18 Mart 2022, Cuma 16:30:00

Anadolujet uçağı 3 kez pisti pas geçti!

Türk Hava Yolları'nın alt markası AnadoluJet'in Erzurum-İstanbul seferini gerçekleştiren yolcu uçağı 3 kez pisti pas geçti.
  • 3 pas fazla kimse kimseyi kandırmasın
  • 19 Mart 2022 17:15 TK7245 Anadolujet Ankara-İst. uçağındaydım. Biz de 3 kere pas geçtik, sonra İzmire gidilecek dendi yarı yolda İstanbul Havaalanına indik. Sonra otobüsle SAW a gittik. Türk Kara Yolları yani.
  • Şimdi niye her 10 kaptan adayından 9 u eleniyor. Cevabı yorumlar da belli
  • Bende şimdi gördüm meyveleri dizerken, kaptan kesinlikle yanlış yapmış, 3 defa pas geçilmez, 1 kerede iner aslanlar gibi, herkes biliyor bu işi , zor bir şey değil yanii. Neyse müşteri geldi, hadi bye
  • Tebrikler
  • SOP'de nerede yazıyor "Commitment to Stay"? Part A olmasın? Ha Part A'da da tek piste yapılmaz diyor ama olsun ...
  • Yakıt varsa, rüzgar, frenleme ve iniş mesafesi limit içiyse ve uçuş ekibi emniyetli görürse 3 kere de dener 4 kere de dener. İsterse havada 10 tur atar meydan şartlarının iyileşmesini bekler öyle gider iner. Emniyetsiz olan ne? Emniyetsiz görürse yakıtı da dikkate alarak divert kararı da verilebilirdi. Neticede uçuş ekibinin kararı bu. Bilginiz olmadan fikriniz olmasın. Ayrıca pas geçiş sonrası kaptan yolcuya anpns yaparak durumu bildirir. Yolcuların da ne olup bittğinden haberi olur.
  • Yorumların bir kaçı dışında diğerleri bu işi bilmeyenler tarafından yazılmış belli ki. Buna zorlama denmez, inişe devam etmenin kriterleri vardır, bunlar sırket kitaplarında ve ilgili regülasyonlarda yazar. Ya unstabil olmuşlardır, ya görerek inmeye devam edecek şartlar kaybolmuştur, ya da rüzgar anlık limit dışına çıkmıştır vs. gibi bir sürü olasılık var. Bilmediği konuda yorum yapmak bu memleketin tipik bir hastalığı zaten. Bu gibi durumlarda hava durumuna uygun olarak fazla yakıt alınır, burda da o olmuş. Kimse kimseyi illa ki buraya ineceksiniz diye zorlamaz, zorlayamaz. Gördüğüm kadarıyla olay operasyon limitleri içinde cereyan etmiş.
  • Yorum yazmak ve saçmalamak herkesin hakkı , bırakında burada saçmalasın insanlar , airporthabere teşekkürler
  • 3 kere pas geçen pilot herhalde dünya rekorlar kitabına girmiştir. Hiç mi eğitim almadın. Risk böyle mi yönetilir

Türk Hava Yolları'nın alt markası AnadoluJet'in Erzurum-İstanbul seferini gerçekleştiren yolcu uçağı 3 kez pisti pas geçti.

Erzurum Havalimanı'ndan kalkış yaparak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na doğru hareket eden TK7401 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı İstanbul'da etkili olan kar yağışı nedeniyle üç kez pisti pas geçmek zorunda kaldı. İlk denemede 1150 feete kadar alçalan pilotlar pas geçerek bir kez daha iniş denemesi yaptı. İkinci denemede de 150 feete kadar alçalan uçağın pilotları bir kez daha pisti pas geçti. Bir deneme daha yapan pilotlar 200 feete kadar alçasa da yine iniş yapamadı.

Dördüncü denemede başarılı olan  TC-JGT kuyruk tescilli uçağın pilotları güvenli bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'na teker koydu.

Uçak bu iniş denemeleri sırasında yaklaşık 1 saat 15 dakika Marmara Denizi üzerinde tur atmak zorunda kaldı.

©AirportHaber.com

Anadolujet uçağı 3 kez pisti pas geçti!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Garadayı ~ 7 ay önce
3 pas fazla kimse kimseyi kandırmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cimmy ~ 7 ay önce
19 Mart 2022 17:15 TK7245 Anadolujet Ankara-İst. uçağındaydım. Biz de 3 kere pas geçtik, sonra İzmire gidilecek dendi yarı yolda İstanbul Havaalanına indik. Sonra otobüsle SAW a gittik. Türk Kara Yolları yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hahahahha ~ 7 ay önce
ucak hava sartlarindan dolayi inemezse napican baska
Kaptan olmak ~ 7 ay önce
Şimdi niye her 10 kaptan adayından 9 u eleniyor. Cevabı yorumlar da belli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manav ~ 7 ay önce
Bende şimdi gördüm meyveleri dizerken, kaptan kesinlikle yanlış yapmış, 3 defa pas geçilmez, 1 kerede iner aslanlar gibi, herkes biliyor bu işi , zor bir şey değil yanii. Neyse müşteri geldi, hadi bye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kp ~ 7 ay önce
Tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OM PART A ~ 7 ay önce
SOP'de nerede yazıyor "Commitment to Stay"? Part A olmasın? Ha Part A'da da tek piste yapılmaz diyor ama olsun ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yellowbat ~ 7 ay önce
Tek de olsa çift de olsa koşullar inmeni dikte ediyorsa yaparsın tek piste yaptıysan eve dönünce raporunu yazar shgm ye yollarsın, çubuğunu yakarsın
320fo ~ 7 ay önce
Yakıt varsa, rüzgar, frenleme ve iniş mesafesi limit içiyse ve uçuş ekibi emniyetli görürse 3 kere de dener 4 kere de dener. İsterse havada 10 tur atar meydan şartlarının iyileşmesini bekler öyle gider iner. Emniyetsiz olan ne? Emniyetsiz görürse yakıtı da dikkate alarak divert kararı da verilebilirdi. Neticede uçuş ekibinin kararı bu. Bilginiz olmadan fikriniz olmasın. Ayrıca pas geçiş sonrası kaptan yolcuya anpns yaparak durumu bildirir. Yolcuların da ne olup bittğinden haberi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Koyun mu ~ 7 ay önce
Taşıyorsun??
Emin ol ~ 7 ay önce
Yolcu da hemen sakinleşir 3 pas ve 1 küsür saatten sonra.. Umuyorum ki turistsiniz. Lütfen uçuyor olmayın. Başka şirketle mi uçalım??
Sorun şu ~ 7 ay önce
Refleks yok artık kaptanlarda inişi bile neredeyse auto ile yapacaklar. 3 defa pas geçmek için pistin gerçekten inilmeyecek derece olmalı, bir pas geçersin en fazla 2. Pas geçersin 3 defa 4 defa nedir? Öndeki uçaklar iniyor ama ?
PROSEDÜR ~ 7 ay önce
Yorumların bir kaçı dışında diğerleri bu işi bilmeyenler tarafından yazılmış belli ki. Buna zorlama denmez, inişe devam etmenin kriterleri vardır, bunlar sırket kitaplarında ve ilgili regülasyonlarda yazar. Ya unstabil olmuşlardır, ya görerek inmeye devam edecek şartlar kaybolmuştur, ya da rüzgar anlık limit dışına çıkmıştır vs. gibi bir sürü olasılık var. Bilmediği konuda yorum yapmak bu memleketin tipik bir hastalığı zaten. Bu gibi durumlarda hava durumuna uygun olarak fazla yakıt alınır, burda da o olmuş. Kimse kimseyi illa ki buraya ineceksiniz diye zorlamaz, zorlayamaz. Gördüğüm kadarıyla olay operasyon limitleri içinde cereyan etmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 7 ay önce
Kardeşim 10 ton ekstra al. 30 kere yaklaşma yap o zaman. Hem de limitler içerisinde. Oluyor mu öyle
Herşeyi bilen ~ 7 ay önce
Yorum yazmak ve saçmalamak herkesin hakkı , bırakında burada saçmalasın insanlar , airporthabere teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pas ~ 7 ay önce
3 kere pas geçen pilot herhalde dünya rekorlar kitabına girmiştir. Hiç mi eğitim almadın. Risk böyle mi yönetilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000