26 Şubat 2023, Pazar 11:41:33

ANKA-S için 3 ülkeden 24 sipariş

Endonezya, Çad ve Cezayir, Türkiye’den "ANKA SİHA" tedarik etmeye karar verdi. Bu kapsamda, Cezayir'in 10, Çad'ın 2 ve Endonezya'nın ise 12 adet ANKA SİHA talep ettiği öğrenildi.

Endonezya, Çad ve Cezayir, Türkiye’den "ANKA SİHA" tedarik etmeye karar verdi. Bu kapsamda, Cezayir'in 10, Çad'ın 2 ve Endonezya'nın ise 12 adet ANKA SİHA talep ettiği öğrenildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), ihracatın yükselen yıldızı olmaya devam ediyor. Son olarak 3 ülke daha ANKA SİHA tedarik etmek için TUSAŞ ile sözleşme imzaladı. Böylelikle ANKA ihraç edildiği bilinen ülke sayısı 5’e yükseldi. Siparişi oluşturan ülkelerin Endonezya, Çad ve Cezayir olduğu öğrenirken, kazandıracağı tutarın ise 500 milyon doları aşacağı kaydedildi.

İLK MÜŞTERİSİ TUNUS OLMUŞTU

SavunmaSanayiST'de yer alan bilgiye göre; Endonezya, Çad ve Cezayir, TUSAŞ’tan ANKA SİHA tedarik etmeye karar verdi. Endonezya 12 adet, Cezayir 10 adet ve Çad ise 2 adet ANKA SİHA siparişi verdi

TUSAŞ, bu nedenle ANKA üretim hattındaki kapasiteyi hızla arttırıyor. 3 ülkenin 24 adetlik ANKA siparişinin toplam tutarının ise 500 milyon dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.

ANKA’nın ilk ihracat müşterisi, 2020 yılı içerisinde Tunus olmuştu. Tunus Hava Kuvvetleri, 80 milyon ABD doları bedel ile 3 adet ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) ve 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKI) tedarik etmişti. ANKA için yurtdışından ikinci sipariş ise yine 3 adet olmak üzere Kazakistan gelmişti. Kazakistan, 30 adet daha ANKA tedarik etmeyi ve bunları TUSAŞ desteğiyle yerli olarak üretmeyi planlıyor.

Öte yandan Malezya Savunma Bakanı Hishammuddin Hussein, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada TUSAŞ’tan ANKA SİHA tedarik etmeye karar verdiklerini açıklamıştı. Malezya’nın ilk etapta 3 ila 9 adet ANKA SİHA tedarik edeceği tahmin ediliyor.

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000 ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Şu ana kadar yaklaşık 50 adet ANKA SİHA’nın teslim edildiği tahmin edilirken, bir o kadarının da üretim faaliyetleri devam etmektedir.

ANKA-S için 3 ülkeden 24 sipariş

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000