15 Temmuz 2022, Cuma 09:04:11

Alman Havacılığı Türk işçileri bekliyor

Türkiye, Almanya’ya 61 yılın ardından ‘misafir’ statüsünde işgücü göndermeye hazırlanırken, Alman havayolu sektöründen ‘geçici değil, uzun süreli’ çağrısı geldi.
  • Hemen gelin almanyaya. Cok sevindim. Göruşmek uzere
  • Gelin hemşerim. Burada valiz taşıyıcıya çok ihtiyaç var.
  • ilanmi açılır,iskurdan formmu doldurulur yoksa şirket personelmi seçip yollar bilmiyorum ama bir an önce alımlar açılsında gidelim.malum tgs nin dilenci maasindan kat ve kat daha iyidir
  • Hadi bakalim tgs gitsin de yorumlarda bize aglamayi biraksinlar
  • Basvuru yok kardesim hala bu nasil is
  • almanlar köLe ariyorlar
  • Nereden başvuru yapiliyor
  • En son Almanya bizi kıskanıyordu. Hayal aleminde birileri işte.

Türkiye, Almanya’ya 61 yılın ardından ‘misafir’ statüsünde işgücü göndermeye hazırlanırken, Alman havayolu sektöründen ‘geçici değil, uzun süreli’ çağrısı geldi. Alman hükümetinin aldığı kararın, sorunları hafifletse de tam anlamıyla çözmeyeceğini belirten işletmeler, Yunanistan’dan ve Balkan ülkelerinden de personel alımı için düğmeye basmış durumda.

Almanya havalimanlarında özellikle yer hizmetlerinde görülen işgücü eksikliğini gidermek için Türkiye’den personel alımına onay çıktı ve süreçle ilgili detayların netleşmesi bekleniyor. Alman Çalışma Ajansı (Bundes Agentur), işçi getirmesi için başvuran havaalanlarına özel izin verildiğini duyurdu. Geçici olacak bu düzenlemeyle Türk işçilerin, 6 Kasım’a kadar çalışması planlanıyor. Avrupa Birliği’nin amiral gemisi olan ülkede, havayolu sektöründe yaşanan gelişmeleri farklı şehirlerdeki havalimanlarıyla konuştuk. İşletmelerin çoğu, Alman hükümetinin personel alımına yönelik kararını desteklerken; ‘geçici’ şartının mevcut sorunları tam anlamıyla gidermeyeceği; ‘uzun süreli istihdam’ kararının daha iyi bir çözüm olacağı görüşü dile getiriliyor. Uluslararası hava Trafik merkezlerinden biri olarak kabul edilen Münih Havalimanı’nı işleten Flughafen München, Türkiye’den personel alımını planladıklarını belirtti: “Alman hükümetinin Türk çalışanları işe alma fırsatı sunmasından mutluyuz. Ancak bu sorunları hafifletse de tam anlamıyla çözmeye yetmeyecek. Gelecek personelin geçici olması yerine daha uzun süre istihdam edilecek olması daha iyi bir çözüm olacaktır. Bu anlamda Türk çalışanlar için fırsatların genişletilmesinden mutlu oluruz.”

HÂLÂ İHTİYAÇ VAR

Pandemi süresince çalışanların çoğunu istihdam etmeye devam ettiklerini belirten şirket, “Trafiğin artışıyla birkaç hafta önce farklı alanlarda ek personel istihdam etmeye başladık. Havalimanında güvenlik, teknik servis ve yer hizmetleri gibi alanlarda kalıcı olarak çalışacak 200 ek çalışana ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı. Düsseldorf Havalimanı yetkilisi Verena Wefers ise “Yoğun zamanlarda, sorumluluğumuz dışındaki alanlarda bile kendi personelimizle destek veriyoruz. Almanya ve AB genelinde görülen bu personel eksikliğine karşı üçüncü ülkelerden istihdamın değerlendirilecek olmasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. Frankfurt Havalimanı’ndan yapılan açıklamada ise şu değerlendirme yapıldı: “Yan kuruluşumuz FraGround, son dönemde yer ve bagaj hizmetlerinde çalışacak personel alımına başladı. Son olarak bin kişi işe alındı ancak halen birkaç yüz kişiye daha ihtiyacımız var. Türkiye’den ne kadar personelle çalışacağımız, gelen personelin niteliğine de bağlı olacak. Diğer Avrupa ülkelerinden ve Almanya’da uygun personeli işe almak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

‘MAAŞ KONUSUNDA ANLAŞTIK’

Ülkede şu an için personel alımı planlamayan havalimanları da var. Almanya’nın en büyük şehri Berlin’deki Brandenburg Havalimanı, yer hizmetlerinde çalışacak personel sorunu olmadığını dile getirirken, Stuttgart Havalimanı’nda da bir arayış olmadığı ifade edildi. Almanya’nın Saksonya Eyaleti’ne bağlı önde gelen iki şehri Dresden ve Leipzig Havalimanları’nı işleten Mitteldeutsche Flughafen ise “Pandemide Leipzig, önemli bir aktarma noktası oldu. Bu dönemde çalışanlarla maaş artışı olmayacağına dair bir anlaşma yaptık; ek yabancı personel desteğine şu anda ihtiyacımız yok” değerlendirmesini paylaştı (hürriyet)

Alman Havacılığı Türk işçileri bekliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Grb ~ 26 gün önce
Hemen gelin almanyaya. Cok sevindim. Göruşmek uzere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurbetçi ~ 26 gün önce
Gelin hemşerim. Burada valiz taşıyıcıya çok ihtiyaç var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ist ~ 27 gün önce
ilanmi açılır,iskurdan formmu doldurulur yoksa şirket personelmi seçip yollar bilmiyorum ama bir an önce alımlar açılsında gidelim.malum tgs nin dilenci maasindan kat ve kat daha iyidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ~ 27 gün önce
Hadi bakalim tgs gitsin de yorumlarda bize aglamayi biraksinlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OPS ~ 27 gün önce
Basvuru yok kardesim hala bu nasil is

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haber ~ 27 gün önce
almanlar köLe ariyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Batuhan ~ 28 gün önce
Nereden başvuru yapiliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayal alemi ~ 28 gün önce
En son Almanya bizi kıskanıyordu. Hayal aleminde birileri işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000