12 Şubat 2024, Pazartesi 12:02:31

Alper Gezeravcı dünyaya dönüş sonrası konuştu

Uzaydaki görevini tamamlayan Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü. Gezeravcı'yı taşıyan uçak Ankara'ya iniş yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.
  • İstanbul'da deprem olsa yüzbinlerce insan çürük evlerin enkazı altında kalacak. Ama 55 milyon dolar seçim yatırımı için top çevirme top atma "deneylerine" harcanıyor. Suç ama bu parayı harcayanda değil, parayı nereye harcıyorsun deme aklına sahip olmayan halkta.
  • 70 milyon dolarlık adam...
  • 1950lerde ege denizindeki hava sahası kontrolü bize teklif edilmiş ama gerek maliyeti gerekse teknik yetersizlik sebebiyle kabul etmemişiz. Zamanında yapılamayanlarin bugün hem ekonomik hem siyasi ne sonuçları doğurduğu ortada. Bu yüzden uzay konusunda da geri kalmamak adına biryerden başlamak lazım diye düşünüyorum.
  • Ne yapımında ne teknolojisinde hiçbir katkımızın olmadığı turistik bir geziye bunca maddi sorun varken milyonlarca dolar harcanması maneviyata ne kadar uyar? Sen de kutsal değerleri çıkarları için kullanan siyasal islamcı iktidara iyi uyum sağlamışsın veya nemalanmak ve göz boyamak için maneviyattan bahsediyorsun.
  • Maneviyattan bahseden adam güya maneviyatı olup da her türlü rezillik,yolsuzluk,yalan,talana bulaşmış iktidarla beraber olmaz, ülke ekonomik iyice kötüye giderken 55 milyon dolara turistik gezi yapmaz!
  • Ahlaksızlık yüzünden neden hava kuvvetlerinden atıldığını da anlatır mısın Sevgili Alper ?
  • İnsanların bu kadar kolay kandırılmaya müsait olmalarına çok şaşırıyorum. 55 milyon dolar turistik bir geziye verecek kadar zengin mi bizim ülkemiz? Ben muhalif falan değilim, sadece sorgulayan ve kafası biraz çalışan biriyim. 1-Kaptanımız uzaya çıkmadı, düşük dünya yörüngesine çıktı. 2- Kaptanımız bir "astronot" değil. Astronotluk eğitimi uzun ve zorlu bir süreç. 3- Parasını veren tüm dünya vatandaşları halihazırda bu geziyi gerçekleştirme şansına sahip. Biraz araştırma ve sorgulama bu gibi bilgilere ulaşmak için yeterli. Yazık, gerçekten yazık.
  • Fetocu Vip Pilotu ve sadece secim ugruna havaya atilan milyonlarca dolar
  • asgariücret ile geçinen bir sürü çalışan ve emeklinin ödediği vergilerle uzaya turist olarak gitmek nasıl bir duygu?
  • iki kişi mi 55 yoksa, tek kişi gidiş geliş mi

Uzaydaki görevini tamamlayan Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü. Gezeravcı'yı taşıyan uçak Ankara'ya iniş yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda ilk uzay misyonunu başarıyla tamamlayan Alper Gezeravcı yurda döndü.

Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı'yı, Esenboğa Havalimanı'nda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yanındaki 13 çocukla birlikte karşıladı.

Uçaktan elindeki Türk bayraklarıyla inen Gezeravcı, kendisini karlılaşan çocuklarla tek tek görüştü.

Karşılamada, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, Türkiye'nin 2. Astronotu Tuva Cihangir Atasever ve geniş bir heyet de hazır bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

"GEZERAVCI'YA VATANINA HOŞGELDİN DİYORUM"

Astronot Gezeravcı'nın basın toplantısı başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın açıklamaları şöyle:

Ülkemizin insanlı ilk uzay misyonunu gerçekleştirdi. Bir kez daha Gezeravcı'ya vatanına hoş geldin diyorum. Biyoloji, tıp, malzeme konusunda önemli kazanımlar getirecektir. Uzaydaki mikro yerçekiminin insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırıldı. Bitkiler, algler, propolisle uzay destek sistemlerinde araştırmalar gerçekleştirildi. Her bir projenin kıymetli neticeler doğuracağına inanıyoruz. 13 bilimsel deney için değil, ülkemizde bilim ve bilim insanlarına verdiğimiz değer ve sunduğumuz imkanı göstermek açısından bu misyon çok değerlidir. Türkiye'nin bilimsel araştırmaları gerçekleştirme çaba ve kapasitesi misyon vesilesiyle takip edildi. Astronotumuz uzay istasyonundan Türkiye'ye 7 görüntülü video ve 2 telsiz bağlantısı gerçekleştirerek bizleri kapsamlıca bilgilendirdi.

Türk gençlerine ve Türk çocuklarına sunduğu mesaj ve özgüven oldu. Evlerde, okullarda, iş yerlerinde uzay bilim misyonumuz konuşuldu. Bu misyon bu yönüyle bilim toplumu olma istikametinde yeni bir başlangıç olmuştur. Bilim misyonunun ardından Milli Uzay Programı'ndaki çalışmalara devam edeceğiz. Deney çıktılarını dikkatle değerlendireceğiz ve gerekli desteği sunacağız. İnsanlı uzay görevlerinde kullanılan uzay istasyonlarını geliştirme süreçlerine yönelik Ar-Ge planları oluşturacağız. Ankara'da Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuracağız. Uzaya bağımsız erişim programını sürdüreceğiz. Fırlatma roketleri geliştirmeye devam edip 2030'a kadar uzay limanı kuracağız. İnsansız sistemlerle gerçekleştireceğimiz bu program zorlu uzay koşullarında kullanma ve ticarileştirme olanağı sunacak.

Uzay gözlemlerini destekleyeceğiz. İlk milli haberleşme uydumuzu Türksat 6A'yı uzaya göndereceğiz. Türkiyemizin uzay araştırmalarında geri kalması asla düşünülemez.

Alper Gezeravcı'nın açıklamaları şöyle:

Adımımızı attığımız ilk andan itibaren gülümseyen yüzlerle karşılaştığım için son derece mutluyum. Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin samimi vatandaşlarıyla bir araya gelmek bu yolculuğun en güzel sonlanan kısmıydı. 

Gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sınırları bertaraf eden hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeme döndüm. Ülkemin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitim ve kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum tüm imkanları seferber ederek görevin hazırlık sürecinde ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle sayın Cumhurbaşkanımız, görevin icrasında hiçbir aksaklığa izin vermeyen bakanlığımız, TUA ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnetarım.

Kutlu yolculuğumuzun bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk. Bu sadece başlangıçtı, bir yere varış değildi. Ülkemin bugüne kadar atmış olduğu adamın geleceğe yönelik hedeflerin güçlü duruşu noktasında Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olarak basın yayın kanallarında ülkemize ilişkin gurur verici ifadelerden almış olduğum ilk izlenimlerle müthiş şekilde gururlanmış olarak ülkeme döndüm. Dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu uzaydaki yerimizi bu ekosistemde fayda sağlayacak, pay alacak şekilde adımların atılacağını kısa sürede göreceğiz. Bugüne kadar eksik olan tek şeyimiz damarlarımızdaki asil kanın potansiyelinin farkında olamayışımızdı. Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz. Bu başarı bireysel değil, her hanedeki çocuğun başarısıdır.

Bilim insanlarımızın hazırlık süreci ve büyük projenin gerçekleştirmesine şahitlik ediyoruz. Bu projenin devam eden adımlarının parlayan yıldızısınız. Birer izlenime sahip oldunuz. Bilim insanlarının verdiği deneylerin hazırlık süreçlerine sizler imza atacaksınız.

Aslında benim odaklandığım husus icra edilen 20 günlük süredeki görevler değildi. Tarihimizde bu alanda görev yapmamış olmamıza rağmen bu derece mükemmel bir ahenk içinde harika hazırlık süreci geçirdik. Bunun bütününü düşündüğünüzde ülkenin nasıl bir potansiyeli olduğunu bizzat içinde bulunarak buraya getirme imkanına sahip olmak müthiş derecede mutluluk verdi. 10 hedeften biriydi bu. Devletin bu noktada enjekte ettiği öz güveni damarlarımızda hissettik.

Dünya büyük bir nimet. Nimetlere şükretmemiz gerektiğini idrak ettim. Gözümüzün görebildiği gökyüzüne kafamızı kaldırdığımızda gök kubbeye bakarak aşinaydık. Askeri havacılıkta hedef büyülenmesi tabiri var. Bakıp da büyülenmediğiniz bir an yok. Yolculuk esnasında gidiş ve dönüşte kafamda beklenti yaratmamıştım. Kafamda şöyle böyle olacağım diye beklentim yoktu. 12. dakikada koltuğumdan çözüldüğüm andan itibaren yer çekimsiz ortamın 4 boyutta verdiği hareket imkanını ilk dakikadan itibaren tecrübe etme imkanı buldum. Allah'ın yarattığı her bünye farklı karakteristiğe sahip. Adaptasyonda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kapsülün içi kısıtlı bir alan. Oradan daha büyük hacme giriş yapınca adaptasyonla ilgili sıkıntı yaşayabileceğimiz süreçten bahsedilmişti. Orada da sıkıntı yaşamadım. İlk saatten itibaren deney çalışmalarının kurulumuna başladım. Ayağımı yere bastığım andan itibaren hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bireysel bir şeyden ziyade, dünyanın en zorlu jeopolitik lokasyonunda dünyada var olabilmiş milletin bana verdiği özgüveni hissediyorum.

Ben bugünlere devletimin verdiği eğitim ve imkanlarla geldim, devletim ne emrederse onu yerine getirmeye hazırım. Karan'a hediye getirdim, mutlu oldu. Gecikmeden üzülmüş. Maneviyatı yüksek bir ülkeyiz. Ailemizle kardeşlerimle bir araya gelmek benim için müthiş bir mutluluktu. Bugüne kadar hayallerimin sınırlarını limitlemek zorunda kaldığım suni limitlerin tamamını bertaraf eden ülkemizin güçlü iradesini bünyelerinde hissedecekler.

Bu ülkenin maneviyatı yüksek insanlarıyla buluşmak için zamanın gelmesini dört gözle bekledim. Emanet edilen görevleri çok güzel sonuçlarıyla birlikte sabırsızlıkla bekledim. 

Alper Gezeravcı dünyaya dönüş sonrası konuştu

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

İstanbul Depremi ~ 10 gün önce
İstanbul'da deprem olsa yüzbinlerce insan çürük evlerin enkazı altında kalacak. Ama 55 milyon dolar seçim yatırımı için top çevirme top atma "deneylerine" harcanıyor. Suç ama bu parayı harcayanda değil, parayı nereye harcıyorsun deme aklına sahip olmayan halkta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt. . ~ 10 gün önce
70 milyon dolarlık adam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rikardo ~ 10 gün önce
1950lerde ege denizindeki hava sahası kontrolü bize teklif edilmiş ama gerek maliyeti gerekse teknik yetersizlik sebebiyle kabul etmemişiz. Zamanında yapılamayanlarin bugün hem ekonomik hem siyasi ne sonuçları doğurduğu ortada. Bu yüzden uzay konusunda da geri kalmamak adına biryerden başlamak lazım diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyyy alper ~ 10 gün önce
Ne yapımında ne teknolojisinde hiçbir katkımızın olmadığı turistik bir geziye bunca maddi sorun varken milyonlarca dolar harcanması maneviyata ne kadar uyar? Sen de kutsal değerleri çıkarları için kullanan siyasal islamcı iktidara iyi uyum sağlamışsın veya nemalanmak ve göz boyamak için maneviyattan bahsediyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
No ~ 9 gün önce
Lan bi git, rahatsız.
Maneviyat !!! ~ 10 gün önce
Maneviyattan bahseden adam güya maneviyatı olup da her türlü rezillik,yolsuzluk,yalan,talana bulaşmış iktidarla beraber olmaz, ülke ekonomik iyice kötüye giderken 55 milyon dolara turistik gezi yapmaz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
No ~ 9 gün önce
Bu kadar aptal olmayı nasıl başarıyorsunuz?
HvKK ~ 10 gün önce
Ahlaksızlık yüzünden neden hava kuvvetlerinden atıldığını da anlatır mısın Sevgili Alper ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320cpt ~ 10 gün önce
İnsanların bu kadar kolay kandırılmaya müsait olmalarına çok şaşırıyorum. 55 milyon dolar turistik bir geziye verecek kadar zengin mi bizim ülkemiz? Ben muhalif falan değilim, sadece sorgulayan ve kafası biraz çalışan biriyim. 1-Kaptanımız uzaya çıkmadı, düşük dünya yörüngesine çıktı. 2- Kaptanımız bir "astronot" değil. Astronotluk eğitimi uzun ve zorlu bir süreç. 3- Parasını veren tüm dünya vatandaşları halihazırda bu geziyi gerçekleştirme şansına sahip. Biraz araştırma ve sorgulama bu gibi bilgilere ulaşmak için yeterli. Yazık, gerçekten yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fetocu Vip ~ 10 gün önce
Fetocu Vip Pilotu ve sadece secim ugruna havaya atilan milyonlarca dolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fff ~ 10 gün önce
asgariücret ile geçinen bir sürü çalışan ve emeklinin ödediği vergilerle uzaya turist olarak gitmek nasıl bir duygu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
55 ~ 10 gün önce
iki kişi mi 55 yoksa, tek kişi gidiş geliş mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000