09 Şubat 2023, Perşembe 16:03:17

Almanya'dan depremzedelere vize kolaylığı

Almanya’da yakını bulunan depremzedelere vize kolaylığı getirildi.
  • Bu mu kolaylaştırılmış şartlar ? Şakamısınız siz yaa. Ukraynalılardan da bu şartları istedilermi acaba ? Neden hep Türklere zorluk çıkarılıyor ?
  • Inanki dogru diyorsun kardeş
  • Bu kadar saçma şartlar olamaz.Adamların canları,malları yokoldu.Yok sigorta yaptırsın,yok parası olsun,yok garantisi olsun..Adamın bu şartları yerine getirebilecek hali olsa zaten sana niye ihtiyacı olsun.Bunu sanki bir lütufmuş gibi sunmaları ise ayrı bir terbiyesizlik.
  • Danke
  • Bayburt olur mu??

Alman Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde Almanya'dan gidip orada depreme yakalanan ya da deprem bölgesinde yakınları olan Alman vatandaşı Türkler ve oturma iznine sahip Türkler için ayrıntılı açıklamalar yer aldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 şehirde yıkıma neden olan depremlerden etkilenenlerin Almanya’daki yakınlarının yanına gidebilmesi için "kolay ve hızlı 90 günlük vize" verilecek. Almanya, kolay vize için yakını depremzede olanların bir davetiyesinin yeteceğini, "bölgedeki acil durum dikkate alınarak" işlemlerin hızlandırılacağını duyurdu.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Almanya’da yakını olan deprem mağdurlarının, Almanya’ya gelebilmesi için “kural olarak” geçerli bir vizeye sahip olması gerektiği belirtilen açıklamada, “Ancak vize sürecinin bir parçası olarak sahadaki zorlu insani durum göz önünde bulundurulacaktır” denildi.

Depremden etkilenenlerin önceki vize talep randevularının uzatılacağı, yeni randevuların Gaziantep dışındaki Alman temsilciliklerinden de verileceğini belirten bakanlık, “deprem mağdurları vizesi” için gereken şartları açıkladı.

Bakanlığın açıklamasına göre, hızlı vize şu şartlar altında verilecek:

1) Önümüzdeki bir kaç ay boyunca (90 güne kadar) Almanya'da akrabalarının yanında kalmak isteyen depremzedeler, ziyaretçi vizesi için başvurabilir.

2) Vize için, planlanan kalış koşullarını gösteren bir belge, örneğin Almanya'daki bir yakının davetiyesi yeterlidir. Bunun yanı sıra, seyahat için gerekli mali koşulları yerine getirmek, örneğin uçak bileti ibraz etmek gerekiyor. Ayrıca, davet eden tarafın, gelen kişinin geçimini sağlayabileceğini taahhüt etmesi ve kanıtlaması lazım. Bu yoksa, gidecek kişinin orada geçimini sağlayacak miktarda parasının olduğunu kanıtlaması.

3) Seyahat sağlık sigortası yaptırmak mutlaka gereklidir. Ayrıca kişinin, 90 günün sonunda döneceğini de taahhüt etmesi, buna inandırması gereklidir. Almanya’da yaşayanların, depremzede yakınları için “davetiye” formunu, bulundukları belediyeden alması gerekiyor. Bu işlemler de oldukça hızlı yapılabilecek.

4) Başvurular buna göre, çok hızlı şekilde vize başvuruları sonuçlandırılacak. Gaziantep'ten daha önce randevu almış olanların yeniden randevu almasına gerek olmayacak.

Öte yandan Almanya'daki gurbetçilerin yakınları veya deprem bölgesindelerse kendileri için de özel bir hat oluşturuldu.

Bunlar, hangi vatandaşlığa sahip olduklarını ya da oturum statülerini belirterek, Alman Büyükelçiliği ya da başkonsolosluğuna başvurabilecek.

Depreme yakalanıp pasaportunu kaybedenler de, bu siteye başvurarak yeni pasaport ya da oturma izni alabilecek.

Alman vatandaşı olup da, deprem bölgesinde evi yıkılanlar da, yine Dışişleri Bakanlığının ve Ankara'daki Alman Büyükelçiliğinin internet sitesine başvurabilecek.

Almanya'dan depremzedelere vize kolaylığı

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Şakamısınız ? ~ 1 yıl önce
Bu mu kolaylaştırılmış şartlar ? Şakamısınız siz yaa. Ukraynalılardan da bu şartları istedilermi acaba ? Neden hep Türklere zorluk çıkarılıyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şerife ~ 1 yıl önce
Inanki dogru diyorsun kardeş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İbrahim ~ 1 yıl önce
Bu şartları Ukrayna lardan istemizmi bizden istiyorlar hep Türkiye dışlı yorlar şart koşmadan çağırın militin canı yanmış
BUB ~ 1 yıl önce
Bu kadar saçma şartlar olamaz.Adamların canları,malları yokoldu.Yok sigorta yaptırsın,yok parası olsun,yok garantisi olsun..Adamın bu şartları yerine getirebilecek hali olsa zaten sana niye ihtiyacı olsun.Bunu sanki bir lütufmuş gibi sunmaları ise ayrı bir terbiyesizlik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hani ~ 1 yıl önce
Bizi kiskaniyorlardi??? Soyleyecek cok sey var ama simdi sirasi degil. Elbet zamani gelecek …
Vedat ~ 1 yıl önce
Danke

Yanıtla

Kalan karakter 1000
…. ~ 1 yıl önce
Bayburt olur mu??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yogi yoo ~ 1 yıl önce
Soyleriz olur neden olmasin sen istedin diye olur Bayburt ta olur Van'da olur Kars'ta olur

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000