10 Ocak 2023, Salı 10:29:31

Almanya'dan TF-X'e övgü dolu sözler

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Die Welt, Türkiye'nin güçlenen savunma sanayisini ve 'TF-X' olarak bilinen Milli Muharip Uçak (MMU) modeline övgüde bulundu.
  • Bunlar boş yere bizi övmez,muhakkak çıkarları vardır ve bizim gazla çalıştığımızı da iyi bilirler. Adamların arabasına binmekle,itibar, prestij kazandığını zanneden, neredeyse her işte teknolojiyi, mühendisliği onlardan alan, iş,ihaleleri onlara verenler ve yalakaları sevinirler şimdi...
  • Arkadaş olmayan uçak nasıl övülür bu nasıl bir kafa yok Çin kıskandı yok o ülke bayıldı işiniz gücünüz boş reklam ortada uçak yuk ama herkes övüyor
  • Yaaa güldürmeyin dünyayı … Adamlar kafa buluyorlar, sizde gaza geliyorsunuz. Tüm parçalar ve makinalar Alman ve yurt dışı kaynaklı , biz sadece birleştirip saçma sapan bir şeyler yapıyoruz. Almanların fabrikalarını gidip görün , makinalarını inceleyin bu ne yaaa…
  • Ya almanya bizi gercekten kiskaniyor yada bu haberi gurbetci bir alman kardesimiz yazmis :))
  • Övülmek çok güzel birşey çünkü egonuzu tatmin eder ve bu yanılmaya yol açar. Eğer birileri a diyorsa bunun b si kesin vardır, bunları bu haber için yazmıyorum. Alman savunma sanayisinin geliştirmekte olduğu sistemlerin bir 10 yıl sonra meyvelerini almaya başlayacak işte o başka bir nesil olacak çünkü savunma sanayisi mantığı bir 200 yıl öncesine dayanmakta.

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Die Welt, Türkiye'nin güçlenen savunma sanayisini ve TF-X' olarak bilinen Milli Muharip Uçak (MMU) modeline övgüde bulundu.

Türkiye'nin 2021'de gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 2,1'ini savunmaya ayırdığı belirtilen haberde, 'İlk kez martta dünya kamuoyuna tanıtılması bekleniyor. Çift motorlu savaş uçağının devreye alınmasından sonra kullanıma hazır hale gelmesi biraz zaman alacak ancak Türkiye, bir sinyal gönderiyor.' ifadesine yer verildi.

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Die Welt, dünyanın mercek altına aldığı TF-X' olarak bilinen Milli Muharip Uçak'ı da konu alan bir haber yayımladı. "Türkiye'nin bir silahlanma gücü olarak şaşırtıcı yükselişi" başlığıyla verilen haberde, Türkiye'nin iddialı bir yeniden silahlanma planı yürüttüğü belirtildi.

Haberde, Türkiye'nin Almanya ile bu konuda yaşadığı kötü deneyimlerin ardından savunma sanayisinde kendi kendine yeterliliğe her geçen gün daha da yaklaştığı ifade edildi.

ALMAN BASININDAN TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Türkiye'nin 20 yıl önce Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall'den 1000 adet "Leopard 2" muharebe tankı sipariş etmek istediğini ancak 7 milyar avroluk anlaşmadan bir sonuç çıkmadığı aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun yerine Türkiye'nin kendi kendine silah tedarik eden bir ülke haline gelmesini istiyor. Silah ithalatına bel bağlamak yerine kendi güçlü savunma sanayisini kuruyor. Buna insansız hava araçları, tanklar, savaş uçakları, obüsler ve savaş gemilerinin üretimi de dahil."

Erdoğan'ın modern Türk obüslerini (Fırtına 2) Silahlı Kuvvetlere teslim ettiği aktarılan haberde, Fırtına 2'lerin Almanya'nın "PzH 2000" ile aynı, 155 milimetrelik bir kalibreye sahip olduğu bilgisi paylaşıldı.

Haberde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'yi dünya kamuoyuna ve kendi halkına "silah endüstrisinde en iyi oyuncu" olarak sunmak istediği vurgulandı.

PEK ÇOK AVRUPA ÜLKESİNİ GERİDE BIRAKTI

Türkiye'nin 2021'de gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 2,1'ini savunmaya ayırdığı, bu rakamın diğer pek çok Avrupa ülkesinden daha fazla olduğu belirtilen haberde, Ankara'nın böylece NATO'nun yüzde 2'lik hedefini aşmış olduğu kaydedildi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) uzmanlarının, dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında Aselsan ve TUSAŞ'ı gösterdiği aktarılan haberde, Almanya Rusya-Ukrayna Savaşı'yla 100 milyar avroluk fon kurarak Alman silahlı kuvvetlerini modern silahlarla donatmaya yeni başlarken, Türkiye'nin yıllar önce farklı bir yol izlediği belirtildi.

Haberde, Türkiye'den Bayraktar TB2'lerinin Ukrayna'ya teslim edildiği ve Ukrayna'nın, Rusya ile savaşında bu silahların etkinliğini övdüğü vurgulanan haberde, "Türk şirketi, geçtiğimiz günlerde gelecekte bir askeri gemiye insansız iniş yapması bile beklenen yaklaşık 15 metre uzunluğundaki Kızılelma savaş uçağının ilk uçuşunu da gerçekleştirdi. Bu insansız hava aracı, bu yıl faaliyete geçecek." denildi.

"ERDOĞAN, AMBARGOLAR SONRASI BAŞKA KAYNAKLAR BULMAK ZORUNDA KALDI"

Türkiye'nin gelecekte savaş uçakları pazarında da söz sahibi olacağına işaret edilen haberde, "TF-X' olarak bilinen Milli Muharip Uçak modelinin ilk kez martta dünya kamuoyuna tanıtılması bekleniyor. Çift motorlu savaş uçağının devreye alınmasından sonra kullanıma hazır hale gelmesi biraz zaman alacak ancak Türkiye, bir sinyal gönderiyor." ifadesine yer verildi.

Haberde, Türkiye'nin Almanya'nın yakın zamanda sipariş ettiği modern hayalet savaş uçağı F-35 projesinde yer aldığı ve daha sonra Rusya'dan hava savunma sistemleri alınmasıyla projeden çıkartıldığı hatırlatılarak, bunun da Türkiye'nin kendi jetini geliştirilmesini hızlandırdığına işaret edildi.

Güney Kore gibi Asyalı ülkelerin şimdiden tank yapımında dünya liderleri arasında ifade edildiği haberde, Türkiye'nin de bu üreticilerle Altay tankının motoru için çalıştığı bildirildi.

Haberde, Türkiye'nin savunma sanayisindeki yükselişinin, NATO üyesi ülkelerin kendisi de Batı savunma ittifakının üyesi olan Türkiye'ye karşı uyguladığı yaptırımlar ve silah ambargolarıyla da yakından bağlantılı olduğuna işaret edilerek, "Almanya veya ABD, Türkiye'nin yeni silahlanma projeleri için kilit teknoloji sağlamadığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka kaynaklar bulmak zorunda kaldı." ifadesi kullanıldı.

Almanya'dan TF-X'e övgü dolu sözler

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Hans ~ 1 yıl önce
Bunlar boş yere bizi övmez,muhakkak çıkarları vardır ve bizim gazla çalıştığımızı da iyi bilirler. Adamların arabasına binmekle,itibar, prestij kazandığını zanneden, neredeyse her işte teknolojiyi, mühendisliği onlardan alan, iş,ihaleleri onlara verenler ve yalakaları sevinirler şimdi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehtir ~ 1 yıl önce
Arkadaş olmayan uçak nasıl övülür bu nasıl bir kafa yok Çin kıskandı yok o ülke bayıldı işiniz gücünüz boş reklam ortada uçak yuk ama herkes övüyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuyu ~ 1 yıl önce
Yaaa güldürmeyin dünyayı … Adamlar kafa buluyorlar, sizde gaza geliyorsunuz. Tüm parçalar ve makinalar Alman ve yurt dışı kaynaklı , biz sadece birleştirip saçma sapan bir şeyler yapıyoruz. Almanların fabrikalarını gidip görün , makinalarını inceleyin bu ne yaaa…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kafam karisti ~ 1 yıl önce
Ya almanya bizi gercekten kiskaniyor yada bu haberi gurbetci bir alman kardesimiz yazmis :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 1 yıl önce
Övülmek çok güzel birşey çünkü egonuzu tatmin eder ve bu yanılmaya yol açar. Eğer birileri a diyorsa bunun b si kesin vardır, bunları bu haber için yazmıyorum. Alman savunma sanayisinin geliştirmekte olduğu sistemlerin bir 10 yıl sonra meyvelerini almaya başlayacak işte o başka bir nesil olacak çünkü savunma sanayisi mantığı bir 200 yıl öncesine dayanmakta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 1 yıl önce
Sahip oldugum lügatta sana hakkettigin kelimeyi bulamiyorum gerisini sen anla
Korsanpilot'a ~ 1 yıl önce
Olmayan aklında lügat mı var ki ahkam kesiyorsun?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000