03 Haziran 2015, Çarşamba 21:02:01

Airbus A400M kazasının raporunu açıkladı

Airbus şirketi İspanya’da deneme uçuşu sırasında 9 Mayıs’ta düşen "A400M" tipi askeri nakliye uçağı ile ilgili ilk kaza raporunu açıkladı.
  • Airbustan bahsediyoruz yaniiiiiii! Bunları konuşmamız cok normal değil mi ? Dikkat ederseniz airbusun son yillardaki uçak kazaları cok fazla olmaya başladı. Bunun önüne gecilmesi lazım. Sirket perişan. Ne olacak bu airbusun hali.??????
  • Yapılan açıklama doğruysa uçak süper de sadece uçamıyormuş. Bu yönüyle biraz deve kuşuna benziyor galiba :)
  • inanılmaz şaşırdım. Halbuki pilotajdan kaynaklı denilir diye bekliyorduk. Bizi şaşırtıyorsunuz beyler. Profesyonel olmaya mı karar verdiniz yoksa
  • Uçak askeri ölü sayısı az kabul edersiniz tabi hatayı
  • A 320 nin ilk kazasında böyle olmuştu hatırlayanlar bilir ama örtpas edildi bu airbus tarafından
  • Aaa a nasil yani pilotlar bilerek vurmamislar mi ucagi...
  • nolcak tı ya ?
  • Airbıs
  • sen yazılımı yanlış yaparsan tabii ki cevap vermez !!!!

Airbus şirketi, İspanya’da deneme uçuşu sırasında 9 Mayıs’ta düşen "A400M" tipi askeri nakliye uçağı ile ilgili ilk kaza raporunu açıkladı.

Airbus Uzay ve Savunma Şirketi tarafından yapılan açıklamada, "ilk bulgulara göre, kalkış anında dört motordan üçünün güç sorunu yaşamasının, elektronik yazılımdaki hata ile bağlantılı olduğu" bildirildi.

Kalkış anında motorlardaki güç kaybını pilotların düzeltemediği belirtilen açıklamada, bunun da 19 Mayıs’ta tespit edilen sorunlara uygun düştüğü kaydedildi. 

Açıklamada, "1,2 ve 3’üncü motorlar kalkıştan sonra güç kaybına uğramıştır ve pilotların gücü normal hale getirme çabalarına yanıt vermemiştir" denildi.

Uçağı üreten şirket, 19 Mayıs'ta, Türkiye, Almanya, İngiltere, Fransa ve Malezya’ya yaptığı uyarıda ellerindeki bu tip uçakların Elektronik Kontrol Ünitelerinin (ECU) müşteriler tarafından özellikle kontrolden geçirilmesini istemiş ve yapılan incelemelerde bu tip uçakların elektronik komuta ve kontrol sistemlerinde sorunlar tespit edildiğine dikkati çekmişti.

Airbus A400M tipi bir uçak 9 Mayıs'ta, ilk test uçuşu sırasında Sevilla kenti yakınlarında düşmüş, uçağın Türkiye için üretildiği bildirilmişti. Kazada dört kişi hayatını kaybetmiş, iki kişi ağır yaralanmıştı.

Kazanın ardından, Almanya, İngiltere ve Türkiye, envanterlerinde bulunan uçakların uçuşlarını askıya alırken, Fransa ise daha önce planlanmış askeri operasyonlar için yapılacak uçuşların devam etmesine karar vermişti.

A400M Programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye'nin katılımı 1988 yılında gerçekleşmişti. Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye'nin katıldığı proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 uçak tedarik edilmesi planlanmıştı. Türkiye'ye ilk teslimat Nisan 2014'te yapılmıştı.

A400M stratejik ulaştırma uçağı, ağır ve hacimli malzeme taşıma kapasitesine, yüksek sürat ve uzun menzile, "glass" kokpite, havada yakıt ikmali yapma yeteneğine, gelişmiş savunma yardımcılarına, görev planlama ve bakım bilgi sistemine, gelişmiş aviyoniklere (elektronik sistem) ve "data link"e (veri bağlantısı) sahip, yüksek teknolojiyle geliştirilmiş ulaştırma uçağı özelliği taşıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki iki A400M Atlas uçağı, havadan personel atlatma ve malzeme atma gibi taktik görevlerle uzun menzilli birlik intikalleri, yolcu ve malzeme taşıma gibi lojistik görevlerde kullanılıyor.

Airbus A400M kazasının raporunu açıkladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

kral ~ 6 yıl önce
Airbustan bahsediyoruz yaniiiiiii! Bunları konuşmamız cok normal değil mi ? Dikkat ederseniz airbusun son yillardaki uçak kazaları cok fazla olmaya başladı. Bunun önüne gecilmesi lazım. Sirket perişan. Ne olacak bu airbusun hali.??????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 6 yıl önce
Yapılan açıklama doğruysa uçak süper de sadece uçamıyormuş. Bu yönüyle biraz deve kuşuna benziyor galiba :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şaşırdım ~ 6 yıl önce
inanılmaz şaşırdım. Halbuki pilotajdan kaynaklı denilir diye bekliyorduk. Bizi şaşırtıyorsunuz beyler. Profesyonel olmaya mı karar verdiniz yoksa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Uçak askeri ölü sayısı az kabul edersiniz tabi hatayı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
A 320 nin ilk kazasında böyle olmuştu hatırlayanlar bilir ama örtpas edildi bu airbus tarafından

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Aaa a nasil yani pilotlar bilerek vurmamislar mi ucagi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airbus ~ 6 yıl önce
nolcak tı ya ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Airbıs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rezalet ~ 6 yıl önce
sen yazılımı yanlış yaparsan tabii ki cevap vermez !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000