25 Eylül 2021, Cumartesi 09:17:38

Anadolujet uçağında rötar isyanı!

Türk Hava Yolları'nın düşük maliyetli taşımacılık yapan alt markası AnadoluJet'e ait uçağın saatlerce rötar yapması sonucu yolcular isyan etti.
  • Sabiha Gökçen den kırmızı kuyruk çekilip mavi kuyruk ajete geçince bu işler saçmaladı. Rahatsızlanan yolcu teknik arıza ekip mesai sorunu bu işlerin doğasında var elbette. Ama teknik arıza ajet filoda ne yazıkki çok var. Ne diyim daha güzel günler görürüz inşallah. Daha doğrusu düzelicez inşallah.
  • Şirket için biraz mesai yapsanız ne olur yani inmeseydiniz de uçağı indirseydiniz zaten rötar yapmış hiç mi anlayış yok sizde ayıp günah
  • Uçuş mesai limitlerini 10dk lık payla planlayan planlamacılar, herşeyin hep kusursuz gideceğini, hiçbir aksaklık öngörmedikleri için en ufak bir olayda mesai doluyor. Yakıtı da aynı öyle planlıyorlar. Uçak geçişlerini, değişiklerini de öyle planlıyorlar. Herşey Allah’ın yüce takdirine kalmış. Şimdilik iyi gidiyorlar. çalışanların rızkını, hakkını yiyenler, bir gün fena duvara toslayacak. O zaman da kısmet buraya kadarmış diyecekler sizlere... Saygılar
  • Konuyu bilmeden yorum yapiyorsunuz konuyu bi bilseniz..
  • bu kafa, bu günlükçü ler le daha çok yerde kalır. ayaz-kurt-never-forget
  • Bunlar hem şirket hemde yolcular için iyi günler. Uçuş ekiplerine yapılan muamele böyle devam ederse gelecek çok şeye gebe....
  • uln uçuş ekibi köle mi kardeşim saat dolarsa gider ! yeri geliyor kılıfına uydurduğunuz saçma sapan antik çağ köleliğini andıran duyurular ile ULN git gel seferi verıyorsunuz evden girisimiz cikisimiz 22 saate denk geliyor . ha sırtımıza kırbaçla piramit yaptırmışsın . ha bu seferleri vermişsin . aynı şey . bir de dalga geçer gibi kuru buzla tavuk dürüm züber falan yükle bi de o da 15 gr protein etmez. arkadaşlar Insan olun Insan Allah’ına kadar insan olun bu ne ya üzdünüz üzdünüz yeter artık bu ne ya . Mutlu olmakta yarar var .
  • Uçakla seyahat otobüs yolculuğuna benzemez ; ama yolcuları 4 saat uçakta bekleten bu zihni sinirlere ne yapmalı bilemeyeceğim ! Ha 5 dk sonra ha 10 dk sonra diye diye akılları sıra şirketi kar ettiriyorlar. Twitter müdürüne şikayet edin Sayın yolcular.
  • Liyakatın olmadığı yerde yapılan operasyonun resmidr
  • Limitlerde uçuran ekip planlamanın eseri. En ufak bir gecikme veya aksaklıkta mesainin tutma şansı yok.

Türk Hava Yolları'nın düşük maliyetli taşımacılık yapan alt markası AnadoluJet'e ait uçağın saatlerce rötar yapması sonucu yolcular isyan etti. 

AnadoluJet'in İstanbul-Malatya seferini gerçekleştirecek tarifeli uçağında bir yolcu rahatsızlanınca, uçuş rötar yaptı. Yaşanan duruma bir de uçuş ekiplerinin uçuş saati dolduğu için yeni ekip tahsis edilince, saatlerce uçakta bekleyen yolcular isyan etti.

Edinilen bilgiye göre, AnadoluJet'in bugün saat 18.45'te İstanbul Sabiha Gökçen'den Malatya'ya gerçekleştireceği TK7324 sefer sayılı tarifeli uçağında yolcu alımı yapıldıktan sonra, kabin içerisindeki yolculardan biri rahatsızlandı. Bunun üzerine uçağa sağlık ekipleri çağırıldı. Akabinde uçağa gelen sağlıkçılar hastaya müdahalede bulundu.

4 SAAT SONRA HAVALANABİLDİ

Bu sırada tarifeli seferde rötar yaşandı. Gecikme süresinin artmasıyla birlikte uçuş ekiplerinin uçuş süresi dolması üzerine bu kez uçağa yeni ekip tahsis edildi. Böylece tarifeli seferde yaşanan gecikmenin süresi daha da uzadı. Uçuşları rötara giren yolcular ise, saatlerce uçak içerisinde beklemek zorunda kalınca, duruma isyan etti.

Yaklaşık 4 saat rötar yapan Malatya uçağı saat 22:50'de Malatya'ya gitmek üzere havalandı. Tarifeli olarak 20:20'de Malatya'ya iniş yapması planlanan TK7324 sefer sayılı uçak, rötar nedeniyle 00:30'da Malatya'ya teker koydu.

Anadolujet uçağında rötar isyanı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Ajet pişmanlık mı? ~ 28 gün önce
Sabiha Gökçen den kırmızı kuyruk çekilip mavi kuyruk ajete geçince bu işler saçmaladı. Rahatsızlanan yolcu teknik arıza ekip mesai sorunu bu işlerin doğasında var elbette. Ama teknik arıza ajet filoda ne yazıkki çok var. Ne diyim daha güzel günler görürüz inşallah. Daha doğrusu düzelicez inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekibin suçu ~ 28 gün önce
Şirket için biraz mesai yapsanız ne olur yani inmeseydiniz de uçağı indirseydiniz zaten rötar yapmış hiç mi anlayış yok sizde ayıp günah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kısa ground time ~ 29 gün önce
Uçuş mesai limitlerini 10dk lık payla planlayan planlamacılar, herşeyin hep kusursuz gideceğini, hiçbir aksaklık öngörmedikleri için en ufak bir olayda mesai doluyor. Yakıtı da aynı öyle planlıyorlar. Uçak geçişlerini, değişiklerini de öyle planlıyorlar. Herşey Allah’ın yüce takdirine kalmış. Şimdilik iyi gidiyorlar. çalışanların rızkını, hakkını yiyenler, bir gün fena duvara toslayacak. O zaman da kısmet buraya kadarmış diyecekler sizlere... Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Off ~ 29 gün önce
Konuyu bilmeden yorum yapiyorsunuz konuyu bi bilseniz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sabhanegros ~ 29 gün önce
bu kafa, bu günlükçü ler le daha çok yerde kalır. ayaz-kurt-never-forget

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt. ~ 29 gün önce
Bunlar hem şirket hemde yolcular için iyi günler. Uçuş ekiplerine yapılan muamele böyle devam ederse gelecek çok şeye gebe....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buraya yazma ~ 28 gün önce
Kaptan derdini arkadaşlarınıda al git bir yetkiliye anlat
isyankar ~ 29 gün önce
uln uçuş ekibi köle mi kardeşim saat dolarsa gider ! yeri geliyor kılıfına uydurduğunuz saçma sapan antik çağ köleliğini andıran duyurular ile ULN git gel seferi verıyorsunuz evden girisimiz cikisimiz 22 saate denk geliyor . ha sırtımıza kırbaçla piramit yaptırmışsın . ha bu seferleri vermişsin . aynı şey . bir de dalga geçer gibi kuru buzla tavuk dürüm züber falan yükle bi de o da 15 gr protein etmez. arkadaşlar Insan olun Insan Allah’ına kadar insan olun bu ne ya üzdünüz üzdünüz yeter artık bu ne ya . Mutlu olmakta yarar var .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Redbayrak ~ 29 gün önce
Yeter artık buramiza geldi nedir bu beyagg
Dostum ~ 28 gün önce
Her kimsen öyle güzel yazmışsın ki. Köle miyiz biz. Biz size emek veriyoruz siz de bize adam gibi para vereceksiniz.
Olur öyle ~ 29 gün önce
Uçakla seyahat otobüs yolculuğuna benzemez ; ama yolcuları 4 saat uçakta bekleten bu zihni sinirlere ne yapmalı bilemeyeceğim ! Ha 5 dk sonra ha 10 dk sonra diye diye akılları sıra şirketi kar ettiriyorlar. Twitter müdürüne şikayet edin Sayın yolcular.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Resim ~ 29 gün önce
Liyakatın olmadığı yerde yapılan operasyonun resmidr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320fo ~ 30 gün önce
Limitlerde uçuran ekip planlamanın eseri. En ufak bir gecikme veya aksaklıkta mesainin tutma şansı yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000