17 Nisan 2018, Salı 18:15:26

Anadolujet uçağında kriz!

Kahramanmaraş Havalimanı’ndan saat 06.00’da Ankara seferini yapacak uçağa alınan yolcular, koltuklarına yerleştikten sonra "Kapı arızası var" denilerek, indirildi. Arıza giderildikten sonra tekrar uçağa alınan yolcular, bu kez de "Uçuş ekibinin mesaisi bitti" denilerek indirildi.
  • Tamamen amatörlükten kaynaklanan berbat bir kriz yönetimi. Her kim bu krizi yönettiyse ders olarak okutulmalı ve tekrarı engellenmelidir.
  • Tabiki kaldırmayacaklar yolcunun uçuş güvenliği için pilotlarada uykusuz olduklari için tabiki uçuş izni vermiyorlar em bu da biz yolcuların güvenliği icin
  • Her iste bir hayır vardır. Keşke ikinci kes ucak almazlardı mesayi bitiyse
  • Herkeze büyük geçmiş olsun ortada büyütmeye gerek yok hiç gidememekten geç gitmek iyidir
  • inanılır gibi değil, çok kötü bir kriz yönetimi görülüyor
  • 17. Nisan sabihadan kayseriye 19. 45 uçagı iki saatgeç kalktı bu kafayla zor müşderi bulursunuz
  • isine gelen biner isine gelmeyen de otogara yol alsin dagilin simdi:))
  • Thy yolcularına büyük ayıp etti hiç yakışmadı . Madem uçağın arızalı bu yolculara ikinci bir uçak gönder yolcuları mağdur etme . Ankara dan Maraş a ikinci uçak 1 saat gibi kısa zamanda ulaşırdı o da olmadı Thy İstanbul ucağına amtarma yaptırabilirsin .
  • Magduruz, magdur, magduuuur, magduruz demismiydim? 80 milyonluk ulke, insanlarin tek magdur oldugu konu ucak yolculugu oluyor, hirsizliktan, yolsuzluktan, ekonominin tepe takla olmasindan kimse magdur degil, agzini acip tek kelime eden yok, ucaga binince hepsi birer ingiliz lordu oluyor, cok degisik bir psikoloji.
  • Tecrübesiz ve eğitimsiz yöneticilerin en ufak krizde bile başarısız olması bu olaylara çanak tutuyor. Tabii ki uçuş saati önemli. Burada konu olan uçuş saatinden ziyade bunun nasıl izah edilip yolcuya anlatılacağı. Ama ne yazık ki herşeyi bilirim havaları hala devam ediyor. Sonuçta da bu olaylar yaşanıp duruyor ve bu kafayla da yaşanmaya devam edecek.

Kahramanmaraş Havalimanı’ndan saat 06.00’da Ankara seferini yapacak uçağa alınan yolcular, koltuklarına yerleştikten sonra "Kapı arızası var" denilerek, indirildi. Arıza giderildikten sonra tekrar uçağa alınan yolcular, bu kez de "Uçuş ekibinin mesaisi bitti" denilerek indirildi. Yolcular, uçaktan polisler tarafından indirildiklerini ve havalimanında 7 saat bekletilerek, mağdur edildiklerini söyledi. Firmadan konuyla ilgili açıklama geldi

Kahramanmaraş Havalimanı’ndan Kahramanmaraş- Ankara seferinin yapması planlanan, AnadoluJet’e ait TK 7131 sefer sayılı uçağa, saat 06.00’daki kalkış öncesi 158 yolcu bindi. Yolcular uçağa alındıktan sonra ön kapının kapanmadığı fark edildi. Bunun üzerine yolcular, uçaktan indirilirken arızanın giderilmesi için İstanbul’dan uzman ekip çağrılması istendi. Kapıdaki arıza, gelen teknisyenler tarafından giderilince yolcular, 5 saat sonra uçağa tekrar alındı. Koltuklarına yerleşen ve uçuşu zamanında gerçekleştirilemeyen yolcular, bu kez de saat 11.00 sıralarında, "Uçuş ekibinin mesaisi doldu" denilerek, uçaktan indirilmek istendi.

UÇAĞA POLİSLER GİRDİ

Uçuşun zamanında yapılamaması nedeniyle öfkelenen yolcular, uçuş ekibine tepki gösterdi. Bu anlar ise yolcular tarafından cep telefonu kameralarıyla kaydedildi. Yolcuların kabin ekibine yönelik tepkisi sürerken, uçağa polisler girdi. Bir yolcu, "Sizi neden gönderiyorlar? Burada polislik bir olay yok. Burada terör falan yok. Sabah saat 05.00’ten beri bekletiyorlar" diye tepkisini dile getirdi. Polisler ise yolculara güvenliği sağlamak için uçakta olduklarını söyledi.

Bu sırada uçağa gelen şirket görevlisi ile bazı yolcular arasında da tartışma çıktı. Yolculardan uçaktan inmelerini isteyen görevli, "Otobüs çağıracağız. Adana’da alternatif 2 seferimiz var saat 18.55’te. Bütün yolcumuzu oraya transfer edeceğiz" dedi.

Bir başka görevli ise "Meydan müdiresi, uçuşa şu an izin vermiyor. Lisansı görmek istiyormuş yani yetkili kişi mi uçağı tamir etti, yoksa yetkisiz bir kişi mi tamir etti; diye. Kaptan kararıyla biz görev süremizi 2 saat uzatabiliyoruz. 2 saatin sonuna da ulaştık şu anda" diye konuştu.

ŞİRKET OTEL AYARLADI

Yolcular ikna edilerek, uçaktan indirildi. Bazı yolcular, işlemlerinin ardından çevre illerdeki havaalanlarına yönlendirilirken, bazıları da Ankara’ya yarın gitmek üzere hava yolu şirketi tarafından kendileri için ayarlanan otellere götürüldü. Tüm yolcular, 7 saatlik bekleyişin ardından 13.00’te Kahramanmaraş Havalimanı’ndan ayrıldı.

YOLCULAR TEPKİLİ

Hava yolu şirketinin havalimanındaki bürosuna gelen bazı yolcular ise mağdur edildiklerini ve uçaktan polis zoruyla indirildiklerini öne sürdü. Yolculardan Gökhan Anlaşbay, "Herkesi mağdur ettiler, saat 05.00’ten beri sorunumuzu çözmediler. Ankara’ya gidecektik, daha gidemedik" dedi. Yolculardan Merve Anlaşbay ise "Uçak, sabah 06.00’da kalkacaktı ve uçuştan 1 saat önce burada olmamız gerekiyordu. Burada olduk. Bekledik, işlemlerimiz yapıldı. Sonra bize dediler ki ’Uçağın kapısı arızalı’. Uğraştılar, yapamadılar, uçaktan geri indik. Ondan sonra ’Teknisyen gelecek’ dediler. Saat 10.30’a doğru teknisyen geldi. Teknisyen, daha sonra arızayı giderdiğini belirtti. Bize dediler ki ’Uçağınız 11.00’e rötar yaptı, 11.00’de kalkacak’. İndiğimiz uçağa tekrar bindik; ama uçak kalkmadı. Sonra tekrar anons yapıldı. ’Devlet Hava Meydanları Müdiresi uçuş mesaimiz dolduğu için izin vermiyor, kalkış yapmayacağız’ dediler. Hepimizin zamanı da gitti, rezil olduk."

Yolculardan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Kübra Aydoğan "Benim devamsızlık hakkım yoktu. Tamamen kullandım ve şu an stajdan kalabilirim. Şu an fizik tedavi stajındayım" diye konuştu.

Ankara’da vatani görevini yaptığını belirten Muhsin Bayrak isimli yolcu ise babasının cenazesi nedeniyle Kahramanmaraş’a mazeret iznine geldiğini söyledi. Bayrak, "Sabah 08.00’de Ankara’da olmam gerekiyordu. Akşam 05.00’e kadar ulaşamazsam ceza alma ihtimalim çok yüksek" dedi.

ŞİRKET YETKİLİSİ: MESAİSİ DOLAN UÇUŞ EKİBİ KESİNLİKLE UÇAMAZ

Olaya ilişkin açıklama yapan uçak firması yetkilisi, uçağın ön kapısında teknik arıza meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"Yolcular bindikten sonra uçağın ön kapısı teknik arıza nedeniyle kapatılamadı. Bunun üzerine 5 saat gecikme verildi. İstanbul’dan Kahramanmaraş’a gelen uçakla 1 teknisyen geldi ve arıza giderildi; ancak bu defa da uçuş ekibinin mesaisi dolduğu için 158 yolcu uçaktan indirildi. Uluslararası Havacılık Kuralları’na göre, mesaisi dolan uçuş ekibi kesinlikle uçamaz. Yolcularımızın rezervasyonları yarın sabah saat 06.00’da kalkacak Ankara uçağı için yenilendi. İsteyen yolcularımız da tüm masraflar şirketimizce karşılanmak üzere en yakın havaalanlarına yönlendirildi." (Hürriyet)

Anadolujet uçağında kriz!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (79)

Kriz ~ 4 yıl önce
Tamamen amatörlükten kaynaklanan berbat bir kriz yönetimi. Her kim bu krizi yönettiyse ders olarak okutulmalı ve tekrarı engellenmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Levent işik ~ 4 yıl önce
Tabiki kaldırmayacaklar yolcunun uçuş güvenliği için pilotlarada uykusuz olduklari için tabiki uçuş izni vermiyorlar em bu da biz yolcuların güvenliği icin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sinan ~ 4 yıl önce
Her iste bir hayır vardır. Keşke ikinci kes ucak almazlardı mesayi bitiyse

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aırman ~ 4 yıl önce
Herkeze büyük geçmiş olsun ortada büyütmeye gerek yok hiç gidememekten geç gitmek iyidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ipek ~ 4 yıl önce
inanılır gibi değil, çok kötü bir kriz yönetimi görülüyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turgut çelebi ~ 4 yıl önce
17. Nisan sabihadan kayseriye 19. 45 uçagı iki saatgeç kalktı bu kafayla zor müşderi bulursunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
begenmeyen binmesin lan:)) ~ 4 yıl önce
isine gelen biner isine gelmeyen de otogara yol alsin dagilin simdi:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musti ~ 4 yıl önce
Thy yolcularına büyük ayıp etti hiç yakışmadı . Madem uçağın arızalı bu yolculara ikinci bir uçak gönder yolcuları mağdur etme . Ankara dan Maraş a ikinci uçak 1 saat gibi kısa zamanda ulaşırdı o da olmadı Thy İstanbul ucağına amtarma yaptırabilirsin .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OFF ~ 4 yıl önce
THY Mİ ŞİRKET İYİ OKU
GYD ~ 4 yıl önce
ANADOLUJET BİLETİ ALIP THY PERFORMANSI BEKLEMEYIN ALT MARKA ALT MARKA ALT UÇAKLARIN ÜZERİNDE BİLE YAZIYOR BİLET AL UÇ OTOBÜS GİBİ ÖNÜNE GELENİ UÇAĞA ALIRSAN SONU BU
Gyd ~ 4 yıl önce
Senin kadar cahil bilgisiz yorum yapanı görmedim
Magdur ~ 4 yıl önce
Magduruz, magdur, magduuuur, magduruz demismiydim? 80 milyonluk ulke, insanlarin tek magdur oldugu konu ucak yolculugu oluyor, hirsizliktan, yolsuzluktan, ekonominin tepe takla olmasindan kimse magdur degil, agzini acip tek kelime eden yok, ucaga binince hepsi birer ingiliz lordu oluyor, cok degisik bir psikoloji.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maraş ~ 4 yıl önce
Tecrübesiz ve eğitimsiz yöneticilerin en ufak krizde bile başarısız olması bu olaylara çanak tutuyor. Tabii ki uçuş saati önemli. Burada konu olan uçuş saatinden ziyade bunun nasıl izah edilip yolcuya anlatılacağı. Ama ne yazık ki herşeyi bilirim havaları hala devam ediyor. Sonuçta da bu olaylar yaşanıp duruyor ve bu kafayla da yaşanmaya devam edecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müdire! ~ 4 yıl önce
Yöneticileri tanımıyorum ama bahsedildiği üzere Müdire uçağı mı kaldırmamış ne olmuş. Bir krizi yönetemeyenden ne beklenir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000