12 Şubat 2015, Perşembe 11:39:19

AMAC AEROSPACE PC-24'ÜN DE HAKLARINI ALDI

VIP uçak bakım ve modifikasyon firması AMAC Aerospace, satış ve bakım haklarını elinde bulundurduğu Pilatus PC-12NG özel jetlerinin yanında Pilatus PC-24 modelinin de satış ve bakım haklarını aldı.
  • Havacilik profesyonellerinin ciddiyetle takip ettigi bir sektorel haber sitesinde azinlikta da olsa bazi yorumlarin kahvehanede okey tasi kavgasi seviyesinde olmasi gercekten uzucu.
  • aman aman a; Getirmezsen getirme.Motora yağ atamazsın ahkam kesersin.Bide AOG olduğunda zıp zıp zıplarsın
  • burda ne kadar kıskanç insanalr varmış:) herkesin shgm,faa,easa,gaca yetkileri varmışşşşşşşşşşşşşş:)
  • daha da götürmem amac'a bir götürdük götürmez olsaydık. Kendilerine sorarsanız easa ve faa ile muhatap oluyoruz çok müthiş firmayız diyorlar sanki bir onlar var memlekette de dünyada da bu yetkilere sahip, birde güngörmüş adamlar sözde
  • Başlıkta kullanılan resim ilgimi çekti: Bu uçak gerçekten de bu tip bir zemine inip kalkabiliyor mu?
  • yakuışır zaten ülkemize böyle bir firma ihtiyaç vardı sadece ufak tefek işler için jetleri avrupa ya götürmenin ne anlamı var tabi değerini bilirsek!!!!

VIP uçak bakım ve modifikasyon firması AMAC Aerospace, satış ve bakım haklarını elinde bulundurduğu Pilatus PC-12NG özel jetlerinin yanında Pilatus PC-24 modelinin de satış ve bakım haklarını aldı. AMAC Aerospace, özel taşımacılık konfigürasyonları ile dikkat çeken Pilatus PC-24 özel jetlerinden iki adedini 2019 yılının son çeyreğine kadar bünyesine katacak.

AMAC Aerospace ve Pilatus mevcut sözleşmeye ek bir protokole imza atarak 2017 yılında servise girmesi beklenen Pilatus PC-24’ün satış ve bakım haklarını aldı. Pilatus’un Stans’taki tesisinde bir araya gelen AMAC Aerospace ve Pilatus Üst Yönetimleri, imzaladıkları protokol neticesinde, PC-24 Ortadoğu Distribütörlüğü ve PC-24 Servis Merkezi haklarını mevcut anlaşmaya ekledi.

PC-24 programı üzerinde çalışan herkesin bu uçağın 2017 itibariyle sahneye çıkacağını görmekten gurur duyması gerektiğini belirten AMAC Aerospace Grup Finans Üst Yöneticisi Mauro Grossi konuyla ilgili şunları söyledi;  ‘‘AMAC Aerospace olarak, yakın zamanda bölgede görücüye çıkacak olan Pilatus PC-24’ün Ortadoğu satış distribütörlüğünü ve servis merkezi haklarını da içine alan bir anlaşmaya imza atmanın gururu içindeyiz. Özel VIP kabin konfigürasyonlarında üretilecek fakat kargo konfigürasyonuna kolayca çevrilebilir yapıda olmasının vermiş olduğu benzersiz özellikle Pilatus PC-24 özel jetlerin,  sahip olduğu özel niteliklerin etkisiyle de Ortadoğu’da ciddi bir ilgi görmesini bekliyoruz.’’

AMAC AEROSPACE PC-24'ÜN DE HAKLARINI ALDI

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Havaci ~ 9 yıl önce
Havacilik profesyonellerinin ciddiyetle takip ettigi bir sektorel haber sitesinde azinlikta da olsa bazi yorumlarin kahvehanede okey tasi kavgasi seviyesinde olmasi gercekten uzucu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 9 yıl önce
O değilde, bu kadar çok özel jet sahibi insanların buraya takılması ilgimi çekti. :-)
DEEC ~ 9 yıl önce
aman aman a; Getirmezsen getirme.Motora yağ atamazsın ahkam kesersin.Bide AOG olduğunda zıp zıp zıplarsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
slm ~ 9 yıl önce
burda ne kadar kıskanç insanalr varmış:) herkesin shgm,faa,easa,gaca yetkileri varmışşşşşşşşşşşşşş:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aman aman ~ 9 yıl önce
daha da götürmem amac'a bir götürdük götürmez olsaydık. Kendilerine sorarsanız easa ve faa ile muhatap oluyoruz çok müthiş firmayız diyorlar sanki bir onlar var memlekette de dünyada da bu yetkilere sahip, birde güngörmüş adamlar sözde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 9 yıl önce
salla dur götürmezsen götürme seve seve gidecen yoksa en az 40bin usd benzin masrafın olur ama tabii birde sizi kabul edecek mro laızm:)
aman aman ~ 9 yıl önce
1 kere senin yüzünden ground ettim uçağı ve başka uçak kiralamak zorunda kaldım onun için de 85bin usd para ödedim kar ettim değil mi? tabi sende bunun gibi vizyon olmadığı için toplam cost kavramından bi habersin doğal olarak zorlama ha bu arada yurt dışında emin ol yıllardır gittiğim adamlar en azından ne bakımı yaptığını biliyor ve çok daha işine hakim boş yere ground etmiyoruz uçağı çok çok daha karlı
Volvo ~ 9 yıl önce
Başlıkta kullanılan resim ilgimi çekti: Bu uçak gerçekten de bu tip bir zemine inip kalkabiliyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaci ~ 9 yıl önce
Ucak prototipi su an halen test asamasinda. Ucagin tasarim kriterlerinin belirlenmesinde en onemli faktorlerden biri her tur pistten (paved and unpaved airstrips)inis kalkis yapabilmesini saglamakti.
helal ~ 9 yıl önce
yakuışır zaten ülkemize böyle bir firma ihtiyaç vardı sadece ufak tefek işler için jetleri avrupa ya götürmenin ne anlamı var tabi değerini bilirsek!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000