15 Mayıs 2024, Çarşamba 10:02:10

AJet'in satışı mı planlanıyor?

AnadoluJet'in ayrı bir şirket kurularak AJet’e dönüştürülmesinin ardından satılacağı iddia ediliyor.
  • Ateş olmayan yerden duman çıkmaz Birşey vardır ama satılma.. değildir. Yıllardır benzer dedikodular THY ve TEKNİK için de oldu. Örtülü öfkeli bir zümre var bunları ne yapsan memnun olmadı, olmaz. Onlara bu tip dedikoduları veren üst akılı bilmek lazım. Asıl maksat nedir kimin ne menfaati var. Zaman iyi bir turnusoldur, fazla gitmek gerçek görünür.
  • Qatar Foundation'a satılmış
  • Bence Thy den başlanması lazım hem de hemen yoksa şirketi yiye yiye bitirecekler. Ajet'i kim ne yapsın
  • Ne dandik bir haber olmuş yahu, kocakarı dedikodusundan beter. Hangi bilgiye dayanarak böyle bir asparagas haber yapıyorsunuz. Evet böyle bir ihtimal pek tabii olabilir ama biraz işine saygı gösterip bir belge, bir açıklama vs ye göre haber yapsaydınız. Yazık
  • Tüm hazırlıklar ne diye sanıyodunuz???
  • Körfez ülkelerinden başka kimin ilgisi olabilirdi ki ülkeyi komple arabistana çevirmediler mi zaten, her mültecinin iltica edenin elinde Türk pasaportu, her 250k (zamanında) ve 400k dolar yatırım yapana direkt koşulsuz Türk pasaportu verilmedi mi zaten
  • Akape'nin Anadolu Jet'in yerine Ajet'i kurup körfez ülkelerine özellikle de Katar'a satma isteği olduğunu işin içindeki herkes biliyor. İktidar sayesinde cari açık dış borç,ithalat enflasyon,döviz rekor kırarsa Ajet de Thy de satılır kimse şaşırmasın zira ülkenin elinde satabileceği değerli hiçbir şey yok...
  • pandemi oncesinden beri onlara peskes cekilecekti, sadece pandemi devreye girince uzadi. Eninde sonunda katari dunyaya baglayacak ag bizden geciyor ve karambole getireekler
  • THY Anadolujet ayrılığı ile ilgili burada ilk haber çıktığında satış için hazırlık olduğunu söylediğimde linç edilmiştim, noldu?
  • Ajet satışı temeli çoktan hazırlanmış, Ajet için küçük zorda olan işletmeler feda ediliyor, Ülke , Vatandaş düşünen yok , sade nasıl kendime menfaat sağlarım düşüncesi. ACMI kuraları ve Uluslararası Havacılık kuraları hice sayılıyor, Yolcular Hava Alanların da mağdur oluyor. İnşallah bir gün Hesp sorulur.

AnadoluJet'in ayrı bir şirket kurularak AJet’e dönüştürülmesinin ardından satılacağı iddia ediliyor.

Türk Hava Yolları’na (THY) bağlı AnadoluJet'in THY’den koparılarak AJet’e dönüştürülmesiyle, hava yolunun satışının önünün açıldığı belirtiliyor. Kurulduğu 2008'den bu yana THY’ye bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren AnadoluJet, Temmuz 2023 itibarıyla THY bünyesinden ayrılmış ve ismi AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi olarak değiştirilmişti.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, THY tarafından 450 milyon TL sermaye ile kurulan şirketin sermayesi 28 Aralık 2023’te 721 milyon 751 TL’ye yükseltildi. AnadoluJet, 2024 yılı mart sonu itibarıyla sadece “AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi” adı altında operasyonlarını icra etmeye başladı.

AnadoluJet’e görevli personeller ile teknik ekibin kadrosu ise THY’de AJet’e geçirildi. THY’nin 95 uçağı da AJet’e devredildi. Ajet, yaz döneminde iç hatlarda 41, dış hatlarda 52 nokta olmak üzere toplam 93 noktaya sefer icra edecek.

Ancak tüm bu adımların da arkasında bir özelleştirme plan olduğu belirtiliyor. Tamamen THY’ye bağlı olan AnadoluJet’in AJet adı altında ayrı bir marka ve şirkete dönüştürülmesiyle THY ile olan ilişiği kesildi. Kadrosu THY’den AJet’e geçirilen çalışanların ise duruma tepki gösterdiği bildirdi.

Yeni uçuş izinleri de alınırken AJet’in özelleştirilmesinin planlandığı, Körfez Arap ülkelerinin de şirkete bir ilgisinin olduğu belirtiliyor. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre ise “Genel Havacılık Yönetmeliği” gereğince Türkiye’de faaliyet gösterecek şirketlerde Türkiye yurttaşı ortak bulunması gerekiyor. Yönetmelikte “Genel havacılık faaliyetleri yapmak üzere başvuruda bulunacak gerçek kişilerin Türk vatandaşı olması, tüzel kişilerin hisselerinin çoğunluğunun Türk vatandaşı olan bir ortakta bulunması zorunludur” şartı yer alıyor.

Bu nedenle de AJet’e dair farklı senaryolar söz konusu. İlk senaryo, AJet’in hissesinin bir bölümün satışı. İkinci senaryo ise yönetmelikte yapılacak bir değişiklik ile “yüzde 51 Türk” ortak şartının AJet’in satışı için esnetilmesi. Ayrıca AJet’in Türkiye merkezli bir şirkete mi yabancı bir şirkete mi satılacağına dair kesin bir durum söz konusu değil.

AJet'in satışı mı planlanıyor?

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Duman ~ 6 gün önce
Ateş olmayan yerden duman çıkmaz Birşey vardır ama satılma.. değildir. Yıllardır benzer dedikodular THY ve TEKNİK için de oldu. Örtülü öfkeli bir zümre var bunları ne yapsan memnun olmadı, olmaz. Onlara bu tip dedikoduları veren üst akılı bilmek lazım. Asıl maksat nedir kimin ne menfaati var. Zaman iyi bir turnusoldur, fazla gitmek gerçek görünür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Satılık ~ 7 gün önce
Qatar Foundation'a satılmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abuzer ~ 7 gün önce
Bence Thy den başlanması lazım hem de hemen yoksa şirketi yiye yiye bitirecekler. Ajet'i kim ne yapsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilmiyorsun bu işi ~ 7 gün önce
thy halka açık bir şirket. %51 i zaten halka satılmış durumda.
Hayrullah ~ 8 gün önce
Ne dandik bir haber olmuş yahu, kocakarı dedikodusundan beter. Hangi bilgiye dayanarak böyle bir asparagas haber yapıyorsunuz. Evet böyle bir ihtimal pek tabii olabilir ama biraz işine saygı gösterip bir belge, bir açıklama vs ye göre haber yapsaydınız. Yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
112 Apo ~ 8 gün önce
Tüm hazırlıklar ne diye sanıyodunuz???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 8 gün önce
Körfez ülkelerinden başka kimin ilgisi olabilirdi ki ülkeyi komple arabistana çevirmediler mi zaten, her mültecinin iltica edenin elinde Türk pasaportu, her 250k (zamanında) ve 400k dolar yatırım yapana direkt koşulsuz Türk pasaportu verilmedi mi zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acı ama gerçek ~ 8 gün önce
Akape'nin Anadolu Jet'in yerine Ajet'i kurup körfez ülkelerine özellikle de Katar'a satma isteği olduğunu işin içindeki herkes biliyor. İktidar sayesinde cari açık dış borç,ithalat enflasyon,döviz rekor kırarsa Ajet de Thy de satılır kimse şaşırmasın zira ülkenin elinde satabileceği değerli hiçbir şey yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katar ~ 8 gün önce
pandemi oncesinden beri onlara peskes cekilecekti, sadece pandemi devreye girince uzadi. Eninde sonunda katari dunyaya baglayacak ag bizden geciyor ve karambole getireekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Söylemiştim ~ 8 gün önce
THY Anadolujet ayrılığı ile ilgili burada ilk haber çıktığında satış için hazırlık olduğunu söylediğimde linç edilmiştim, noldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gariban ~ 8 gün önce
Ajet satışı temeli çoktan hazırlanmış, Ajet için küçük zorda olan işletmeler feda ediliyor, Ülke , Vatandaş düşünen yok , sade nasıl kendime menfaat sağlarım düşüncesi. ACMI kuraları ve Uluslararası Havacılık kuraları hice sayılıyor, Yolcular Hava Alanların da mağdur oluyor. İnşallah bir gün Hesp sorulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000