17 Temmuz 2013, Çarşamba 13:44:44

ALMAN PİLOT SENDİKASINDAN ÖNEMLİ UYARI

Alman pilot sendikası Cockpit, tasarrufa gidilen uçaklarda ozon gazından ötürü kanser riskinin arttığı uyarısında bulundu.
  • İnsan hayatı'na .. Ne güzel yazmışsın hakikaten bravo
  • KARADA DA DÜNYANIN HER YERİNDE KANSER VAKALARI KORKUNÇ BİR HIZLA ARTIŞ GÖSTERİYOR. HER İNSAN POTANSİYEL OLARAK KANSERE YAKALANMA RİSKİ TAŞIR. ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN ÇOK BÜYÜK BİR HIZLA KÖTÜYE DOĞRU GİTMEKTE OLMASI (OZON TABAKASININ İNCELMESİ, HORMONLU YİYECEKLER, ZEHİRLENEN İÇME SULARI, NÜKLEER ENERJİ KAYNAKLARINDAN ATMOSFERE , SUYA SIZINTILAR, GENETİK NEDENLER, SİGARA) KANSERLİ HASTA SAYISININ TÜM DÜNYADA ZİRVEYE DOĞRU ÇIKMASINA SEBEPLERDEN BAŞLICALARI... ASLINDA GÜNÜMÜZDE BÖYLESİ KÖTÜ ŞARTLARDA KANSERE YAKALANMAMAK MUCİZE...
  • Ozon gazi ekvator bolgesinde uretilir fakat kutuplarda en yogun sekilde bulunurlar. Ayrica en yogun kis aylarinda bulunurlar. Sevgiler.
  • yaa biz ne anlarız ozondan ya da ozandan...bunlar gelişmiş ülkelerin tartışacağı ve önlem alacağı şeyler.bizi aşar bunlar.onlar bahsetmese bizim haberimiz bile yok.Allah bilir Amerika neler biliyor nelerle uğraşıyor.Öğrensek öyle trene bakar gibi bakarız.
  • TALPA MI? EŞANTİYON YAPTIRMAKTAN BALIK LOKANTALARIYLA ANLAŞMAKTAN BAŞKA NE YAPAR. BU KURUM MALİ AÇIDAN DENETLENMELİ.
  • Bu haberi TAlpa okumalı hakları savunmalı böyle resmi ciddi araştırmala başvurmalı bir an önce yabancı pilot başarısızlığı bari bunda, uçuş okullarında kapatılsın var be talpanın yapması gereken aslında ne akdar iş var mış
  • bizlerin coguna gore allahsiz,gayri muslum,arsiz,hayasiz olan gelismis,zengin toplumlarda insan ve ona ait ne varsa degerli ama allahi,kitabi olan,musluman ve dindar olan toplumlarda da meta,mal,para yani insan haric hersey onemli!!!! bu nasil bir celiskidir biri aciklasin lutfen!!!
  • acaba ozan un yoğun olduğu hatlar hangileri , kuzey ve güney kutup bilgeleri diye biliyorum ama yanılıyor olabilirim.
  • Almanya'da pilotlar yıllık ortalama 700-750 saat civarında uçuyor. Yıllık uçabilecekleri max. uçuş ise bizdeki gibi 1000 saat. Yani optimum bir değer belirlemişler ve ona göre uçuyorlar. Yani 1000 saatin max. olduğu ve ihtiyaç duyulduğunda uçulması gerektiğini biliyorlar ve uyguluyorlar. Bizde ise 1000 saat normal uçulması gereken bir değer olarak görülüyor ve bütün şirketler bunu uyguluyor. Hem de kısa kısa iç hat uçuşlarıyla. Uçaklarımızda da bahsedilen cihazlar yok. Yani uçuş ekipleri özellikle içhat uçuşlarının yoğunlaşmasıyla çok yorgun ve bitkin durumda. Ama hala biz de bir çalışma yok. Almanlar daha az ve daha rahat uçuşlar yaptığı halde hala birşeyleri insan hayatı lehine uygulamaya çalışıyorlar. Birisi çıkıp radyasyon uçaklara zararlıdır derse belki bizde de bir çalışma yapılır. Çünkü bizde insan hayatı önemli değil, uçaklar daha önemli...

Cockpit sendikası bünyesinde kurulan bir çalışma grubu, ozon gazının yol açtığı kanser riskine karşı yolcu uçaklarına takılan dönüştürücü cihazları inceledi.

Sözkonusu cihaz, atmosferin üst tabakalarında görülen insan sağlığına zararlı ozon gazını oksijene dönüştürüyor.

Yolcu uçakları ya bir ozon dönüştürücü cihazla bu tehdidin üstesinden geliyor ya da ozon yoğun bölgeler uçuş rotasından çıkarılıyor.

Havayolu şirketleri sözlerini tutmadılar

Cockpit sendikası, incelemede, havayolları şirketlerinin bundan 5 yıl önce verdikleri sözü tutmadıklarını belirledi.

Havayolları şirketleri filolarındaki mevcut uçaklara ozon dönüştürücüleri hemen ekleme, yeni uçaklara da montaj aşamasında dahil edilmesi vaadinde bulunmuşlardı.

Cockpit sendikasının uçuş sağlığı çalışma grubu üyeleri, inceleme kapsamında bazı filoların hemen hemen tamamen ozon dönüştürücü cihazdan yoksun olduğunu belirledi.

Sendika sözcüsü Jörg Handwerg, tasarruf gerekçesiyle ozon dönüştürücü cihazlardan vazgeçilmesini eleştirdi. Handwerg, "Bunun yolcu ve mürettebatın sağlık ile güvenliğini olumsuz etkilediğini" kaydetti. 

(Deutsche-Welle)

ALMAN PİLOT SENDİKASINDAN ÖNEMLİ UYARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
İnsan hayatı'na .. Ne güzel yazmışsın hakikaten bravo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEK HAVADA DEĞİL ~ 9 yıl önce
KARADA DA DÜNYANIN HER YERİNDE KANSER VAKALARI KORKUNÇ BİR HIZLA ARTIŞ GÖSTERİYOR. HER İNSAN POTANSİYEL OLARAK KANSERE YAKALANMA RİSKİ TAŞIR. ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN ÇOK BÜYÜK BİR HIZLA KÖTÜYE DOĞRU GİTMEKTE OLMASI (OZON TABAKASININ İNCELMESİ, HORMONLU YİYECEKLER, ZEHİRLENEN İÇME SULARI, NÜKLEER ENERJİ KAYNAKLARINDAN ATMOSFERE , SUYA SIZINTILAR, GENETİK NEDENLER, SİGARA) KANSERLİ HASTA SAYISININ TÜM DÜNYADA ZİRVEYE DOĞRU ÇIKMASINA SEBEPLERDEN BAŞLICALARI... ASLINDA GÜNÜMÜZDE BÖYLESİ KÖTÜ ŞARTLARDA KANSERE YAKALANMAMAK MUCİZE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ozon gazi ekvator bolgesinde uretilir fakat kutuplarda en yogun sekilde bulunurlar. Ayrica en yogun kis aylarinda bulunurlar. Sevgiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 9 yıl önce
yaa biz ne anlarız ozondan ya da ozandan...bunlar gelişmiş ülkelerin tartışacağı ve önlem alacağı şeyler.bizi aşar bunlar.onlar bahsetmese bizim haberimiz bile yok.Allah bilir Amerika neler biliyor nelerle uğraşıyor.Öğrensek öyle trene bakar gibi bakarız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
TALPA MI? EŞANTİYON YAPTIRMAKTAN BALIK LOKANTALARIYLA ANLAŞMAKTAN BAŞKA NE YAPAR. BU KURUM MALİ AÇIDAN DENETLENMELİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
talpa açıklama ~ 9 yıl önce
Bu haberi TAlpa okumalı hakları savunmalı böyle resmi ciddi araştırmala başvurmalı bir an önce yabancı pilot başarısızlığı bari bunda, uçuş okullarında kapatılsın var be talpanın yapması gereken aslında ne akdar iş var mış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 9 yıl önce
Arkadaş şu yazdıklarından hiç bir şey anlaşılmıyor, bozuk cümle yapısı ile ne anlatmaya çalıştın merak ettim.
celiski!! ~ 9 yıl önce
bizlerin coguna gore allahsiz,gayri muslum,arsiz,hayasiz olan gelismis,zengin toplumlarda insan ve ona ait ne varsa degerli ama allahi,kitabi olan,musluman ve dindar olan toplumlarda da meta,mal,para yani insan haric hersey onemli!!!! bu nasil bir celiskidir biri aciklasin lutfen!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yoğunluk ? ~ 9 yıl önce
acaba ozan un yoğun olduğu hatlar hangileri , kuzey ve güney kutup bilgeleri diye biliyorum ama yanılıyor olabilirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir dost ~ 9 yıl önce
Ozan derken?
** ~ 9 yıl önce
Bizim ozan be abi
benim bildiğim ~ 9 yıl önce
ozan ın yogun oldugu yerler iç anadolu,pek para kazanamadıkları için kutuplara gitmeye paraları yetmez,ne kutubu edirneye gelemez garipler
İnsan hayatı ~ 9 yıl önce
Almanya'da pilotlar yıllık ortalama 700-750 saat civarında uçuyor. Yıllık uçabilecekleri max. uçuş ise bizdeki gibi 1000 saat. Yani optimum bir değer belirlemişler ve ona göre uçuyorlar. Yani 1000 saatin max. olduğu ve ihtiyaç duyulduğunda uçulması gerektiğini biliyorlar ve uyguluyorlar. Bizde ise 1000 saat normal uçulması gereken bir değer olarak görülüyor ve bütün şirketler bunu uyguluyor. Hem de kısa kısa iç hat uçuşlarıyla. Uçaklarımızda da bahsedilen cihazlar yok. Yani uçuş ekipleri özellikle içhat uçuşlarının yoğunlaşmasıyla çok yorgun ve bitkin durumda. Ama hala biz de bir çalışma yok. Almanlar daha az ve daha rahat uçuşlar yaptığı halde hala birşeyleri insan hayatı lehine uygulamaya çalışıyorlar. Birisi çıkıp radyasyon uçaklara zararlıdır derse belki bizde de bir çalışma yapılır. Çünkü bizde insan hayatı önemli değil, uçaklar daha önemli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
part-time pilot ~ 9 yıl önce
candır.işsizliğe kronik yorgunluga kansere çözüm.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000