19 Nisan 2016, Salı 11:48:25

Antalya Havalimanı'nda OMGİ devreye alındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Uçuş Güvenliği çerçevesinde Antalya Havaalanı'na kurulan Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) devreye alındı.
  • MATS'dan alacgimiz hicbir kurusu alamadik. lutfen SHGM devereye.girsin.
  • arkadaşlar orgi ile alakası var mı bu topun??
  • Uçucular için çok güzel bir gelişme, hayırlı olsun darısı İstanbulun başına.
  • Tokat Havalimanı'na da yapılmalı
  • 27 nisanda istanbul hakkari seferleri başlıyor kaynak:thy resmi site site adminlerine duyrulur
  • nasa da yok bu teknoloji!
  • ruslar da bunun açılışını bekliyordu bu ay en az 2M ruz bunu görmeye gelecekmiş:)
  • THY şurayı base açsa ne güzel olurdu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Uçuş Güvenliği çerçevesinde Antalya Havaalanı'na kurulan Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) devreye alındı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 17 Nisan 2016 tarihinde Kaş'ta 64 milyon lira yatırım bedeli olan 5 tesisin toplu açılış ve temel atma törenini gerçekleştirmişti. Törende Antalya Havaalanı'nda tesis edilen OMGİ'nin de açılışı yapılmıştı. Uçuş faaliyetleri açısından vazgeçilmez olan meteorolojik verileri temin edecek olan OMGİ ile artık Antalya Havaalanı'nda uçuşlar daha güvenli gerçekleşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelinde gözlem ağını sürekli genişlettiğinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise "Meteoroloji teşkilatımız başta ulaştırma olmak üzere bütün sektörlere verdiği hizmetlerin kalitesini artırmak için sürekli, doğru, güvenilir ve zamanında gözlem verisi elde etmek gayesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede Antalya'da meteoroloji alanında büyük yatırım gerçekleştirdik. Son olarak da geçtiğimiz Pazar günü Antalya Havaalanı'nda kurduğumuz OMGİ'nin açılışını yaptık" diye konuştu.

ANTALYA'DA 40 ADET OMGİ KURULDU

Daha önce Gazipaşa Havaalanı'na kurulan OMGİ'nin devreye alındığını ve uçuşların güvenliği için meteorolojik verileri üretmeye başladığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, "Meteoroloji alanındaki yatırımlarımız sadece havaalanları ile sınırlı değil. Son 14 yılda anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşlarımıza sunulması için Antalya'da 40 adet OMGİ kurduk. 2016 yılında ise 2 adeti Alanya'da olmak üzere Manavgat ve Korkuteli'nde toplam 4 adet daha OMGİ kuracağız" değerlendirmesinde bulundu.
Kurulan gözlem istasyonlarının son teknoloji sistemler olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Eskiden bu meteorolojik veriler el ile ölçülürdü ve güvenilirlikleri azdı. Tesis ettiğimiz bu yeni sistemler ile artık hava tahminlerinde isabet oranımız yüzde 90'ların üzerine çıktı" dedi.

Antalya'da denizcilik faaliyetlerinin de önemine işaret eden Bakan Eroğlu, "Bu maksatla Antalya'da 6 adet deniz OMGİ'si kurduk. Denizcilerimiz buralardan gelen verilerin durumuna göre denize açılıyor ve can ve mal kayıplarının önüne geçiliyor" açıklamasını yaptı.

Kumluca'da kurulan meteoroloji radarının ve 2 adet yıldırım tespit ve takip sisteminin de daha önce kurularak alındığını belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Son olarak açılışını gerçekleştirdiğimiz Antalya Havaalanı'ndaki OMGİ meteoroloji alanında Antalya'ya yaptığımız yatırımların son halkasını oluşturuyor. Bu istasyon ile ülkemizde en çok yolcu taşıyan havaalanlarından birisi olan Antalya Havaalanı'nda artık uçuşlar daha güvenli gerçekleşecek. Bu istasyon vasıtasıyla uçakların iniş-kalkış ve uçuş güzergâhları için meteorolojik veriler 24 saat boyunca ilgililerine sunulacak" diyerek sözlerini tamamladı. Antalya Havalimanı'nda OMGİ devreye alındı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

MATS ~ 5 yıl önce
MATS'dan alacgimiz hicbir kurusu alamadik. lutfen SHGM devereye.girsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
orgi ~ 5 yıl önce
arkadaşlar orgi ile alakası var mı bu topun??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OrGi Team ~ 5 yıl önce
Hızlı büyüme gösterdiğinden, OrGi'ye de bunlardan iki tane koyacaklarmış. Böylece IST slotları garantiye alınacak.
pilot ~ 5 yıl önce
Uçucular için çok güzel bir gelişme, hayırlı olsun darısı İstanbulun başına.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tokatlı ~ 5 yıl önce
Tokat Havalimanı'na da yapılmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meto ~ 5 yıl önce
27 nisanda istanbul hakkari seferleri başlıyor kaynak:thy resmi site site adminlerine duyrulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nasa ~ 5 yıl önce
nasa da yok bu teknoloji!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tmm ~ 5 yıl önce
ruslar da bunun açılışını bekliyordu bu ay en az 2M ruz bunu görmeye gelecekmiş:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AYT ~ 5 yıl önce
THY şurayı base açsa ne güzel olurdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000