13 Şubat 2022, Pazar 13:40:10

"Akıncı için uygun pistler yok"

Ukraynalı askeri analiz uzmanı Çmut, Ukrayna’nın kalkış ve iniş için uygun pistlerinin olmaması nedeniyle Türk insansız hava araçlarının (İHA) işletilmesiyle ilgili sorunlar yaşadığını belirtti.
  • Romanya Bulgaristan Ukrayna Belarus Rusya yani eski doğu bloku ülkelerin normal havaalanı pistlerinin tamamı merdiven gibi zaten tiha için uygun değil diyenin nasıl bir kafa yapısına sahip olduğuna şaşarım
  • Ben de bu Ukraynalılar uçak indiğinde neden "şak şak şak şak" alkışlıyor diyordum. Meğer, "böyle tarla gibi piste de indin ya, helal olsun" anlamındaymış.
  • Kötülemek için bahane arayanlar gelmeden yazalım. Sanırım eski sovyet tipi beton zeminli pistlerde bu sorun yaşanıyordur. O tür pistlerde kare şeklindeki beton blokların birleşim yerlerinde boşluklar olur. İHA gibi küçük çaplı tekerlere sahip araçlar için sorun çıkarabilir. Halledilemeyecek bir problem değil.
  • Ukrayna pistleri Akıncı için uygun değil. Hatta hiç bir uçak için uygun değil. Sivil pistlerde sanki tarlaya inmişiz hissi yaratıyor, onları nispeten iyi diye tanımlıyorsa askeri meydanları düşünemiyorum bile

Ukraynalı askeri analiz uzmanı Çmut, Ukrayna’nın kalkış ve iniş için uygun pistlerinin olmaması nedeniyle Türk insansız hava araçlarının (İHA) işletilmesiyle ilgili sorunlar yaşadığını belirtti.

Ukrayna Askeri Merkezi adlı sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulu başkanı Taras Çmut, Ukrayna’nın uygun pistlerinin olmaması nedeniyle Türk İHA’larının işletilmesiyle ilgili sorunlar yaşadığını söyledi, ilgili video YouTube'da yayınlandı.

Pistlerin Ukrayna havacılık sektörünün genel sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Çmut, “Bu, yaşadığımız ve havacılıktan vazgeçmemiz durumu dışında her hâlükârda çözmemiz gereken bir sorun” diye konuştu.

Türk yapımı Bayraktar Akıncı İHA'ları için ancak sivil hava araçları tarafından kullanılan büyük havaalanları uygun olduğuna dikkat çeken uzman, askeri havaalanlarının ise aynı İHA’lar için sadece ‘teorik olarak’ uygun olduğunu vurguladı.

Çmut, “Bu, kaynak ve iniş takımı direği meselesi. Örneğin (Kiev’e teslim edilen) daha hafif olan Bayraktar’larda iniş takımı direkleri ile sorun yaşadık. Kalkış ve iniş kaynağı diye bir kavram var ve her üç kalkış ve inişte direklerin değişmesi gerekiyorsa, bu pek de iyi değil" diye konuştu.

Ukraynalı uzman, mevcut Sovyet pistlerinin bu durumda uygun olmadığı için Ukrayna'nın hava kuvvetlerine ait havaalanlarındaki pistlerle ‘bir şeyler yapması’ gerektiğini sözlerine ekledi.

Ukrayna 2018-2020 döneminde, alımı için yaklaşık 74 milyon dolar harcanan Bayraktar TB2 Türk saldırı insansız hava araçlarını ithal etmişti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, şubat başlarında Ukrayna ve Türkiye'nin Bayraktar insansız hava araçlarının yerel üretimini genişleten bir anlaşma imzaladığını açıklamıştı.

"Akıncı için uygun pistler yok"

Facebook Yorum

Yorumlar

Vedat ~ 6 ay önce
Romanya Bulgaristan Ukrayna Belarus Rusya yani eski doğu bloku ülkelerin normal havaalanı pistlerinin tamamı merdiven gibi zaten tiha için uygun değil diyenin nasıl bir kafa yapısına sahip olduğuna şaşarım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teasers ~ 6 ay önce
Ben de bu Ukraynalılar uçak indiğinde neden "şak şak şak şak" alkışlıyor diyordum. Meğer, "böyle tarla gibi piste de indin ya, helal olsun" anlamındaymış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teferruat ~ 6 ay önce
Kötülemek için bahane arayanlar gelmeden yazalım. Sanırım eski sovyet tipi beton zeminli pistlerde bu sorun yaşanıyordur. O tür pistlerde kare şeklindeki beton blokların birleşim yerlerinde boşluklar olur. İHA gibi küçük çaplı tekerlere sahip araçlar için sorun çıkarabilir. Halledilemeyecek bir problem değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akıncı pistler için uygun değil yanlış bir söylem ~ 6 ay önce
Ukrayna pistleri Akıncı için uygun değil. Hatta hiç bir uçak için uygun değil. Sivil pistlerde sanki tarlaya inmişiz hissi yaratıyor, onları nispeten iyi diye tanımlıyorsa askeri meydanları düşünemiyorum bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000