16 Ağustos 2014, Cumartesi 20:23:27

ANKARA'DA ULTRALIGHT UÇAK DÜŞTÜ

Ankara’nın Polatlı İlçesi’nin Yeni Köseler Köyü yakınlarına bugün öğleden sonra bir sivil eğitim uçağı düştü. Ankara'nın Polatlı İlçesi yakınlarına bugün akşam saatlerinde kendi yaptığı kit uçakla düşen pilot Necip Ülkü olay yerinde hayatını kaybetti.
  • Çok değerli bir insanı kaybettik Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Yüreği temiz güzel insan
  • Spin'e girdigi kanaatindeyim. Donerek dustugunu soylemisler gorgu taniklari. Recovery yapamadi muhtemelen. Allah rahmet eylesin.
  • Allah rahmet eylesin
  • merhuma allahtan rahmet yakınlarına sabır dilerim, inşallah gittiği yerde daha keyifli uçuşlar yapar
  • ABD'de yaşamış olan arkadaşlar orada her yıl onlarca amatör pilotun hayatını kaybettiğini bilmiyorlar mı? Buna karşılık FAA asla kısıtlama getirmiyor. Ancak başkasının hayatını tehlikeye sokacak durumlara kısıtlama getiriyor. ABD'li bilir ki, kısıtlamalar gelişmeyi ve ilerlemeyi durdurur, ülkenin geri kalmasına sebep olur. Özgürlük başarı demektir. ABD'de FAR-103 havacılık kuralına bakarsanız, isteyen herkez tek kişilik olmak ve 115kg'dan ağır olmamak koşuluyla, pilot brövesi ve uçak tescili olmaksızın, hafif uçak (ultralight/microlight) yapıp uçurmakta serbesttir! Türkiye'de böyle bir özgürlük olsa, bu ülke, Atatürk zamanında olduğu gibi, uçardı! Onu çok arıyorum..
  • Bu uçak basit bir ultralight ve bez kaplama. Diğer yaptığı metal kaplama spor uçaklardan değil. Bu 3. bir uçak galiba. Ödünç mü almıştı, yoksa kendi mi yapmıştı? Herhalde yeni imâl etmişti ve deneme uçuşu yapıyordu. Hatta acaba kendi dizaynı mıydı? Görgü şahitlerinin dediklerine dayanarak benim tahminim kanatlardan birinin borusu eğrildi/kırıldı ve uçak dönerek düştü. Akla gelen sorular çok. Biri de kullanılan malzeme ile ilgili tabii. Bu tür deneysel (experimental) uçakları test ederken imdat paraşütü takılması en doğrusu. Pahalı ama, değerli bir can kadar değil. Özellikle girişimcilere çok zorluklar çıkarılan bu önemli alanda başardıklarını düşünürsek kaybımız büyük. Ancak bu bizi geriletmemeli, aksine güç ve hırs vermeli. Onun da istediği bu olurdu herhalde. Ruhu şâd olsun.
  • evet ucagin motoru dursa bile 'glide' yaparak suzulerek herhangi bir tarlaya ya da bos araziye inebilir. fakat ucak sadece motor durmasindan dusmez, hizini kaybedince de duser. hizini kaybettigi duruma 'stall' denir. havada 'stall' yasamissa akabinde 'spin' olusur, yani kendi ekseni etrafinda donerek irtifa kaybeder, spin'den kurtulmak zordur. ucak yeterli hiza ulasamadigindan done done irtifa kaybeder. stall'den kurtulmanin en iyi yolu ucagin hiz gostergelerini kontrol etmek ve yuksek irtifada ucmaktir ki ucagin burnunu asagi verip hiz kazandirip 'stall'dan kurtarasin. Allah rahmet eylesin, mevzuatlarimiz daha da kati hale getirilmelidir. simdi bu ucagin dusus nedenini kimse arastirip aciklamayacak mi? yazik bize. amerika'da olsa ucagin dusus sebebini en ince ayrintisina kadar arastirirlar ki bir daha boyle olay yasanmasin. (amerika'da ucus egitimi alan ogrenci pilot)
  • Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.
  • mevzuat izin vermeyince kimse ölmeyecek mi peki rahmetlinin (kendisini tanımıyorum ama) icindeki keşfetme başarma yapma keyfini nasıl tatmin edecekti. biliyorum ölüm kötü ama sonucta gelişim için gereken bedeller de var. nur içinde yatsın cesur abim.
  • Mevzuat boş yere izin vermiyor. Allah rahmet eylesin.

 Olay bugün saat 18.30 sıralarında meydana geldi. Polatlı'nın Şabanözü ve Karacaahmet mahalleri arasında kalan ve ABD'den kendi getirttiği parçalarla yaptığı kit uçakla uçuş yapan pilot 57 yaşındaki Necip Ülkü, kontrolü kaybederek şeker pancarı tarlasına düştü. Necip Ülkü, olay yerinde hayatını kaybetti.

MUHTAR, OLAY YERİNİ ANLATTI

Öte yandan Yeniköseler Köyü Muhtarı Ali Alçın olay yerindeki son durumu anlattı. Bölgeye 2 ambulansın geldiğini bir ambulansın da daha sonra olay yerinden ayrıldığını aktaran Alçın, jandarmanın uçağın etrafında güvenlik önlemi aldığını söyledi. Ali Alçın uçakta yanma olmadığını bazı parçalarının dağıldığını kaydetti.

PİLOT HAYATINI KAYBETTİ

Tek kişilik eğitim uçağında bulunan 57 yaşındaki Necip Ülkü'nün hayatını kaybettiği öğrenildi. Ankara'nın Polatlı ilçesinde makine ihracatçısı bir firmanın sahibi olan Elektronik Mühendisi Necip Ülkü, Ultralight adlı kendi geliştirdiği uçağıyla havacılık dünyasında adından söz ettirmişti.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Görgü tanıklarından bölgede çiftçilik yapan Salih Ertuğrul, "Biz tarlada çalışıyorduk. Uçak havada birden dengesini kaybedip ekseni etrafında dönmeye başladı. Ve kontrolsüz bir şekilde pancar tarlasına düştü" dedi.

AMERİKA'DAN GETİRDİĞİ PARÇALARLA KİT UÇAK YAPMIŞTI

Necip Ülkü, Polatlı yakınlındaki bir arazide hangar kuran ve burada ABD'den getirttiği malzemelerle bugüne kadar 2 kit uçak üretmişti. Ülkü'nün hangarının yanında da araziye kit uçakların iniş kalkış yapabileceği bir de pisti bulunuyordu.

HAVACILIK DÜNYASININ YAKINDAN TANIDIĞI İSİM

Necip Ünlü ismi havacılık tutkunlarının yakından tanıdığı bir isim. 2011 yılında kendi yaptığı uçağı mevzuat izin vermediği için uçuramayan Ülkü, o günlerde gazetelere de haber olmuştu.

ANKARA'DA ULTRALIGHT UÇAK DÜŞTÜ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Sinem yıldız ~ 8 yıl önce
Çok değerli bir insanı kaybettik Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Yüreği temiz güzel insan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 8 yıl önce
Spin'e girdigi kanaatindeyim. Donerek dustugunu soylemisler gorgu taniklari. Recovery yapamadi muhtemelen. Allah rahmet eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
utk ~ 8 yıl önce
Allah rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ww ~ 8 yıl önce
merhuma allahtan rahmet yakınlarına sabır dilerim, inşallah gittiği yerde daha keyifli uçuşlar yapar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ACS ~ 8 yıl önce
ABD'de yaşamış olan arkadaşlar orada her yıl onlarca amatör pilotun hayatını kaybettiğini bilmiyorlar mı? Buna karşılık FAA asla kısıtlama getirmiyor. Ancak başkasının hayatını tehlikeye sokacak durumlara kısıtlama getiriyor. ABD'li bilir ki, kısıtlamalar gelişmeyi ve ilerlemeyi durdurur, ülkenin geri kalmasına sebep olur. Özgürlük başarı demektir. ABD'de FAR-103 havacılık kuralına bakarsanız, isteyen herkez tek kişilik olmak ve 115kg'dan ağır olmamak koşuluyla, pilot brövesi ve uçak tescili olmaksızın, hafif uçak (ultralight/microlight) yapıp uçurmakta serbesttir! Türkiye'de böyle bir özgürlük olsa, bu ülke, Atatürk zamanında olduğu gibi, uçardı! Onu çok arıyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ACS ~ 8 yıl önce
Bu uçak basit bir ultralight ve bez kaplama. Diğer yaptığı metal kaplama spor uçaklardan değil. Bu 3. bir uçak galiba. Ödünç mü almıştı, yoksa kendi mi yapmıştı? Herhalde yeni imâl etmişti ve deneme uçuşu yapıyordu. Hatta acaba kendi dizaynı mıydı? Görgü şahitlerinin dediklerine dayanarak benim tahminim kanatlardan birinin borusu eğrildi/kırıldı ve uçak dönerek düştü. Akla gelen sorular çok. Biri de kullanılan malzeme ile ilgili tabii. Bu tür deneysel (experimental) uçakları test ederken imdat paraşütü takılması en doğrusu. Pahalı ama, değerli bir can kadar değil. Özellikle girişimcilere çok zorluklar çıkarılan bu önemli alanda başardıklarını düşünürsek kaybımız büyük. Ancak bu bizi geriletmemeli, aksine güç ve hırs vermeli. Onun da istediği bu olurdu herhalde. Ruhu şâd olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ogrenci pilot ~ 8 yıl önce
evet ucagin motoru dursa bile 'glide' yaparak suzulerek herhangi bir tarlaya ya da bos araziye inebilir. fakat ucak sadece motor durmasindan dusmez, hizini kaybedince de duser. hizini kaybettigi duruma 'stall' denir. havada 'stall' yasamissa akabinde 'spin' olusur, yani kendi ekseni etrafinda donerek irtifa kaybeder, spin'den kurtulmak zordur. ucak yeterli hiza ulasamadigindan done done irtifa kaybeder. stall'den kurtulmanin en iyi yolu ucagin hiz gostergelerini kontrol etmek ve yuksek irtifada ucmaktir ki ucagin burnunu asagi verip hiz kazandirip 'stall'dan kurtarasin. Allah rahmet eylesin, mevzuatlarimiz daha da kati hale getirilmelidir. simdi bu ucagin dusus nedenini kimse arastirip aciklamayacak mi? yazik bize. amerika'da olsa ucagin dusus sebebini en ince ayrintisina kadar arastirirlar ki bir daha boyle olay yasanmasin. (amerika'da ucus egitimi alan ogrenci pilot)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katı ?? ~ 8 yıl önce
Sen her kimsen Amerika dan hiç bir şey öğrenememişsin ! USA da olup ta kendi ülkesi için "daha katı mevzuat" isteyen adamdan bu memlekete hiç bir fayda gelmez ! mümkünse sus ...
ogrenci pilot ~ 8 yıl önce
arkadas 3 tane terim 5 tane tanim ogrenen kendisini kaf daginda goruyor, gelmis burda bircok pilotun oldugu ortamda bilmis bilmis glide/stall anlatiyor. tam einstein. bak sana ipucu: bu kafayla anca kagittan ucak ucurursun, parana yazik. havacilik saglam karakter gerektirir. (a320 pilotu)
Gurbetci ~ 8 yıl önce
ogerncisinde bukadar bilmislik tastiklion ppl alirsan kimbilir ilk turk astronot sen olursun .Hey allahim coluk cocuk burda ders vermeye basladi
Cadet ~ 8 yıl önce
Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mevzuat? ~ 8 yıl önce
mevzuat izin vermeyince kimse ölmeyecek mi peki rahmetlinin (kendisini tanımıyorum ama) icindeki keşfetme başarma yapma keyfini nasıl tatmin edecekti. biliyorum ölüm kötü ama sonucta gelişim için gereken bedeller de var. nur içinde yatsın cesur abim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mevzuat ~ 8 yıl önce
Mevzuat boş yere izin vermiyor. Allah rahmet eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 8 yıl önce
Laf konuştu bal kabağı...
Mevzuata ~ 8 yıl önce
Wright kardeşlerde ilk uçuşu mevzuat kapsamında yapmıştı tabi. Şu yoruma bakıyorum da evet ülke olarak neden havacılık sektörünü geriden takip ettiğimiz aşikar.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000