12 Ocak 2023, Perşembe 14:01:49

Airbus yepyeni bir teknolojinin testlerine başladı

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, pilot desteğini geliştirmek için yeni teknolojileri test ediyor.
  • 2 max kendi kendini yere çaktı, kaç yüz kişi öldü, full otomasyon zaten var.
  • pilot maaşları düşmeye başlar çünkü uçak kendi uçacak pilot eğitimleri de azalır maliyetler düşer
  • Garmin in hali hazırda benzer bir sistemi var ancak pilot incapacity olması durumunda, yani tepkisiz kalması durumunda komutayı alıyor. Buradan okuduğum pilotun hatalı aksiyonunu da override eden bir sistem gibi görünüyor ve bana şu aşamada çok advanced geldi. doğrulama testleri ve Airworthiness certifikasyonu tamamlanmış mı acaba?
  • tek pilotlu günler yaklaşıyor arkadaşlar.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, pilot desteğini geliştirmek için yeni teknolojileri test ediyor.

Airbus'ın yüzde yüz iştiraki olan Airbus UpNext, bir A350-1000 test uçağında yeni, yerde ve havada pilot yardım teknolojilerini test etmeye başladı.

DragonFly olarak bilinen, sergilenen teknolojiler, seyirde otomatik acil yönlendirme, otomatik iniş ve taksi yardımını içeriyor. Söz konusu teknolojik geliştirme, daha güvenli ve verimli operasyonları desteklemek için otonom uçuş sistemlerini daha fazla keşfetmenin uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlıyor.

Airbus UpNext DragonFly yöneticilerinden Isabelle Lacaze, "Bu testler, operasyonları daha da geliştirmek ve güvenliği artırmak için teknolojilerin metodik araştırmasındaki birkaç adımdan biri diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Lacaze, "Test edilen sistemler, tıpkı yusufçukların yer işaretlerini tanıma yeteneğine sahip olduğu bilindiği gibi, bir uçağın çevresinde neler olduğunu otonom bir şekilde "görmesini" ve güvenli bir şekilde manevra yapmasını sağlayan arazi özelliklerini belirlemek üzere tasarlandı” dedi.

TÜM TESTLERDEN BAŞARIYLA GEÇTİ

Test sırasında, söz konusu teknolojiler uçuş sırasında pilotlara yardımcı olabildiği gibi senaryoya göre, komut vermekte yetersiz mürettebat üyesinin yerine duruma müdalede ederek iniş ve taksi operasyonlarına yardımcı oldu.

Uçuş bölgeleri, arazi ve hava koşulları gibi dış faktörleri dikkate alan uçak, yeni bir uçuş yörünge planı oluşturabildi ve hem Hava Trafik Kontrolü (ATC) hem de havayolu Operasyon Kontrol Merkezi ile iletişim kurabildi.

Airbus UpNext, Toulouse-Blagnac Havalimanı'nda gerçek zamanlı koşullarda test edilen taksi yardımı özelliklerini de denedi. Teknoloji, mürettebata engellere tepki olarak sesli uyarılar, destekli hız kontrolü ve özel bir havaalanı haritası kullanarak istenilen tepkileri verdi.

Ayrıca Airbus UpNext'in iniş ve taksi yardımını ilerletmek için yeni nesil bilgisayar tabanlı algoritmaları hazırlamak için bir proje başlattığı açıklandı.

©AirportHaber.com

Airbus yepyeni bir teknolojinin testlerine başladı

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

737 Max ~ 1 yıl önce
2 max kendi kendini yere çaktı, kaç yüz kişi öldü, full otomasyon zaten var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memo ~ 1 yıl önce
pilot maaşları düşmeye başlar çünkü uçak kendi uçacak pilot eğitimleri de azalır maliyetler düşer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avionics ~ 1 yıl önce
Garmin in hali hazırda benzer bir sistemi var ancak pilot incapacity olması durumunda, yani tepkisiz kalması durumunda komutayı alıyor. Buradan okuduğum pilotun hatalı aksiyonunu da override eden bir sistem gibi görünüyor ve bana şu aşamada çok advanced geldi. doğrulama testleri ve Airworthiness certifikasyonu tamamlanmış mı acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ben Türkçe ~ 1 yıl önce
i cannot answer that but çok ekskülsif bir systeme benziyor. error durumlarında paylıtlara improsive şekil assist edecektir. i hope.
320 kaptan ~ 1 yıl önce
tek pilotlu günler yaklaşıyor arkadaşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acenta ~ 1 yıl önce
pilotsuz gunler yaklasiyor demek dah dogru
Amannn ~ 1 yıl önce
Kaptanlarimiz begenmez bu yorumu. Teknoloji gelişiyor hayırlısı artık.
Fo ~ 1 yıl önce
Önce kargo ile başlarlar , yeterli istatistik oluşunca yolcu uçağı da teke iner. Karar mekanizması da çözülürse pilotsuz uçaklar da mümkün pek tabii. Bizi kurtarır ama bugün doğan pilot olamaz
Observer ~ 1 yıl önce
Bazı Airbus dokümanlarında pilot yerine observer yazdığına göre çember daralıyorrrr :))
tam otomasyona ~ 1 yıl önce
tam otomasyona fazla zaman kalmadı gibi... aviyonikleri güncelleyip, yazılımı değiştirmek halihazırda filolardaki uçaklar için mümkün olduğunda durum netleşir. Önce tek pilot sonra hiç pilot. Hayırlısı
Gencler ~ 1 yıl önce
Pilot olmak için boşuna para harcamayin.
Jedi ~ 1 yıl önce
Son f/o çoktan doğdu...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000