05 Ocak 2023, Perşembe 16:36:12

AKINCI TİHA dünya basınında ses getirdi

Bayraktar Akıncı TİHA'nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) AESA radar ve görüş ötesi havadan havaya füze taşıyan dünyanın ilk İHA'sı olması yabancı basının dikkatini çekti.
  • yok canım oyuncak bu oyuncak tele1 stüdyosuna 5 tane sığarmış... milleti kandırıyorlarmış...diğer yandan o kadar başkan başbakan cumhurbaşkanları toplandı nerde bu togg un fabrikası...saman ithal ediyoduk domates soğan bile üretemez olduk ha bide şeker fabrikalı satıldı son olarak tank palet fabrikası katarlara satıldı katar bizi işgal edecek.. olum rakı birayı az için az
  • Ses desibel128 bpm olucak

Bayraktar Akıncı TİHA'nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) AESA radar ve görüş ötesi havadan havaya füze taşıyan dünyanın ilk İHA'sı olması yabancı basının dikkatini çekti.

Akıncı'nın hizmete alındığı 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'yi İHA teknolojisinde dünya lideri yapma sözünün günden güne gerçekleştiğine vurgu yapılan haberde "Türkiye, iki yıl sonra zirve yolunda" ifadeleri kullanıldı.

Haberde Rusya-Ukrayna savaşı örnek gösterilirken İHA'ların modern savaş alanlarında aktif hale gelmesiyle birlikte Türkiye'nin İHA teknolojisinde öncü bir ülke olarak konumlanmayı başardığı belirtildi.

Ukrayna-Rusya savaşında çok sayıda zırhlı aracı imha eden Bayraktar TB2'nin ardından şimdi gözlerin Akıncı'ya çevrildiğinden bahsedildi.

Türkiye'nin Akıncı TİHA'sının Aktif Dizin Taramalı Radar'ı (AESA) ile donatılacak olmasının dikkate değer bir başarı olduğu ifade edildi. AESA'nın Milli Muharip Uçak'ta (MMU) da kullanılacağı işaret edildi.

AESA'nın Milli Muharip Uçak ve insansız hava araçlarına entegre edilmesinin Türkiye ihracatı için önemli bir itici güç olacağı kaydedildi.

AESA radarı üretimiyle Türkiye'nin seçkin ülkeler arasına katıldığından söz eden haberde, "AESA radarı ile donatılmış bir insansız hava aracına sahip olunması, ülkenin elektronik harp kabiliyetini önemli ölçüde artıracaktır. AESA radarları, hedef tespit hızı, tehditlerin ve potansiyel tehditlerin tanımlanabileceği mesafe ve özellikle küçük nesneler için elde edilen izlerin doğruluğu ve aslına uygunluğu açısından önemli avantajlar sunar" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin Akıncı için ihracat ağını genişleteceği belirtilen haberde, "Satın alınabilirlik ve muharebe başarıları, özellikle batılı SİHA'ları satın almak için büyük meblağlar harcayamayan ülkeler için uzun süredir Türk insansız hava araçlarının satış noktası olarak görülüyor" denildi.

AKINCI TİHA'nın özellikleri
Seyir hızı 200 knots, azami kalkış ağırlığı ise 6 ton olan Akıncı, 40 bin feet irtifaya kadar yükselebiliyor ve 24 saat uçuş gerçekleştirebiliyor.

1,5 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olarak geliştirilen Akıncı, gelişmiş yapay zeka, 3 yedekli otopilotla milli uydu haberleşme sistemine sahip.

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik özelliklerine sahip Bayraktar AKINCI TİHA, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, MAM-T, Nüfuz Edici Bomba, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Lazer Güdüm Kiti (LGK) gibi mühimmat, füze, bomba ve güdüm kitleriyle donatılabiliyor.

AKINCI TİHA dünya basınında ses getirdi

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

azgın azınlık ~ 1 yıl önce
yok canım oyuncak bu oyuncak tele1 stüdyosuna 5 tane sığarmış... milleti kandırıyorlarmış...diğer yandan o kadar başkan başbakan cumhurbaşkanları toplandı nerde bu togg un fabrikası...saman ithal ediyoduk domates soğan bile üretemez olduk ha bide şeker fabrikalı satıldı son olarak tank palet fabrikası katarlara satıldı katar bizi işgal edecek.. olum rakı birayı az için az

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M ~ 1 yıl önce
Tank nerede , Sancaktar nerede
Ercan ~ 1 yıl önce
Sende şu parti gözlüğünü çıkar bence, takım tutar gibi particilik yapmayın, ki gerçekleri görebilin.Güzel olanı alkışlayın, yanlışa hayır demeyi bilin. Güzel bir gelişme gurur duydum. Keşke ödediğimiz vergiler çalınmasa da daha güzel şeyler olsa.
Azgın azınlık 'a ~ 1 yıl önce
Asıl azgın azınlık senin gibi sorgulamaz,sormaz,düşünmez, çıkarı ve maması için her kılığa girebilecek zihniyette olanlardır gerçi sen de haklısın zira böyle olmasan ne iş bulabilirsin ne para ne de dişleyecek kemik...
Siz ne içiyorsanız ~ 1 yıl önce
Bize de ondan verin . Kesmiyor rakı falan
azgın azınlık rumuzuna ~ 1 yıl önce
Saman,domates,patates ithal edildiğini devlet söylüyor. Her karışı verimli bir ülkede tarım ve hayvancılık bitti neye elini atsan ithal,bundan sahibin adına utanman gerekir. Togg diyorsun da ekranı,motoru,bataryası, yürüyen aksamı hemen herşeyi ithal,demode çizimini İtalyanlar yaptı,deneme için bizi kıskanan Almanya'ya gönderildi,oradan buradan teknoloji,mühendislik, parça vs alıp birleştirince sen mi yapmış oluyorsun? O şekilde bu ülkede 50 yıldır araba üretiliyor 40 yıl önce de helikopter ve F 16 yapılıyordu. Ülkede akape sayesinde satılmadık yer,devlet şirketi kalmadı bu marifet mi? İthalat, dış borç,dövizin de ekonominin de hali ortada,süt ürünleri fiyatı eti geçti. O kadar batmışız. Oy için iktidarın tribüne oynama,göz boyama faaliyetlerine yağcılığa devam et zira onlara muhtaçsın,onlar olmasa açsın,sahibinin çıkarı için ne gerekiyorsa onu yaparsın.
Edo ~ 1 yıl önce
Ses desibel128 bpm olucak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000