13 Haziran 2017, Salı 15:29:07

Airbus: "20 yılda 530 bin pilota ihtiyaç olacak"

Airbus, önümüzdeki 20 yıl içinde 5.3 trilyon dolar değerinde yaklaşık 35.000 uçağa talep olacağını öngörüyor. Ayrıca ek hizmetler için 530.000 pilot ve 550.000 teknisyene ihtiyaç duyulacak.
  • Pilot okullarınını ekmeğine yağ sürüldü yine
  • Pilot eksigi olacak dogrudur tabi ama deneyimli pilot eksigi olacaktir. Ucus okulundan cikmis 200 saatlik adamlar hala issiz kalir.
  • ya yillar oncede bilisimde 100000 acik var diye herkesi gaza getirdiler simdide havacilari.Havacilik bir kazaya bakar
  • BUKADAR PİLOTA İHTİYAÇ VARKEN NEDEN YÜZLERCE İŞSİZ PİLOT VAR.
  • Tk istese daa yarin bulur be 600000 teknisyen. Yersen.
  • ablaya 20 yillik hostes projeksiyonu gonderelim
  • thy yaş sınırında esneklik saglamayı düsünmüyor mu? dövmeden eledigi adaylarla ugrasacagına, yaş sınırını esnek tutsa keske...dünya sıralamasında gittikce yukselen grafigi olan bir sirkete yakısan bu olmalı...
  • Aaaa bu kadar açık varsa hemen okula gidip kayıt olayım neyse parası 80 bin Euro'dan
  • Hostesleri de soyleyin !!! Pilot mu kahve sevis edecek 20yil teknisyen mi kapiyi acip kapatacak!! Yaziklar olsun

Airbus’ın 2017-2036 Küresel Pazar Tahmin Raporu’na göre, 100 koltuk üzerindeki toplam uçak sayısı önümüzdeki 20 yılda iki katın üzerinde artış göstererek 40 bini aşacak ve yolcu trafiği %4.4 oranda büyüme gösterecek.

Bu dönemde, ilk kez uçan yolcu sayısındaki artış, hava taşımacılığında harcanan gelirde yükselme, turizmin genişlemesi, endüstri serbestliği, yeni rotalar ve gelişen havayolu iş modelleri, toplamda 5.3 trilyon dolar değerinde 34.170 adet yolcu ve 730 adet kargo uçağına ihtiyaç olacağına işaret ediyor. Bu yeni birimlerin %70’ini kapsayan tek koridorlu uçakların %60’ı, büyüme, %40’ı ise yakıt verimliliği düşük uçakların değiştirilmesi amacı ile talep edilecek.

Ticari filoların önümüzdeki 20 yıl içinde ikiye katlanması ile 530.000 yeni pilot ve 550.000 yeni bakım mühendisine ihtiyaç duyulacağı ve Airbus'ın küresel hizmetler alanındaki büyümede katalizör görevi üstleneceği öngörülüyor. Airbus, eğitim merkezlerinin küresel ağını üç yıl içinde 5’ten 16’ya çıkardı.

Hava trafiğinde artış,  Çin, Hindistan, Asya ve Latin Amerika gibi gelişmekte olan pazarlarda en yüksek düzeyde olacak ve Kuzey Amerika ve Batı Avrupa gibi gelişmiş pazarlarda ise yılda %3.2’lik tahmini büyümenin neredeyse iki katına çıkacak. Halen dünyadaki 7,4 milyar nüfusun 6.4 milyarına ev sahipliği yapan gelişen pazarlar, 2036 yılına kadar dünyanın özel tüketiminin yaklaşık % 50'sini oluşturacak.

Airbus COO’su John Leahy, “Hava taşımacılığı, ani şoklara karşı oldukça dayanıklıdır ve her 15 yılda bir ikiye katlanır. Asya Pasifik, büyümede liderliğini sürdürüyor ve Çin dünyanın en büyük pazarı haline gelecek. Harcanabilir gelirler artıyor ve gelişmekte olan ülkelerde hava yolculuğunu tercih eden insanların sayısı bugün ile 2036 yılları arasında yaklaşık üç kat artacak” dedi.

Önümüzdeki 20 yıl boyunca yeni sparişlerin % 41'i Asya Pasifik’e, %20'si Avrupa’ya, %16'sı ise Kuzey Amerika’ya teslim edilecek. Gelişmekte olan ekonomilerde orta sınıf nüfusunun neredeyse iki katına çıkması ve yaklaşık 5 milyara ulaşması sonucunda varlıklar artacak ve dolayısıyla havacılık daha erişilebilir bir hale gelecek ve bu sektöre harcanan para iki katına çıkacak.

A330 Ailesi, A350XWB Ailesi ve A380 gibi çift koridor segmentinde Airbus, 2.9 trilyon dolar değerinde 10.100 uçaklık talep öngörüyor.

A320neo Ailesi gibi tek koridor segmentinde ise Airbus, 2.4 trilyon dolar değerinde 24.810 adet uçağa ihtiyaç duyulacağını öngörüyor. Tek koridor segmentinde en geniş uçak olan A321 ile filolarını büyüten havayolları, 4.000 nm'e kadar olan genişliği ve rakipsiz yakıt verimliliği sayesinde A321neo ile daha fazla iş fırsatı yakalayacak. 2016 yılında A321, tek koridor teslimatlarının % 40'ından fazlasını ve tek koridor siparişlerinin % 60'ından fazlasını temsil etti.

Airbus: "20 yılda 530 bin pilota ihtiyaç olacak"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Egitmen ~ 5 yıl önce
Pilot okullarınını ekmeğine yağ sürüldü yine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hairbus ~ 5 yıl önce
Pilot eksigi olacak dogrudur tabi ama deneyimli pilot eksigi olacaktir. Ucus okulundan cikmis 200 saatlik adamlar hala issiz kalir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arin bakalim ~ 5 yıl önce
ya yillar oncede bilisimde 100000 acik var diye herkesi gaza getirdiler simdide havacilari.Havacilik bir kazaya bakar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YALAN ~ 5 yıl önce
BUKADAR PİLOTA İHTİYAÇ VARKEN NEDEN YÜZLERCE İŞSİZ PİLOT VAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalancı mantı ~ 5 yıl önce
Pilotlar işsiz değil. 6 ayda uçak kullandığını zannedenler işsiz
KPT ~ 5 yıl önce
"Biz pilot aramıyoruz, adam arıyoruz." yaklaşık 10 yıl önce Uçuş İşletme Başkanımdan duyduğum, manası çok derin ve özet bir sözdür. Ortada elinde para ile alınmış pilot sertifikası olan şahıs var, ama pilot disiplinini alabilmiş çok az ve alabilmesi mümkün olmayan çok fazla kişi var. Acı da olsa, gerçek bu. Pilotluk bir yaşam tarzıdır ve yarı zamanlı değil, 7/24 esasına göre yapılır. Okey veya muhabbet masasından uçuşa gelinmez.
kalifiye ~ 5 yıl önce
İhtiyaç yetişmiş pilot için, kaptan için.
Ters mantık ~ 5 yıl önce
İyide kavunmu bu nerden anlaşılıyor iyi olan. Örn 2000 saat uçmuş fo iyimidir? Yada sadece kaptanlar mı iyidir?
Tecrube ~ 5 yıl önce
Tecrubesizin kolay temini emin olun tecrubelilere domino taşı etkisi ile etkileyecektir. Tüm okullar kapanmazsa maaşlar 10 seneye yarıya düşecek.
Caminda babil vaa hatcem ~ 5 yıl önce
Tk istese daa yarin bulur be 600000 teknisyen. Yersen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saksi muamelesi ~ 5 yıl önce
ablaya 20 yillik hostes projeksiyonu gonderelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy ~ 5 yıl önce
thy yaş sınırında esneklik saglamayı düsünmüyor mu? dövmeden eledigi adaylarla ugrasacagına, yaş sınırını esnek tutsa keske...dünya sıralamasında gittikce yukselen grafigi olan bir sirkete yakısan bu olmalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hur karga ~ 5 yıl önce
Fosiller ile ne kadar ilerler bu meslek bırakın genclere yol verin .. dhm verir Allah alir ilkesini terk edin artık apron kartlarını iade etmenin verdigi mutlulugu ölmeden tadın: )
İnsaf.. ~ 5 yıl önce
İnsaf be dayı.. Kokpittemi son nefesini vericen? Biraz torun sev, birazda gençler ekmek yesin..
KPT ~ 5 yıl önce
Kalifiye ve tecrübeli personele her zaman ihtiyaç var. Gençler, bizim çocuklarımız olduğuna göre, kalıtsal olarak kabiliyetleri var, çalışma/öğrenme motivasyonları düşük, tecrübeleri yok, aşırı ve manasız öz güven de var; olay/kaza kapıda. Çok çekici, genç Kabin Amiri yerine; tecrübeli, yıllarını bu işe vermiş, havacılık tozunu yıllarca üzerinde taşımış 55 yaşında ciddi bir Amiri tercih ederim.
Serdar ~ 5 yıl önce
Aaaa bu kadar açık varsa hemen okula gidip kayıt olayım neyse parası 80 bin Euro'dan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hostes ~ 5 yıl önce
Hostesleri de soyleyin !!! Pilot mu kahve sevis edecek 20yil teknisyen mi kapiyi acip kapatacak!! Yaziklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hö? ~ 5 yıl önce
apla sen ne deyon yıaa?
zzz ~ 5 yıl önce
3 ayda hostes yetişiyo ya onu söylmeye gerek duymamışlar ajsdasdasd
3 aydan fazla olabilir ~ 5 yıl önce
4-5 ay

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000