21 Şubat 2018, Çarşamba 09:27:59

Alitalia'ya rakip geldi

Sivil havacılıkta yıllardır maddi kriz ile boğuşan ve iflasın eşiğinde olan İtalya’nın en büyük havayolu şirketi Alitalia’ya yeni bir rakip geldi.
  • En büyük umudumuz İtalyan havacılığının kurtulması güzel haberler bekliyoruz 777 de alın

Sivil havacılıkta yıllardır maddi kriz ile boğuşan ve iflasın eşiğinde olan İtalya’nın en büyük havayolu şirketi Alitalia’ya yeni bir rakip geldi.

Merkezi Sardunya Adası'nın Olbia kentinde bulunan Meridiana Havayolları'nın hisselerinin yüzde 49'unun Katar Havayolları'na satılmasıyla isim değişikliğine giden şirketin yeni adı Air Italy oldu.

İsmaili tarikatı lideri iş adamı Ağa Han, yeni kurulan şirketin yüzde 51 hissesini elinde bulundurduğu açıklandı.

“Air Italy” adını alan yeni havayolu şirketin medya tanıtımı Milano'da gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Katar Havayolları CEO’su Akbar Al Baker ve Ağa Han’ın şirketi AKFED’in temsilcisi Sultan Allana ile Meridiana’nın Başkanı Francesco Violanti, hedeflerinin Alitalia ile rekabete girip ülkenin en güçlü hava yolu unvanını almak olduğunu söyledi.

2020 yılına kadar uçak sayılarının 50’ye yükseleceğini ve ilk aşamada 20 adet Boeing 737 MAX’lerle takviye edileceğini söyleyen ortaklar, Katar Havayolları'ndan 5 adet uzun menzilli Airbus A 330 – 200’ün kiralanacağını ayrıca 2019’da bu uçakların yerine de Boeing 787 -8 satın alınacağını sözlerine eklediler.

Yılda 400 Milyon Euro ciro yapmasına karşın 40 Milyon Euro zarar eden Meridiana’nın yerine kurulan Air Italy, haziran ayından itibaren Milano – New York ve Milano - Miami seferleriine başlayacak.

Daha sonra aynı rota Roma’dan da gerçekleştirilecek. Akbar Al Baker halen yapılan iç hatlar seferlerinin dışında bir yıl içerisinde Air Italy’nın Körfez ülkelerine ve Alitalia’nın uçtuğu kentlere rotasını çevireceğini duyurdu.

 

Alitalia'ya rakip geldi

Facebook Yorum

Yorumlar

Helal ~ 4 yıl önce
En büyük umudumuz İtalyan havacılığının kurtulması güzel haberler bekliyoruz 777 de alın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000