06 Temmuz 2018, Cuma 15:16:01

Airbus: "48 bin uçak için 540 bin pilota ihtiyaç var"

Önümüzdeki 20 yıl içinde 5.8 trilyon dolar değerinde yaklaşık 37.400 adet yeni uçak ihtiyacı olacak
  • O zaman tip eğitimini ödeyip üzerine 1-2 yıl asgari ücret alan Airbus ve Boeing tipli arkadaşlara ne diyelim. Kimse 20 yıl sonra patlayacakmış diye işe atılmaz. Torpil ve sınırsız baba desteği yoksa asla bu işlere girişmeyin sevgili gençler.
  • Yorumlarla bu kadar küçümsenmeye çalışılan başka meslek yoktur herhalde. Hem kabin hem kokpit ekibi arkadaşlarım için çok mutluyum bu kadar kıskanılan bir başka meslek yoktur. Hayatında başarısız, bir cacığa salata olamamış insanlar pilotluk la dalga geçiyor ya çok komik. Siz dalga geçin parayı biz götürüyoruz içiniz rahat olsun:)
  • bu haber bir uçuş okulu sponsorluğunda yapılmış olabilir mi acaba
  • Önümüzdeki 1000 yıl sonra şöyle son model kokpitinde iki baş üstü göstergesi olan gelişmiş görüş sistemi olan elektronik uçuş çantası olan kısa arazi paketi olan kendinden merdiveni olan dual adf ve mls si olan split scimitar wingletleti olan ayirbustan teknolojik bir Boeing 737 alabilecek kadar param olacak
  • hemen uçuş okuluna gidin siz de bizim 14 kişilik grubun 9 kişisi gibi işsiz kalın.....
  • Böyle bir dünya yok. Hazırki şirketler batıyor yahut mecburi birleşmeler yapıyor. Üretici şirket, simsarlar ve uçuş eğitimi verecekler üçgeninde yersen Andersen masalları :)
  • 18 yaş pilot oluçak 15 bin saat ile deneyim
  • Hazırki havayolları sapır sapır dökülürken, yenilere zam gelecek, piyasa şirketten geçilmeyecek ve onlarda çılgın gibi filo büyütecek değilmi? Pilot okulları ve şirketler ilişkisine ve elbette üretici firmaların söylemlerine bayılıyorum. Şıracı ve bozacı şahit hesabı :)
  • Dünya nüfusunun yüzde beşi kadar pilot gerek. Hadi aslanlar ne varsa satın.
  • Yemezler.Pilot ihtiyacı olan adayları sömürmeden yetiştirir. Turkiye'deki gibi kim kimi tutup öper düzenini ile yarım, bir miyon TL ler bir pilotaj eğitimine gömülmez.

Airbus’ın 2018-2037 Küresel Pazar Tahmini’ne göre, önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünyanın yolcu uçağı filosu iki katın üzerine çıkarak 48.000’e yükselecek; küresel yolcu trafiği yılda ortalama %4,4 büyüyerek 37.390 adet yolcu ve kargo uçağına ihtiyaç duyulacak.

Gelişmekte olan ülkeler, ekonomik büyümenin %60'ından fazlasını kapsayacak ve kişi başına düşen yoluculuk sayısı bu ülkelerde 2,5 katına çıkacak. Gelişen havayolu iş modelleri ve devam eden serbestleşme ile birlikte, artan hava taşımacılığı, bölgesel yavaşlamalara karşı esnekliğin artmasını sağlayacak.

Teknolojik gelişmeler sayesinde artan uçak menzili ve kapasitesi, havayollarına maliyet azaltma yolunda yeni iş fırsatlarını keşfetme esnekliği sağlıyor.

Airbus Ticari Direktörü Eric Schulz, “Pazar segmentleri arasındaki sınırları bulanıklaştıran günümüzün daha yetenekli uçakları sayesinde daha geniş bir operasyon aralığında uçak kullanımı için giderek artan bir eğilim var. Bu gerçekler, havayollarının çalışma şeklini daha iyi yansıtan küçük, orta, geniş ve ekstra geniş kategorileri ile birlikte yeni bir segment geliştirmemizi sağladı. Lider ve en kapsamlı uçak ailemizin çok yönlülüğü, tek koridorlularımızın en gelişmişi A321neo, uzun mesafeli güzergahlarda verimli bir şekilde uçuyor ve A330neo gibi geniş gövdeli uçaklarımız da aynı şekilde bölgesel operasyonlara hizmet ediyor. Bu orta pazar segmentinde son derece güçlüyüz” dedi.

Airbus, A320neo ile küçük, A350-900 ile geniş uçak segmentinde lider konumdadır. Ekstra geniş gövde segmentinde pazar, uçak yenileme süreciyle yeni başlamakta ve A380 ile birlikte çok verimli A350-1000 için de fırsatlar sunmaktadır.

Dört segmente de daha yakından baktığımızda, genellikle bugünün tek koridorlu uçaklarının en büyük rekabet alanı olan küçük uçak segmentinde, gelecekte, tahmin edilen toplam talebin dörtte üçünden fazlasını temsil eden 28.550 adet yeni uçağına ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. Orta segmentte ise Airbus, daha küçük geniş gövde ve daha uzun menzilli tek koridorlu uçaklar tarafından sağlanan ekstra kapasite ve menzil esnekliği gerektiren operasyonlar için 5.480 adet yolcu ve kargo uçağına ihtiyaç duyulacağını öngörüyor. Daha fazla kapasite ve menzil esnekliği için, bugün A350'lerin de bulunduğu geniş gövde segmentine, 1.760 adet uçağa ihtiyaç olacak. A350-1000 ve A380 de dahil olmak üzere en geniş uçak modellerini içeren ve genellikle yüksek kapasiteli ve uzun menzilli operasyonlara hizmet eden ekstra geniş gövde segmentinde ise Airbus, önümüzdeki 20 yıl içinde 1.590 adet uçağa talep olacağını öngörüyor.

Talep edilecek olan 37.390 yeni uçağın 26.540 adeti büyüme için kullanılacakken, 10.850 adeti ise eski nesil daha az yakıt verimli uçağın yerini alacak.

İki katın üzerine çıkarak 48.000’e yükselecek olan dünya filosunda 540.000 yeni pilota ihtiyaç duyulacak. Airbus, büyüyen müşteri platformunun ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet operasyonlarını geliştirmeye devam ediyor.

Airbus: "48 bin uçak için 540 bin pilota ihtiyaç var"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Yeter karnımız tok bu haberlere. ~ 4 yıl önce
O zaman tip eğitimini ödeyip üzerine 1-2 yıl asgari ücret alan Airbus ve Boeing tipli arkadaşlara ne diyelim. Kimse 20 yıl sonra patlayacakmış diye işe atılmaz. Torpil ve sınırsız baba desteği yoksa asla bu işlere girişmeyin sevgili gençler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 4 yıl önce
Yorumlarla bu kadar küçümsenmeye çalışılan başka meslek yoktur herhalde. Hem kabin hem kokpit ekibi arkadaşlarım için çok mutluyum bu kadar kıskanılan bir başka meslek yoktur. Hayatında başarısız, bir cacığa salata olamamış insanlar pilotluk la dalga geçiyor ya çok komik. Siz dalga geçin parayı biz götürüyoruz içiniz rahat olsun:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
he he ~ 4 yıl önce
bu haber bir uçuş okulu sponsorluğunda yapılmış olabilir mi acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 4 yıl önce
Önümüzdeki 1000 yıl sonra şöyle son model kokpitinde iki baş üstü göstergesi olan gelişmiş görüş sistemi olan elektronik uçuş çantası olan kısa arazi paketi olan kendinden merdiveni olan dual adf ve mls si olan split scimitar wingletleti olan ayirbustan teknolojik bir Boeing 737 alabilecek kadar param olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçuş okulu ~ 4 yıl önce
hemen uçuş okuluna gidin siz de bizim 14 kişilik grubun 9 kişisi gibi işsiz kalın.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tamamen hikaye ~ 4 yıl önce
Böyle bir dünya yok. Hazırki şirketler batıyor yahut mecburi birleşmeler yapıyor. Üretici şirket, simsarlar ve uçuş eğitimi verecekler üçgeninde yersen Andersen masalları :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Palavra ~ 4 yıl önce
18 yaş pilot oluçak 15 bin saat ile deneyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ver coşkuyu ~ 4 yıl önce
Hazırki havayolları sapır sapır dökülürken, yenilere zam gelecek, piyasa şirketten geçilmeyecek ve onlarda çılgın gibi filo büyütecek değilmi? Pilot okulları ve şirketler ilişkisine ve elbette üretici firmaların söylemlerine bayılıyorum. Şıracı ve bozacı şahit hesabı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He he ~ 4 yıl önce
Dünya nüfusunun yüzde beşi kadar pilot gerek. Hadi aslanlar ne varsa satın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eu ~ 4 yıl önce
Euro üzerinden mi?
.. ~ 4 yıl önce
Yemezler.Pilot ihtiyacı olan adayları sömürmeden yetiştirir. Turkiye'deki gibi kim kimi tutup öper düzenini ile yarım, bir miyon TL ler bir pilotaj eğitimine gömülmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000