bu yılın ilk 10 ayında 5 milyon 924 bin 116’ya düştü. Yüzde 43 kayıpla yılın ilk 10 ayını kapatan Antalya'da sadece Ekim ayı rakamları ise geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 22 oranında azaldı. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, elde ettikleri bütün kazanımların büyük bölümünü kaybetme tehlikesiyle yüz yüze olduklarını söyledi.

Antalya Havalimanı Ekim ayı gelen yolcu istatistiklerine göre Antalya’ya havayolu ile gelen yolcu sayısı Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 azaldı. Antalya’ya havayolu ile gelen yolcu sayısında son 4 yılın en düşük seviyesi gerçekleşti. Antalya’ya 2013 yılı Ekim ayında 1 milyon 150 bin 290 kişi gelirken, 2014 yılı ekim ayında 1 milyon 71 bin 514 kişi, 2015 Ekim ayında 1 milyon 27 bin 987 kişi gelirken bu sayı Ekim 2016’da 781 bin 161’de kaldı. 2015 yılı son 10 ayında Antalya’ya 10 milyon 499 bin 158 kişi gelirken bu sayı yüzde 43 kayıpla bu yılın ilk 10 ayında 5 milyon 924 bin 116’ya düştü.
Diğer taraftan en fazla havayolu trafiği ise dış hatlar terminalinde yaşandı. Ekim ayında Antalya’ya dış hatlarda toplamda 10 bin 088 uçak gelir giderken, iç hatlarda toplamda 4 bin 609 uçak inip kalktı. En fazla uçak 247 ile ise 8 Ekim 2016’da oldu. İç hatlarda ise en fazla uçak 7 Ekim 2016’da 92 oldu. Diğer taraftan en fazla yolcu ise 43 bin 851 kişi ile 1 Ekim 2016’da geldi. 2015 yılı Ekim ayının ilk günü ise 41 bin 527 kişi gelmişti.

"Elde ettiğimiz bütün kazanımların büyük bir bölümünü kaybetmek ile yüz yüzeyiz"

Verileri değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Antalya ve diğer bölgelerin yaşadığı kaybın 2016 yılı için beklenen bir durum olduğunu kaydederek, dileklerinin kayıp oranın önümüzdeki günlerde artmaya devam etmemesi olduğunu ifade etti. Ortaya çıkan tablonun hiç memnun edici olmadığını kaydeden Ayık, "Bu kaygıların son 2 ayda da devam edeceği gözüküyor. Antalya'nın dışında diğer bölgelerde de kayıplar var. 2016 yılı Türkiye açısından zor bir yıl oldu. Bugüne kadar yaşadığımız olaylarda hem sayısal hem de gelir anlamında ciddi kayıplar yaşadık. Bizim geleceğe çok daha iyi bakarak iyi analizler yapmamız gerekiyor. Bugüne kadar elde ettiğimiz bütün kazanımların büyük bir bölümünü kaybetmek ile yüz yüzeyiz. 2017 yılında şuana kadar yaşadığımız olayların boyutunda bir olay yaşamazsak bu kayıpların bir kısmını geri kazanırız. En önemli şeylerden bir tanesi ülkemiz ile ilgili dışarıda farklı bir algı var. Bundan sonra atılacak adımlarda daha dikkatli olmamız gerekiyor" dedi.

Antalya'da rakamlar belli oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Turist ~ 4 yıl önce
Turizmi, Ruslara verirsen böyle olur. Gelmezlerse görürsün, çeşitlendirmezsen, kendi vatandaşını düşünmezsen, bunların olması normal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oy ~ 4 yıl önce
Bunların hesabını bu iktidara oy verenler vermeli. Bu kadar işsizliğin ve rezilliğin sorumlusu onlardır. Öbür dünyada yatacak yeriniz yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Obur dunya ne tarafta ~ 4 yıl önce
Insaalah masaallah illaallah dis gucleri yenecegiz. Hep desteklemislerdi bizi bugune kadar, bir kac yildir batirmaya calisiyorlar. Dis guclere hadlerini bildirecegiz, faiz lobisi size de gelecek sira. Hulogggghh.
Yetiş ~ 4 yıl önce
Yetiş halkım yetiş, IC Fraport a da devlet garantisini öde. Evde otururken AYT terminalinden gectin haberin yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anonim ~ 4 yıl önce
Icf Airports projesi kiralama sozlesmesidir. Yap islet devret degil. dolayisi ile Garanti edilen Yolcu diye bir taahhudu yok devletin.
turistt ~ 4 yıl önce
turist gelmese daha iyi ahlakımızı milli değerlerimizi bozuyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çapsız ~ 4 yıl önce
Bu işlerden ekmek yiyen yüzbinlerce insan olduğunu bir düşün be insafsız
panik yok ~ 4 yıl önce
panik yok ,sıkıntı yapmayın ,ırakla vizeler kalktı coşar şimdi turizm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaci ~ 4 yıl önce
Biz bu kafa ile devam edersek turistin ttttttt ssiiiii gelmeyecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
minibüsçüye ~ 4 yıl önce
Yaz başında Rusların gelmeyeceği belli olunca burada "iyi olur, Ruslar gelmesin zaten, yerine paralı turist gelir daha iyi olur" diye yorum yazan turizm sektöründe transfer işi yapan bir minibüsçü vardı. Şimdi ona soruyorum: Sonuçtan memnun musun? Bu sene daha çok para kazandın mı? Hala turizm sektöründe bir işin var mı, yoksa Örnekköy hattında minibüsçülük yapmaya mı çalışıyorsun? Bu arkadaş bir yanıt verirse sevineceğim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ka ~ 4 yıl önce
Durum vahim ama Allahin izni ile seneye toparlariz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 4 yıl önce
Sordum. İzni yokmuş. Bana ne diyor sizin turizminizden, daha uzaya adım atamadınız, yarattığım onca şey boşa gitti diyor.
Yok ~ 4 yıl önce
Seneye durum daha beter olacak!!!
Xxxx ~ 4 yıl önce
Bunada şükür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pass card ~ 4 yıl önce
Rusları kaybettikten sonra Antalya'ya gelenlerde ilk beşte hangi kavimler var,burası önemli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000