26 Ağustos 2020, Çarşamba 14:27:29

Almanya seyahat uyarısını uzattı

Almanya, yeni tip Corona virüs salgını nedeniyle uygulamaya koyduğu seyahat uyarısını, 14 Eylül tarihine kadar uzattı. Federal Hükümet’in bugünkü oturumunda alınan karara göre, söz konusu uyarı, Türkiye’nin de dahil olduğu 160 ülkeyi kapsayacak şekilde uzatıldı.
  • Alman dostlarımızı ülkemize tatile bekliyoruz, Alman vatandaşlarının ülkemizde tatil yapmaları engellenemez diyerek onlara olan muhtaçlığımızı alenen açıklayanlar bakalım şimdi ne gibi bir tepki verecekler? Bizi kıskanıyor, gıpta ediyor ! dedikleri Almanya bize turist göndersin diye kapılarında kedi gibi bekledik, yeteri kadar turist gelmeyince de ekonomimiz iyice sarsıldı bir de kıskanmasa neler olur burada Allah bilir...
  • bu haberi gören IGA kurban kesti! Yine tüm o cok önem verdigimiz turistlere ve gurbetcilere ülkeyi terk etmeden, 250 Liralik kazigi devam atabilecek. 5 Lira maliyeti olan PCR testi IST havalimanin da 250 Lira
  • Acil o dönmeden 48 saat önce test olayi kalkmasi lazim. Zaten Almanyaya dönünce test ediliyoruz ne geregi var. Danke

Almanya, yeni tip Corona virüs salgını nedeniyle uygulamaya koyduğu seyahat uyarısını, 14 Eylül tarihine kadar uzattı. Federal Hükümet’in bugünkü oturumunda alınan karara göre, söz konusu uyarı, Türkiye’nin de dahil olduğu 160 ülkeyi kapsayacak şekilde uzatıldı.

Listede yer alan ülkeler arasında Türkiye dışında Alman turistlerinin sıklıkta tatilini geçirdiği Mısır, Tayland ve ABD’de de bulunuyor. Kabine, daha önce 17 Mart’ta, tüm dünyayı kapsayan bir seyahat uyarısı yayınlamış, ardından 10 Haziran’daysa Avrupa Birliği (AB) harici ülkeleri kapsayan seyahat uyarısının, 31 Ağustos’a kadar geçerli olacağını duyurmuştu.

Seyahat uyarısı, seyahat yasağı anlamına gelmiyor, tavsiye niteliğinde. Ancak söz konusu listede yer alan ülkelere gidenlerin, hastalanmaları durumunda, Almanya sorumluluk üstlenmiyor ve örneğin hastaları ülkeye geri getirmeyi redediyor.

Hükümet, salgının zirve yaptığı Mart ve Nisan aylarında, haftalar süren yoğun bir faaliyetle ülke dışında bulunan yaklaşık 240 bin kişiyi Almanya’ya getirmişti. Seyahat uyarısı listesinde yer alan ülkelerden dönenlerin, test yaptırmaları veya 14 gün karantina da kalmaları şart koşuluyor.

Almanya’nın, Türkiye’yi de ‘riskli korona bölgesi’ listesine alarak, seyahat uyarısı yapması iki ülke arasında gerilime neden oldu. Seyahat uyarısı, salgın nedeniyle turizmde zor bir dönemden geçen Türkiye’yi, ekonomik açıdan olumsuz etkilerken Ankara, Alman turistleri ağırlamak için yoğun diplomatik girişimlerde bulundu.

Türkiye'nin girişimleri kısmen sonuç verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, Almanya Başbakanı Angela Merkel, konuyu en az iki telefon görüşmesinde ele alırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Berlin’de meslektaşı Heiko Maas’la bu konuyu da görüşmek üzere biraraya geldi. Bu girişimlerin ardından, Almanya, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı.

Alman Dışişleri Bakanlığı, uyarının 4 Ağustos tarihinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya için geçerli olmadığını duyurdu, fakat İstanbul başta olmak üzere yurdun diğer bölgeleri için kaldırmadı. Ayrıca alınan karar uyarınca, Türkiye'ye tatile gidenlerin, Almanya'ya dönmeden en fazla 48 saat önce, masraflarını kendileri karşılayarak Corona virüsü testi yaptırmaları koşulu, Almanların bu yaz tatilini Türkiye’de geçirmelerinin önünde önemli bir engel olarak yorumlandı.

Almanya, tatil döneminde, geçen haftalarda riskli bölge ve ülkelerden dönen tüm turistlere havaalanlarında, tren istasyonları ve sınırlarda mecburi test kararı aldı ve testler için istasyonlar kurdu. (Amerikanınsesi)

Bu arada Corona virüs salgınında son haftalarda vaka sayısının artışa geçmesinin ardından Başbakan Merkel’in, Perşembe günü eyalet başbakanlarıyla biraraya geleceği ve salgınına karşı yeni eylem planlarını görüşeceği duyuruldu. Merkel’e yakın kaynaklar, nişan, düğün, parti eğlence gibi kalabalık gruplar halinde yapılan etkinliklerin sınırlandırılmasının planlandığını, ayrıca maske takmayanlara cezai yaptırımların artılacağını söylüyor.

Almanya seyahat uyarısını uzattı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Almanya bizi kıskanıyor ~ 3 yıl önce
Alman dostlarımızı ülkemize tatile bekliyoruz, Alman vatandaşlarının ülkemizde tatil yapmaları engellenemez diyerek onlara olan muhtaçlığımızı alenen açıklayanlar bakalım şimdi ne gibi bir tepki verecekler? Bizi kıskanıyor, gıpta ediyor ! dedikleri Almanya bize turist göndersin diye kapılarında kedi gibi bekledik, yeteri kadar turist gelmeyince de ekonomimiz iyice sarsıldı bir de kıskanmasa neler olur burada Allah bilir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyiki ~ 3 yıl önce
Dedin ha, 3 kuruşluk aklınla.....
İyi ki yazana ~ 3 yıl önce
Asıl 3 kuruşluk aklı olanlar ülkeyi ekonomik,sosyal, toplumsal her yönden bu hale getirenler ve onların arkasından giden senin gibi sorgulamaz,umursamaz,biatçı, şark kurnazı,para ve çıkar peşindekilerdir.
IGA SEVINDI ~ 3 yıl önce
bu haberi gören IGA kurban kesti! Yine tüm o cok önem verdigimiz turistlere ve gurbetcilere ülkeyi terk etmeden, 250 Liralik kazigi devam atabilecek. 5 Lira maliyeti olan PCR testi IST havalimanin da 250 Lira

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Scheisse ~ 3 yıl önce
Acil o dönmeden 48 saat önce test olayi kalkmasi lazim. Zaten Almanyaya dönünce test ediliyoruz ne geregi var. Danke

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000