23 Mayıs 2015, Cumartesi 08:55:33

Alman paraşütçü tehlike atlattı

Muğla’nın Fethiye ilçesine tatile gelen Alman şoför uygun olmayan hava şartlarında Babadağ’dan uçuşa geçtikten kısa bir süre sonra girdiği termikte 15 metre yüksekliğindeki Sedir ağacına çarpıp ağaçta asılı kaldı.
  • emin değilim babadağda uçuş değil para kaydı tutuluyor herkes bilir
  • Alamanyada yasiyorum..Bu sporu yapiyorum.. Bizim ölüdenizdeki cicuklar bunlara tecrübe olarak 5 basar.. Sirtlarinda son model malzemeler , ama ucusa geldimi tiri viri.. Bırde karafalı gördümü kücümseyerek bakarlar.. O kadar zavallı bır mılletkı.,,simdi döner bır sürü tıpık avrupalı palavralarını anlatmaya baslar.. Insanlıkta bızım ülkemızde, dostlukta
  • Geçmiş olsun, yine gel usta :) bak meşhursun artık. Ağaca takıldın bizde havacılık haberi oldun gördün mü? Sizin gibi paraşütçülere ihtiyacımız var :)
  • ,0Bir gün bizim ülkemzidede şoförler alman şoförler gibi beş yıldızlı ..beşi bıraktım her hangi ege akdenizde hotelde tatil yapabileceklermi? yada 50 sini altmışını görmüş türk şoförler hiç tatil yapmışlarmı bu ülkenın hotellerinde??
  • Güzel kardeş, şirketler bu yetkiye sahip değildir. Ayrıca bu iş için hazır ekip beklemektedir ve parası ödenmektedir. Helikopter ancak ulaşılması veya kurtarılması zor olan durumlarda çağırılır. Ayrıca, askerlerimiz için çok iyi bir tatbikat fırsatı çıkıyor. Asker hem deneyim kazanoyor hem faydası var. Unutmadan, paraüt şirketleri dünya kadar vergi ödüyor, bu vergiler ile asker işini yapabiliyor. Senin vergi durumun nedir acaba..?
  • Ba ba ba laflara bak ilerleme kaydetmişsiniz falan artiste bak.. Kac kere gelmiş Türkiye ye ama hala hindistan suriye falan zannediyodu heralde burayı kamil...
  • BIRAK AĞAÇTA KALSIN ALMAN ÇOCUĞU......
  • almanya ya döner dönmez hemen türkiye yi kötüler hava bozuktu ucurdular der,pislik atar.,ama tesekkür oho nerde alman anayasasinda bile var türke tesekkür etmek taviz vermek olur diye.ucaga bininceye kadar türkler beni kurtardi almanya ya inince türkler beni bu hale getirdi derler ve diyecektir de bu sahis demez ise bile dedirttirirler .alman basini alman gizli servisi gibi.zorla kötülettirirler canim ülkemizi.niye yazdim 24 saat 40 sene bunlar la yasadim ,
  • adam sirf turkiyede bile kac kere caktiysa harika ilerleme kaydetmisssiniz falan diyor super ya :D
  • Hep aynı hikaye. Askeri arama kurtarma yardıma çağırılıyor. Yamaç paraşütü hizmeti veren şirketler gerektiğinde arama kurtarma sağlamak zorunda. İşin kolayına kaç, Dalaman'ı ara, askeri helikopter gelsin kurtarsın! Oh ne ala.. Askeri arama kurtarma görev ayırt etmez ama asıl sorumluluğu bu değil. Bu işe bir el atılması lazım artık. Şirketler çok duyarsı..

Muğla’nın Fethiye ilçesine tatile gelen Alman şoför uygun olmayan hava şartlarında Babadağ’dan uçuşa geçtikten kısa bir süre sonra girdiği termikte 15 metre yüksekliğindeki Sedir ağacına çarpıp ağaçta asılı kaldı. Alman paraşütçüyü asılı kaldığı sarp kayalıklardaki sedir ağacından UMKE ve paraşüt pilotları indirip askeri helikopterden yardım istendi. Alman paraşütçü filmleri aratmayan bir operasyonla bulunduğu yerden Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait askeri helikopter ile kurtarılıp Fethiye Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Fethiye’ye ailesiyle birlikte tatile gelen ve Almanya'da şoförlük yapan 59 yaşındaki Günter Kupka, iki oğlu ile birlikte dünyaca ünlü paraşüt parkuru Babadağ’a single (tekli) uçuş yapmak için çıktı. Babadağ’dan daha önceki yıllarda da 30’a yakın uçuş yapan 27 yıllık paraşütçü Alman Günter Kupka, bin 800 metrelik pistte iki oğlu ile birlikte ayrı ayrı uçuşa kalktı. Alman paraşütçü kısa bir süre sonra havanın kötü olmasından dolayı termike girince yaklaşık 200 metre yükseklikten irtifa kaybedip dönerek Babadağ’ın bin 500 metrelik bölümünde 15 metre yüksekliğindeki sedir ağacına çarparak düştü. Paraşütün düştüğünü gören paraşütçüler hemen UMKE ekibinden yardım istedi. Ekipler Alman paraşütçüye ulaşmasının ardından yaklaşık bir saatte ağaçtan güçlükle indirdi. 50 metre yüksekliğe sedye ile taşıyıp Dalaman Hava Meydan Komutanlığından yardım istediler. Dalaman Hava Meydan Komutanlığından havalanan askeri helikopter filmleri aratmayan bir şekilde Alman paraşütçüyü helikoptere alıp Fethiye Devlet Hastanesine indirdi. Alman paraşütçünün başında travma ve vücudunda kırıklar olabileceği bildirildi.

UMKE üyesi Alparslan Genç, "1800 metre pistinden uçuşa geçen pilot 1700 metre pistinden 200-300 metre aşağıda bir ağaca çarparak ağaçta asılı kaldığı bildirilince UMKE ekibi olarak hemen harekete geçtik. Alman turisti bulunduğu yerden indirdik. İlk müdahaleyi yaptık. Kafa travması ve sağ bacağında kırık şüphesi ile sedyeye alıp boş bir alana çıkardık. Helikopter yardımı istedik. Dalaman Hava Meydan Komutanlığından havalanan helikopterle turisti kurtardık. Gündüz de tandem kaza yapan iki kişiyi UMKE ekibi olarak hastaneye getirmiştik. Onlar da kalkış sırasında kaza yaptılar” dedi.

UMKE sorumlusu Ergün Kocagöz ise, paraşüt kazası olduğu bildirilince ekip olarak hareket ettiklerini paraşütçülerin de yardımıyla sarp kayalıktaki ağaçta asılı kalan Alman turisti ve paraşütünü yaklaşık bir saatte kurtardıklarını, askeri helikopterden yardım istediklerini söyledi.

"BABADAĞ’DAN 30 KEZ UÇTUM"

Almanya’da şoför olarak çalıştığını, tam 27 yıldır paraşütle uçuş yaptığını söyleyen Günter Kupka, "3 yıldan bu yana Fethiye’ye Babadağ’a uçmaya geliyorum. Babadağ’dan yaklaşık 30 kez uçmuşumdur. Ölüdeniz ve Babadağ çok harika. Bu gün de iki oğlumla birlikte uçmak için Babadağ’a çıktık. Birlikte ayrı ayrı yani single olarak kalkış yaptık. Uçuşa geçtikten kısa bir süre sonra kendimi termikte buldum. Ağaca çarptım ve asılı kaldım. Yardıma gelen herkese teşekkür ederim. Kurtarma operasyonları için harika bir ilerleme kaydetmişsiniz” dedi.

Uçuş anı amatör kameraya yansıyan Alman paraşütçü iyileşir iyileşemez yine uçacağını söyledi.Alman paraşütçü tehlike atlattı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

30 uçuş mu ~ 4 yıl önce
emin değilim babadağda uçuş değil para kaydı tutuluyor herkes bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alamanya.. ~ 4 yıl önce
Alamanyada yasiyorum..Bu sporu yapiyorum.. Bizim ölüdenizdeki cicuklar bunlara tecrübe olarak 5 basar.. Sirtlarinda son model malzemeler , ama ucusa geldimi tiri viri.. Bırde karafalı gördümü kücümseyerek bakarlar.. O kadar zavallı bır mılletkı.,,simdi döner bır sürü tıpık avrupalı palavralarını anlatmaya baslar.. Insanlıkta bızım ülkemızde, dostlukta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yine gel ~ 4 yıl önce
Geçmiş olsun, yine gel usta :) bak meşhursun artık. Ağaca takıldın bizde havacılık haberi oldun gördün mü? Sizin gibi paraşütçülere ihtiyacımız var :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 4 yıl önce
,0Bir gün bizim ülkemzidede şoförler alman şoförler gibi beş yıldızlı ..beşi bıraktım her hangi ege akdenizde hotelde tatil yapabileceklermi? yada 50 sini altmışını görmüş türk şoförler hiç tatil yapmışlarmı bu ülkenın hotellerinde??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 4 yıl önce
Güzel kardeş, şirketler bu yetkiye sahip değildir. Ayrıca bu iş için hazır ekip beklemektedir ve parası ödenmektedir. Helikopter ancak ulaşılması veya kurtarılması zor olan durumlarda çağırılır. Ayrıca, askerlerimiz için çok iyi bir tatbikat fırsatı çıkıyor. Asker hem deneyim kazanoyor hem faydası var. Unutmadan, paraüt şirketleri dünya kadar vergi ödüyor, bu vergiler ile asker işini yapabiliyor. Senin vergi durumun nedir acaba..?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafirciğim ~ 4 yıl önce
SENİN İFADENE GÖRE ASKERE TATBİKAT FIRSATI ÇIKIYORMUŞ ÖYLEMİ İYİ O ZAMAN HERGÜN PARA KAZA YAPIN DAHA ÇOK PRATİK OLSUN DEĞİLMİ.VERGİ VERDİĞİN İÇİN ASKER SENİN İŞİNİ YAPABİLİYOR DEĞİLMİ ,DİKKAT ET ASKERİN BAŞKA YAPTIĞI İŞLERDE VAR AMAN HA.ARTI BU ÜLKEDE ASGARİ ÜCRETLİNİN BİLE ÖDEDİĞİ VERGİDEN HABERİN YOK GALİBA,YAKITTAN ALINANDAN ELEKTRİK SUDAN FALAN,YANİ SADECE SEN Mİ ÖDÜYORSUNDA 'Senin vergi durumun nedir acaba..?'DİYE SORUYORSUN ASKERE AKLINLA İŞ YARATMA İŞİNDE TİCARİ TANDEMDE YARATICI OL YETER KAZASIZ BELASIZ UÇUŞLAR.
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ba ba ba laflara bak ilerleme kaydetmişsiniz falan artiste bak.. Kac kere gelmiş Türkiye ye ama hala hindistan suriye falan zannediyodu heralde burayı kamil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuh ~ 4 yıl önce
BIRAK AĞAÇTA KALSIN ALMAN ÇOCUĞU......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
almanya ya döner dönmez hemen türkiye yi kötüler hava bozuktu ucurdular der,pislik atar.,ama tesekkür oho nerde alman anayasasinda bile var türke tesekkür etmek taviz vermek olur diye.ucaga bininceye kadar türkler beni kurtardi almanya ya inince türkler beni bu hale getirdi derler ve diyecektir de bu sahis demez ise bile dedirttirirler .alman basini alman gizli servisi gibi.zorla kötülettirirler canim ülkemizi.niye yazdim 24 saat 40 sene bunlar la yasadim ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kasarlanmis ~ 4 yıl önce
adam sirf turkiyede bile kac kere caktiysa harika ilerleme kaydetmisssiniz falan diyor super ya :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hep aynı hikaye. Askeri arama kurtarma yardıma çağırılıyor. Yamaç paraşütü hizmeti veren şirketler gerektiğinde arama kurtarma sağlamak zorunda. İşin kolayına kaç, Dalaman'ı ara, askeri helikopter gelsin kurtarsın! Oh ne ala.. Askeri arama kurtarma görev ayırt etmez ama asıl sorumluluğu bu değil. Bu işe bir el atılması lazım artık. Şirketler çok duyarsı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000